foto: Facebook Pavla Křečka/Pavel Křeček
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Radní Prahy 3 za STAN na svém Facebooku 25. března ke vzpomínkovému aktu u příležitosti 106. výročí Běloruské lidové republiky.
Jsou pozvánky, které se neodmítají. A přesně taková mi minulý týden přišla od Kanceláře demokratických sil Běloruska v České republice. Byl jsem pozván, abych se - stejně jako před rokem - zúčastnil za Prahu 3 vzpomínkového aktu u příležitosti 106. výročí Běloruské lidové republiky (BNR).
Na Olšanské hřbitovy v pondělí přijela položit květiny na hroby prvních dvou prezidentů BNR také Svjatlana Cichanouská. Vůdkyně běloruské opozice a statečná žena, která se v roce 2020 postavila diktátorovi Alexandru Lukašenkovi a kandidovala na prezidentku Běloruska místo svého manžela Sjarheje Cichanouského. Tomu režim znemožnil kandidaturu tím, že ho uvěznil. A vězní ho dodnes, v roce 2021 byl odsouzen na 18 let!
Svjatlana Cichanouská čelila před volbami šikaně ze strany diktátorského režimu, její spolupracovníci byli zavíráni a pronásledováni, vyhrožováno bylo dokonce i jejím dětem. Poté, co Lukašenkova totalitní administrativa zfalšovala výsledky voleb a v Bělorusku propukly masivní demonstrace, přišel brutální zásah režimu. Tisíce lidí byly uvězněny nebo uprchly do zahraničí. Cichanouská byla mezi nimi, nyní žije i se svými dětmi v Litvě.
Také v exilu ale Svjatlana Cichanouská pokračuje v boji za svobodné Bělorusko. Cestuje po Evropě i po světě, hledá podporu pro svoji exilovou vládu, mimo jiné založila v České republice právě Kancelář demokratických sil Běloruska v České republice. Ve své vlasti byla přitom před rokem odsouzena k 15 letům vězení! Zatykač na ni vydalo také Rusko.
Běloruskou opozici v České republice podporuji dlouhodobě. Jsem totiž přesvědčený, že je to právě naše země, která by měla běloruské opozici v exilu vytrvale pomáhat a stát za ní. A to díky našim bolestivým zkušenostem z historie, která je plná totalitních režimů a okupací. Proto naprosto souhlasím se slovy předsedy Senátu Miloše Vystrčila, která na Olšanských hřbitovech pronesl. Tedy že Praha by po 100 letech mohla být opět místem pro působení běloruské exilové vlády.
Děkuji moc Kanceláři demokratických sil Běloruska v ČR za pozvání, jmenovitě pak její ředitelce Kryścině Šyjanok. Bylo mi ctí!
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze