foto: Facebook Pavla Mareše/Pavel Mareš
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy a MČ Prahy 10 za KDU-ČSL na svém Facebooku 28. listopadu k zasedání zastupitelstva hl. m. Prahy
MAREŠ MAGOŠ Nr. 2.
2. zastupitelstvo hl. m. ve volebním období 2022–2026 začalo 24. 11. v 9 hod. a skončilo před čtvrtou hodinou ranní v pátek 25. 11.
Vcelku hladce prošel rámec rozpočtu na rok 2023. Městským částem se o 30 % navýšila tzv. dotace na žáka (4160 místo 3200 Kč na hlavu). Stejně tak byly kompromisně navýšeny a jsou garantovány finanční prostředky na sociální služby v hl. m.
Psali jsme
Radnice pražských městských částí dostanou v příštím roce od magistrátu na svůj chod celkem 5,72 miliardy korun, což je meziročně o asi 580…
Důležitá byla debata o práci paní radní pro sociální věci Mileny Johnové, do níž jako jediné jsem se přihlásil. Nikdo z debatujících nezpochybňoval směr, který nastolila, tedy od péče ve velkých ústavech k péči komunitního typu. Konfliktní atmosféru, vyvolanou způsobem provedení této transformace, hluboké proměny systému sociální péče v Praze, jsem se snažil dostat na zem otázkami, zda se paní radní dařilo či nedařilo jednat konsenzuálně se všemi důležitými aktéry, zda se reálně zvýšil či snížil počet žadatelů o tak potřebné služby a do jaké míry se dařilo v péči o nejzranitelnější klienty zachovávat vysoký standard kvality, to jest na 1. místě udržet stabilní pečující osoby u lidí s těžkým mentálním či kombinovaným postižením (a pokud možno tak předcházet vysoké fluktuaci). Současně jsem shrnul 4 hlavní body, jimiž na téma péče o lidi s těžkým postižením zareagoval předseda KDU-ČSL a vicepremiér-ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Hlasoval jsem tak jako všichni přítomní zastupitelé pro přerušení debaty do 15. prosince a očekávám, že se povede strukturovaně a podrobně nejprve na sociálním výboru.
Hluboko po půlnoci přijala většinou hlasů většina zastupitelů a zastupitelek upravený, tj. kompromisní návrh koalice SPOLU a předsedy jeho klubu na proporční obsazení výborů ZHMP i předsednických postů v těchto výborech. Budu zatím zasedat ve výboru školském, výboru sociálním a výboru pro životní prostředí. Opakovaným a důrazným zákulisním jednáním se mi podařilo zabránit zvolení espéďácké hvězdy pamfletů z Prahy 10 pana Čížka do výboru pro správu majetku a pro dopravu.
Více jsme nedokázali, emocí na Mariánském náměstí lítalo jak v létě komárů na jihu Moravy. Podobně zabetonovaný stav hlavní město Praha nepamatuje. Sdíleným autem od Lužického semináře a s nula promilemi alkoholu v krvi jsem odjížděl ve 4.07, doma po vysazení kolegy z koalice SPOLU jsem byl v 4.35.
Třešnička: Jak je to se schopností sebekázně? Tuto otázku si kladu již podruhé nad mluvením kolegyň a kolegů ze ZHMP. Zlatá pevná ruka paní starostky Chmelové v Praze 10 v minulém volebním období! V bodě „Návrh programu“ se totiž soustavně a bez bázně diskutuje k věcné náplni, ačkoli samotné body ještě nebyly přijaty na program jednání. Pan primátor vyhlásil po půlnoci, ve viditelné shodě s lídrem Prahy sobě, rekordně dlouhou přestávku na poradu klubu Pirátů a Prahy sobě (do 9. hodiny ranní). Proti ní asi nejvíc protestoval starosta Prahy 3 a zastupitel SPOLU Jiří Ptáček, který chtěl v 8.30 podepsat za TOP 09/STAN Praha 3 koaliční smlouvu s Piráty a Prahou sobě v Praze 3... „To jsou paradoxy, pane Vaněk.“ Kolegovi Ptáčkovi dělá při jednáních ZHMP dobrou reklamu ve čtvrtek vycházející Týdeník Echo, který informuje o podnikatelských krocích Elona Muska titulky jako MUSK SI KOUPIL PTÁČKA nebo PTÁČEK A SLON. Aspoň z něčeho máme potěšení.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze