foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Pavel Vyhnánek
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Místostarosta MČ Praha 7, člen zastupitelstva hl. m. Prahy za Praha sobě na svém Facebooku 8. března ke korupci.
„Ahoj Vláďo, stále nic?“
„Stále nic.“
„To je dobře.“
Tato krátká a zdánlivě bezvýznamná konverzace by neměla zapadnout. Pro pražskou komunální politiku má zásadní význam.
Jde o výměnu zpráv mezi Vladimírem Veselým, tehdejším náměstkem obvodního ředitelství policie, a pražským hoteliérem Petrem Bauerem, který uplácel pražské zastupitele, aby nechali padnout naší koalici. A který si přímo u policie ověřoval, zdali není předmětem vyšetřování. Byl. Avšak utajovaného, takže se o tom ani zmíněnému policejnímu náměstkovi nepodařilo v policejních databázích nic dohledat.
Šlo o ojedinělý případ? Ale kdeže! Vzpomeňme si na kauzu Dozimetr, v průběhu které se ukázalo, že jiný pražský kriminalista, Karím Nemrah, rovněž spolupracoval s podezřelými z trestné činnosti. Podle vyšetřovatelů pro ně lustroval SPZky a zjišťoval, zda je náhodou nesledují policejní auta.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: PrahaIN.cz byla první, která už na začátku roku 2022 upozornila na organizovanou zločineckou skupinu a její vliv v Praze. Psali jsme…
Jak vidno, obě (!) pražské korupční kauzy poslední doby mají společného jmenovatele – policisty spolupracující s podsvětím. To je samo o sobě šokující. Vždyť kdyby vyšetřování kauzy nebylo utajované, ale běželo ve standardním režimu, tak by se o něm nečestní policisté dozvěděli a spolehlivě by jej zavedli do slepé uličky.
Bohorovnost, se kterou odhalení policisté jednali, nám nasvědčuje, že pravděpodobně nejde o nic mimořádného. Tomu odpovídají i moje zkušenosti s ohlašováním podezření ze spáchání trestních činu. Nezájem, neznalost, pasivita, vyhrožování, fatální nedostatek kapacit, do očí bijící provázanost vyšetřovatelů s politiky i pachateli finanční kriminality.
Moje nejtěžší srážka s realitou nastala, když jsem podával trestní oznámení kvůli zmanipulovaným IT zakázkám bývalého vedení radnice Prahy 7. Na služebně si mě vzal stranou jeden kriminalista a zašeptal mi, že se omlouvá, ale že jeho nadřízená je životní partnerkou jednoho z bývalých radních Prahy 7. Ať tedy zapomenu na nějakou spravedlnost. Pravdivost téhle informace se později bohužel potvrdila.
Subjektivní zkušenost lze podložit i čísly. V roce 2018 zveřejnilo Nejvyšší státní zastupitelství překvapivou statistiku, dle které bylo v celé České republice v letech 2013–2017 odsouzeno v souvislosti s působením na radnicích 33 zastupitelů. Vesměs za banální zločiny typu krádeže peněz z obecní kasy či podpis smlouvy bez souhlasu zastupitelstva. Pro ilustraci – v ČR máme přes 6.200 radnic a 60.000 zastupitelů. Závěr? Pokud pácháte alespoň trochu sofistikovanou trestnou činnost v komunální politice, pravděpodobnost odhalení je limitně blízká nule.
Propojenost některých policistů se zločinem je velmi bolestná. A netýká se jenom Prahy, jak nám ukázala třeba brněnská „stoka“. Přesto ze všudypřítomné korupce nelze vinit pouze policii. To je jasné. Ostatně bez řady poctivých a odvážných vyšetřovatelů by nebyly odhaleny ani výše popsané případy.
Každopádně teď bude zajímavé sledovat, jak dopadnou oba odhalení policisté. Nemrah na soud čeká. Zatímco Vláďa z úvodu textu už u soudu byl. A hádejte co. Obvodní soud ho osvobodil! Městský soud případ naštěstí po odvolání vrátil zpátky na obvod. Kuriózní je, jak se policejní náměstek u soudu bránil. Například tvrzením, že mu Bauer posílal své datum narození nikoli kvůli lustrování policejní databáze, ale kvůli svému zájmu o vstup do ODS.
V tomhle městě zkrátka nejde dělat satira. Tohle nevymyslíte! Děkuji proto redaktorovi Markovi Pokornému, že podobné případy hlídá a referuje o nich v rubrice #PokornýhoBizáry.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze