Prodej pavilonu z Expo v Ósace padl. Ztráta může potopit Česká centra

04. 06. 202610:05
3 min. čtení
Prodej pavilonu z Expo v Ósace padl. Ztráta může potopit Česká centra
foto: Kancelář generálního komisaře, EXPO 2025, Zdeněk Jindra/Český pavilon na výstavě Expo 2025 v japonské Ósace

Český pavilon z výstavy Expo z japonské Ósaky není v tuto chvíli na prodej. Pro server PrahaIN.cz to uvedlo ministerstvo zahraničí. O jeho koupi uvažovala hned dvě krajská města – Hradec Králové a Pardubice. Podle informací z diplomatického prostředí by ale prodej pavilonu mohl způsobit zavření sítě Českých center.

Loni v listopadu řešila možnou koupi pavilonu městská rada Hradce Králové. Ovšem nakonec neschválila ani mandát pokračovat dále v jednání s českou diplomacií. „Základní podmínka byla jasná: maximální cena 180 milionů Kč, minimálně 85 % nákladů pokrýt z externích zdrojů (dotace, granty, sponzoři),“ uvedla k tomu primátorka města Pavlína Springerová (HDK). Město by tak podle ní v horizontu 2-3 let investovalo maximálně 27 milionů korun.

„Za tuto částku mohl Hradec získat unikátní architektonický objekt a nové centrum například pro univerzitu, studenty, startupy i veřejnost,“ uvedla Springerová.

Náklady na pořízení a přenesení pavilonu z Japonska do Hradce Králové bývalý komisař české účasti na Expu Ondřej Soška loni v srpnu v debatách vyčíslil na 206 až 278 milionů korun. Samotný pavilon by stál asi 130 až 150 milionů korun.

Rival také nekoupil

Když to nevyšlo v Hradci Králové, projevily zájem nedaleké Pardubice. Jenže ani tam nakonec rada města koupi neschválila.

„Město Pardubice považuje národní pavilon Expo 2025 za mimořádný projekt, který má velkou architektonickou i symbolickou hodnotu. V současné době však nemá pro takto rozsáhlý objekt jasně definované využití, na kterém by panovala odborná i politická shoda. Za této situace nepovažujeme za odpovědné provádět investici nutnou k jeho umístění ve městě,“ uvedl k tomu mluvčí magistrátu Matyáš Strnad.

Není na prodej

Když padla i variantu koupě pavilonu Pardubicemi, oslovil server PrahaIN.cz Černínský palác, jestli jsou další zájemci o stavbu.

„Prodej pavilonu není možný, tedy není ani stanovena kupní cena. Stavba je stále v Japonsku a je z ní odváženo vnitřní vybavení,“ odpověděl mluvčí resortu zahraničí Adam Čörgő.

Ministr zahraničí Petr Macinka už dříve uvedl, že sloučení kanceláře generálního komisaře české účasti na Expo s Českými centry se výrazně promítlo do jejich hospodaření, jelikož nyní nesou odpovědnost za ztrátu související s českou účastí na Expo.

Podle informací PrahaIN.cz z diplomatického prostředí teď není prodej pavilonu vůbec ve hře, jelikož by se jednalo o ekonomicky nevýhodnou variantu. „Prodej by způsobil další ztrátu Českých center,“ uvedl zdroj z diplomatického prostředí, což by podle něj znamenalo ohrožení příspěvkové organizace pod resortem zahraničí.

Podobně mluvil i Macinka. „Pokud příspěvková organizace vykáže dva roky po sobě ztrátu, musí být zrušena,“ uvedl s tím, že Česká centra dluží desítky milionů korun.

Zavřou všechna?

„Dostali jsme se do situace, že Českým centrům pravděpodobně hrozí, že budou muset být zrušena úplně všechna,“ uvedl šéf české diplomacie, který ze vzniklé situace viní svého předchůdce Jana Lipavského (za ODS). Ten to ale odmítá a tvrdí, že si naopak ministr nevyjednal pro svůj resort dost peněz.

Finální rozhodnutí, co bude s pavilonem i jestli budou zrušena Česká centra zatím nepadlo. „Aktuálně se diskutují na úrovni vlády možnosti financování umožňující pokrytí výdajů za Expo 2025 i zachování sítě Českých center,“ dodal Čörgő.

V současné době funguje 26 Českých center na čtyřech kontinentech. Již dříve bylo kvůli úsporám oznámeno uzavření center v Tbilisi, Stockholmu, Sofii a Milánu.

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy