foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Petr Hlaváček
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Náměstek primátora hl. m. Prahy, zvolený na kandidátce STAN, na svém Facebooku 21. března k Vltavské filharmonii.
V jakém stavu jsou přípravy?
S příchodem roku 2025 jsme posunuli přípravy národního hudebního centra do další fáze a spustili jsme etapu 2.
V letošním roce se projektanti intenzivně věnují technickému zpřesňování projektové dokumentace. Ta bude sloužit jako podklad pro získání stavebního povolení.
Kolik to bude stát?
Kvalifikované propočty spočítaly částku na samotnou budovu na 11,6 mld. korun. K tomu se vážou rozsáhlé úpravy veřejného prostoru a okolní infrastruktury, třeba vznik nového náměstí a promenády, přeložka tramvajové tratě, úprava magistrály i přesunutí stávajícího vestibulu metra. Celkové stavební náklady se tak pohybují okolo 16 mld. korun. Nejedná se tedy pouze o budovu filharmonie, ale o přestavbu celého dopravního uzlu Vltavská.
Právě byla dokončena analytická studie, která ukázala, že se projekt vrátí 1,8krát do roku 2052 a přinese 29 miliard Kč do veřejných rozpočtů.
Kdo to zaplatí?
Pražský rozpočet takto ambiciózní projekt zřejmě neutáhne, navíc jde o něco s celostátním, a dokonce globálním přesahem. Proto jednáme se státem o možné podpoře a zároveň počítáme s pomocí soukromých investorů. Taky navazujeme na pražskou tradici veřejných sbírek, takže na výstavbu může finančně přispět i veřejnost. Za tímto účelem zřizujeme nadační fond.
Kdy začne stavba?
Už teď se v souvislosti s filharmonií „koplo do země“, na železnici byl proražen prostup směrem k budoucí budově, což je první fyzickou vlaštovkou projektu. Počítáme se získáním stavebního povolení v roce 2026 a pokud vše půjde dobře, v roce 2027 zahájíme výstavbu. Uvedení do provozu je naplánováno na rok 2033 s tím, že jde o předběžný harmonogram, který může být ovlivněn více faktory.
Co všechno najdeme v areálu?
V budově bude celkem pět sálů, které už jsou koncepčně, technicky i akusticky rozvržené. Není to ale všechno, Vltavská filharmonie dokáže nabídnout opravdu pestré vyžití. Uvnitř najdeme mimo jiné městskou knihovnu, kreativní hub, restauraci, bistro, terasy a foyer pro pořádání eventů, zázemí pro umělce, nahrávací studia či vzdělávací prostory. Navíc bezprostřední okolí nabídne návštěvníkům náměstí se zelení, novou náplavku a samozřejmě taky pochozí střechu s výhledem na Prahu.
Máte nějaké další otázky? Napište je do komentářů!
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze