foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Petr Hlubuček
ROZHOVOR: Server PrahaIN.cz se v pondělí odpoledne účastnil slavnostního zahájení Festivalu Prague Pride 2025. Samostatnou reportáž z místa přineseme v následujících hodinách.
První, kdo na místě upoutal naši pozornost, byl někdejší náměstek pražského primátora a starosta městské části Praha-Lysolaje Petr Hlubuček. Jeho jméno se v uplynulých třech letech skloňovalo zejména ve spojení s podnikateli Michalem Redlem, Pavlem Kosem nebo Pavlem Dovhomiljou v kauze Dozimetr.
Výrazná tvář metropolitní politiky je v ní spolu s dalšími osmi osobami obžalována. Podle státního zastupitelství se měla tato údajná organizovaná skupina dopouštět například zločinu legalizace výnosů z trestné činnosti nebo přijetí úplatku.
Petr Hlubuček nám však řekl, že se cítí zcela nevinen.
Ještě předtím jsme se ovšem věnovali důvodu jeho účasti na Prague Pride. „Vnímám ji jako každoroční součást života Prahy. Je to svátek tolerance, vzájemného respektu mezi lidmi. Ale faktem je, že její vnímání je v poslední době kontroverzní, ovšem řekl bych, že se situace zhoršuje celkově i ve společnosti. Právě proto je důležité, aby se festival Prague Pride konal a aby se ho účastnili všichni, kteří toleranci vnímají jako běžnou součást života,“ řekl nám Petr Hlubuček.
Podle jeho slov je sice akce spojena zejména s průvodem, ale ten není tím nejpodstatnějším. „Důležité je, aby lidé, kteří ve svém životě cítí jisté bariéry, měli nebo cítili pomoc,“ vybídl bývalý náměstek primátora.
K částečnému zpoplatnění festivalu poznamenal, že pro něj má pochopení. „Když vám někdo v lednu řekne k akci, kterou plánujete na léto, že nedostanete peníze, je pochopitelné, že ty prostředky musíte nějakým způsobem sehnat.“
Server PrahaIN.cz se zajímal také o jeho názor na amerického prezidenta Donalda Trumpa. Slovy Petra Hlubučka je tento politik vnímán kontroverzně, ale podle něj si musíme zvyknout na to, že s jeho příchodem dochází ke změně světového řádu. „Donald Trump je toho důkazem. Myslím, že velmi brzy můžeme čekat, že svět se významně změní. A doufám, že to nebude k horšímu.“
V závěrečné části našeho rozhovoru přiznal, že s blížícím se soudním projednáváním kauzy Dozimetr je nervózní.
„Samozřejmě, že ano. Tři roky policie a státní zastupitelství vyšetřovaly, než se to dostalo k soudu. Je to nepříjemné pro mě i pro mé okolí. Cítím se v tomto ohledu opravdu nevinen a věřím, že se to u soudu prokáže. Podle mého zde také sehrály velkou roli média, která neustále Dozimetrem všechno nazývají. Přeci jen máme tři měsíce do voleb a je to takové vděčné téma, kdy myslím kopání do Dozimetru a do Hlubučka. Takže ano, je to nepříjemné a byl bych rád, kdybych to už měl za sebou,“ uzavřel.
Dodejme, že Obvodní soud pro Prahu 9 posunul hlavní líčení ve zmíněné kauze na srpen.
Rozhovor vedl reportér Vít Hassan.