foto: Facebook Petra Palackého/Petr Palacký ve své kanceláři
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Radní Městské části Praha 6 za Zelené na svém Facebooku 19. května 2026 ke kontejnerům na použitý textil.
Jestli mi něco za poslední dobu udělalo radost, tak je to tohle. Dohodli jsme se na způsobu, jak kultivovat kontejnery na textil ve veřejném prostoru.
Abychom si rozuměli. Další nakládání s použitým textilem je strašně důležité. Je klíčové, aby se použité, ale stále funkční oblečení mohlo dále dostávat do oběhu, a stejně tak je důležité zužitkovávat a dále zpracovávat poškozený textilní materiál, který je možné použít alespoň např. pro výrobu hadrů nebo izolačních materiálů. I když je systém odkládání použitého textilu do kontejnerů u nás vcelku slušně zaběhnutý, tvoří textil stále zhruba 4–6 % směsného odpadu (obsahu „černých popelnic“).
Na druhou stranu jsou kontejnery na použitý textil zdrojem poměrně častých stížností. Jednak se kolem nich může často generovat nepořádek, jednak kontejnery jako takové jsou silným zdrojem vizuálního smogu.
Snažili jsme se proto o vytvoření takových pravidel, která by umísťování kontejnerů na textil zkultivovala, aniž bychom ovšem „vylili vaničku i s dítětem“. Jsem rád, že jsme našli společnou cestu, a to i díky konstruktivnímu přístupu provozovatelů textilních kontejnerů.
Co se tedy změní?
- textilní kontejnery budou v horizontu příštích měsíců převedeny do jednotné neutrální barvy, tzv. antracitové
- zredukován bude i stávající vizuální obsah sdělení na textilních kontejnerech, na druhou stranu bude muset být na kontejnerech uvedena jasná informace o provozovateli, telefonní kontakt a informace o minimální frekvenci svozu
- kontejnery budeme umísťovat na taková místa, kde nepůsobí dominantně vůči svému okolí
- na každém stanovišti budou nově moci být maximálně 2 kontejnery
- nutností je i povinnost úklidu okolí kontejneru ze strany provozovatele
Takže příklady jako ten, kdy byl kontejner (se souhlasem vlastníka komunikace, podotýkám) umístěn přímo do středu průhledové osy, budou zanedlouho minulostí.
Zásady pro umisťování kontejnerů jsme schválili Radou městské části. K redukci počtu kontejnerů v jednotlivých „hnízdech“ by mělo dojít od 1. července, pro vizuální kultivaci kontejnerů jsme si stanovili limit do 1. září.
P.S.: Do těchto „veřejných“ kontejnerů patří dále použitelný textil (a stejně tak i obuv nebo plyšové hračky), v čistém stavu a zabalený, pokud možno, do pytle. Textilní odpad, tedy špinavé, roztrhané nebo nevypratelné výrobky vhazujte do kontejnerů na sběrných dvorech anebo na některých stanovištích tříděného odpadu (Šolínova a Heyrovského náměstí). Jinou možností, jak poslat do oběhu stále funkční oblečení, jsou swapy a reuse dny, jako např. náš reuse den 14. června na Kulaťáku.
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze