foto: Facebook Petra Zemana/Petr Zeman
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy a MČ Praha 14, zvolený na kandidátce Praha Sobě na svém Facebooku 5. února k územnímu plánování
POHŘEBNÍ ČTENÍ NA NEDĚLI, aneb souvisí územní rozvoj s pohřebnictvím?
Souvisí. Stačí se podívat do mapy. Územní rozvoj musí reagovat na všechny potřeby svých obyvatel a tím pádem musíme plánovat i tyto věci.
V Praze zemře ročně přibližně 12,3 tisíce lidí. Číslo, které se nějak výrazně rok od roku nemění, jen v letech 2021 a 2022 se zvýšilo o cca 15 %, kvůli událostem, které jsme všichni zažili na vlastní kůži. Pokud se týká statistik a trendů, v současnosti u pohřbů zcela dominuje proces zpopelnění – kremace, tělo se do země ukládá pouze v 3 % případů (tedy cca 400 klasických pohřbů za rok).
Psali jsme
Bohnický hřbitov konečně patří městské části Praha 8. Podařilo se ho získat po devíti letech snahy místostarosty Jiřího Vítka (Patrioti). Osmička…
A s tím vším si musí poradit územní plánování. Tedy mělo by, protože výstavba, či jen plánování nových hřbitovů je v Praze na okraji zájmu. Na jedné straně je to logické, protože hřbitovy mají dostatečné kapacity, na druhé straně většina kapacit je soustředěna v jedné oblasti, tj. na rozhraní Prahy 3, 2 a 10. Možná to bude znít lehce absurdně, ale i u hřbitovů platí teze města krátkých vzdáleností. Pokud bydlíte v Klánovicích a máte hrob na Olšanech, je skoro jisté, že se na něj vypravíte akorát tak na Dušičky.
Takže pojďme plánovat a stavět nové hřbitovy v místech, kde chybí. A pojďme je stavět už novým způsobem, tj nikoliv jen jako úložiště zesnulých, ale jako veřejný prostor. Specifický prostor vyžadující citlivý a zvláštní přístup, přesto však výsostně veřejný. Ale o tom až příště.
![](//www.prahain.cz/images/files/txt/IQ4wG_zeman.jpg)
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze