Petr Zeman (BEZPP): Pojďme být v Praze odvážní, pojďme vyzkoušet tzv. občanské shromáždění

24. 02. 202220:30
Petr Zeman (BEZPP): Pojďme být v Praze odvážní, pojďme vyzkoušet tzv. občanské shromáždění
foto: Se svolením Petra Zemana/Petr Zeman

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Člen zastupitelstva hl. m. Prahy, zvolený na kandidátce Praha Sobě na svém Facebooku 23. února k participaci obyvatel k hledání řešení problémů města

OBČANSKÉ SHROMÁŽDĚNÍ. No nezní to hrozně? Skoro jako tábor lidu, nebo lidová demokracie. Ale POMALU, POMALU s tímto odsudkem.

Občanské shromáždění je sofistikovaná forma participace obyvatel k hledání řešení problémů města, ve kterém žijí. Město má zkrátka problém, se kterým si neví rady, názory létají, politické reprezentace o něm vědí, využívají ho ke svým cílům, zároveň se jej bojí řešit, protože si nejsou jisti reakcí obyvatel. Odvaha se ztrácí, jinde se zas vedou plamenné řeči. Reálně se ale věc neřeší.

Že si žádný takový problém nedokážete představit? Tak tedy jeden napovím: individuální automobilová doprava – a to jak v pohybu, tak v klidu. Automobil přestal být luxusním zbožím, dovolit si ho může každý, ulice však nejsou nafukovací a představa, že každý má právo parkovat před svými okny a město se má o to postarat, stále vládne světu. Ale je tomu opravdu tak, opravdu si toto Pražané přejí? Není to jen tím, že jeden názorový proud je jen více slyšet? Možná to tak je, nicméně právě to způsobuje jistý stav ochrnutí ve smyslu rozhodování města.

Občanské shromáždění funguje na systému výběru obyvatel do skupiny, která se po důkladném seznámení s problémem pokusí dojít k návrhu řešení, které městu pomůže k rozhodnutí. Výběr pozvaných účastníků je náhodný a tedy reprezentativní – skupina musí sociologicky kopírovat složení obyvatelstva města, aby návrh řešení opravdu reprezentoval názor dané společnosti.

Zní vám to jako sociální inženýrství, nebo si myslíte, že by to stálo za vyzkoušení? Jsou města, která se toho nebála a vyplatilo se jim to. Pojďme být také v Praze trochu odvážní, pojďme to vyzkoušet.

Více naleznete v přednášce na tomto odkazu ZDE.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných