foto: Jan Rychetský/Poslanec Jan Lacina (STAN)
Sněmovna má tento týden na programu jednání o zavedení korespondenční volby pro české občany pobývající v zahraničí či možnost vyhlášení mimořádného ředitelského pandemického volna. Projednání úpravy pandemického zákona, které bylo původně avizované, se odsouvá na příští týden. Piráti uvedli, že jejich cílem mimo jiné je, aby zákon měl jasně omezený termín platnosti.
Jak uvedl předseda klubu Pirátů Jakub Michálek, je zavedení korespondenční volby pro Piráty zásadní, protože usnadní lidem využití jejich volebního práva.
„Všechny koaliční strany slíbily zavedení korespondenční volby ve svém programu. Chceme, aby naši občané měli možnost volit v zahraničí i ve složitých situacích, jako se tomu stalo během pandemie. Je nepřijatelné naše krajany ve 21. století připravit o volební právo.”
Michálek též popsal, že na projednání pandemického zákona bylo uplatněno veto a pravděpodobně bude přesunut na mimořádné jednání příští týden: „Zákon je určitým způsobem kontroverzní, protože zasahuje do svobod občanů. Proto trváme na časovém omezení jeho platnosti. Chceme, aby stav pandemické pohotovosti skončil co nejdříve, jakmile pomine jeho potřebnost a epidemiologická situace se zlepší. Dojít by mělo také k úpravám a odstranění problematických pasáží kritizovaných Nejvyšším správním soudem, tedy například upravit omezení pro provozovny, které není v současné podobě v souladu s legislativou. Pandemický zákon považujeme za vhodnější způsob než dříve uplatňované lockdowny.”
Více možností pro ředitele
Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová informovala o návrhu, který umožní ředitelům škol uplatnit mimořádné epidemické volno.
„Jde o možnost, aby ředitelé škol dle potřeby mohli vyhlásit tzv. mimořádné pandemické ředitelské volno nebo distanční výuku po dobu až deseti dnů. A to nad rámec současných 5 dnů, které jim umožňuje nynější zákon. Návrh se má projednat ve stavu legislativní nouze, aby mohl platit co nejdříve. Reagujeme tím na situace, kdy se v karanténě ocitne naráz hodně pedagogů a je tedy potíž zajistit běžnou výuku. Popřípadě je problém s množstvím izolací či karantén u žáků a studentů. Návrh doprovází i stanovení ošetřovného rodičům, kteří by s menšími dětmi museli v takovém případě zůstat doma. Nechceme opakovat plošné zavírání škol, jak si pamatujeme z minulého volebního období, čemuž chceme našimi opatřeními napomoci,“ přiblížila.
„Je to nástroj určený ředitelům škol pro případ, že jim onemocní velká část učitelského sboru. Jsme přesvědčeni, že právě ředitel školy dokáže nejlépe vyhodnotit situaci a zvolit nejlepší postup. A zároveň je schopen reagovat dostatečně pružně,” vysvětlil poslanec za hnutí STAN Jan Lacina, místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu.
„Pro pořádek připomínám, že jsme se dopředu zavázali, že nepůjdeme cestou plošného lockdownu. Další zavírání škol si nemůžeme dovolit. Jedná se tedy o nástroj, kterým omezení výuky chceme zabránit,” dodal Lacina a zdůraznil, že na rozdíl od současných pěti dnů ředitelského volna, s nimiž pracuje školský zákon, počítá novela zákona u deseti pandemických dní ředitelského volna s ošetřovným.
Ředitelé škol dostanou díky navrhovaným opatřením možnost v krizové epidemické situaci vyhlásit ředitelské volno nebo distanční výuku v rozsahu až deset dnů. Oba tyto instituty budou moci také vhodně kombinovat.
Psali jsme
Ředitelé škol budou moci v době pandemie v případě nutnosti vyhlásit ředitelské volno nebo distanční výuku až na deset dnů. Umožnit by to měl nový…
Psali jsme
Desítky urologů v rámci celé republiky otevřely v týdnu od 24. do 28. ledna své ambulance a nabízejí mužům vyšetření prostaty v rámci Dnů…