foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Piráti na Palackého náměstí v Praze
Piráti zaslali Ministerstvu průmyslu a obchodu návrh na zavedení bonusu na energie, který by ulevil lidem v energetické krizi. Každý by podle něho ušetřil až 4 800 korun ročně.
Jak uvádí Piráti ve své tiskové zprávě, zaslali Ministerstvu průmyslu a obchodu návrh na zavedení bonusu na energie. A to všem bez výjimky. Podle návrhu by měl každý občan nárok na bonus 200 až 400 korun měsíčně. Finanční zdroje pro výplatu bonusu by měly tvořit příjmy státu z navýšení cen emisních povolenek, DPH a podílu na zisku v ČEZ, jejichž výše roste právě v závislosti na cenách energií.
Podle propočtu pirátských analytiků získá stát kvůli růstu cen energií ročně až 100 miliard korun navíc.
Výše příspěvku se má odvíjet z výnosů za emisní povolenky
„Zdražování energií dopadá na miliony českých domácností. Lidem rostou ceny za proud a teplo, letí nahoru i potraviny a služby. Průměrná domácnost si připlatí zhruba 3 500 korun měsíčně. To je částka, kterou si chudší rodiny nemohou dovolit, výrazně to ale pocítí i střední třída. Proto jsme po vzoru Rakouska přišli s návrhem na bonus na energie, který by nejen ulevil lidem, ale zároveň ani neprohloubil zadlužení státu,“ nastínil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Ten o věci jednal také s ministrem průmyslu a obchodu Josefem Síkelou a jeho náměstky.
Piráti svůj návrh prosazují také na koaličních jednáních k rozpočtu. Bonus na energie by měl platit souběžně s příspěvkem na bydlení, pokud by na něj měla daná domácnost nárok.
„Podle našeho návrhu by každý občan dostal měsíčně příspěvek na energie 200 až 400 korun. Konkrétní částka by závisela na výši výnosů z dražeb emisních povolenek. Právě z nich by se celý projekt primárně financoval,“ upřesnil Michálek.
Obavy o odpor vůči ekologickým trendům ze strany občanů
„Peníze vybrané kvůli vysokým cenám energií jdou z peněženek domácností. Považujeme tedy za spravedlivé, abychom lidem část těchto financí vrátili. K tomu se vláda ostatně zavázala i v programovém prohlášení. Pokud stát nebude růst cen energií dotčeným domácnostem kompenzovat a jen bude vybírat další peníze na daních na ekologické dotace, lze očekávat, že to vzbudí mezi občany odpor. A poklesne jejich podpora ekologických trendů jako takových. Tomu chceme předejít,“ vysvětlil předseda pirátského klubu.
Dále uvádí, že je dlouhodobě možné výši bonusu navázat na uhlíkové příjmy státního rozpočtu a Modernizačního fondu. S tím jak by rostla cena energie, tak by se automaticky zvyšovala i kompenzace domácností. Podle Jakuba Michálka by se jednalo o efektivnější a férovější podporu, než bylo zrušení DPH, které realizovala předchozí vláda.
Zatím zůstává v jednání způsob, jakým by se bonus na energie uplatňoval. Buď by se mohly snížit faktury za energie v síti stávajících dodavatelů, anebo by se bonus vyplácel skrze běžné součásti dávkového a daňového systému, šlo by tedy o zvýšení bonusu u daně z příjmů a mimořádné navýšení starobních důvodů.
Psali jsme
Jelikož se cena za energie zvýšila a dodavatelé nechtějí být škodní, mohou přistoupit k nekalým taktikám. Je tak možné, že se pokusí zvednout…
Úpravy dotací z Modernizačního fondu
Piráti dále navrhují úpravu dotací z Modernizačního fondu. Česká republika v příštích deseti letech z něho má podle odhadů získat zhruba 350 miliard korun. 40 procent těchto prostředků je nyní určeno na výstavbu velkých solárních parků. Ty se ale kvůli rostoucí ceně elektřiny často obejdou i bez dotace. Podle Pirátů by mělo více peněz směřovat domácnostem nebo na energetické úspory v nemocnicích, školách či domovech pro seniory.
Modernizační fond
Evropská komise zřídila ve Směrnici 2003/87/ES na období let 2021 až 2030 Modernizační fond, který nabídne členským státům Evropské unie miliardové investice na rozvoj nízkouhlíkových technologií, modernizaci energetických systémů a zlepšení energetické účinnosti v reakci na změnu klimatu a požadovanou uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Modernizační fond čerpá prostředky zejména z monetizace 2 procent celkového počtu emisních povolenek v systému EU ETS v uvedeném období.
Pro Českou republiku bude dostupných minimálně 150 miliard korun, což představuje 15,6 procent z celkových prostředků Modernizačního fondu. V rámci zákona o obchodování s emisními povolenkami byl stanoven Státní fond životního prostředí České republiky příjemcem prostředků z Modernizačního fondu a plní roli zprostředkovatele tohoto finančního mechanismu.
Dotaci bude možné získat v devíti programech na řadu opatření k úspoře energií, od modernizace veřejného osvětlení, pořízení elektrobusů, energetických úspor v budovách, snižování emisí v průmyslu a energetice až po výstavbu fotovoltaických elektráren či větrníků.
Dotace jsou otevřeny širokému spektru žadatelů. Se svými investičními záměry se mohou hlásit zástupci veřejného i soukromého sektoru, malé i velké podniky.
Psali jsme
Pirátští europoslanci nominovali Juliana Assange na Nobelovu cenu míru. Oficiální přihlášku dnes za celou delegaci zaslala europoslankyně Markéta…