foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Politolog a publicista Roman Joch.
ROZHOVOR: Pro Piráty je prý lepší být v opozici, vládnutí jim nedělá dobře. Lidovci by se měli zachránit tím, že se vrátí zpátky na konzervativní linii. „Pozice koaliční vlády a premiéra je relativně dobrá, neboť má dostatek poslanců,“ řekl serveru PrahaIN.cz Roman Joch, politolog, předseda Občanského institutu, publicista a pedagog.
Už začátkem léta se objevily hlasy, které hovořily o tom, že koalice se bez Pirátů obejde. Souhlasíte?
Mám podobný názor. Pro vládní koalici ztráta podpory Pirátů, kteří mají čtyři poslance, není fatální. Nebude to pětikoalice, ale čtyřkoalice, ale stále bude mít ve Sněmovně většinu. Dokud byl Ivan Bartoš předsedou Pirátů, tak byl ve vládě nenahraditelný. Rezignovalo ale celé předsednictvo Pirátů, už není šéfem strany. Premiér Petr Fiala nabídl možnost zůstat v koalici a nahradit Bartoše jiným ministrem za Piráty a ocenil také ministra zahraničí Lipavského, o kterého by asi nechtěl přijít. Ale reakce Pirátů bude asi taková, že už nemají co získat tím, že by v koalici zůstali. Proto se zřejmě rozhodnou, že odejdou. Do voleb příští rok budou kandidovat z pozice opoziční strany a myslím, že to pro ně bude výhodnější. Ukazuje se, že Pirátům, kteří se vždy profilovali jako rebelové, nesedí vládnutí. Proto čistě cynicky, co se týká volebního úspěchu, je pro ně lepší být v opozici.
Psali jsme
Výsledky voleb do Senátu a do krajských zastupitelstev mohou spustit výrazné turbulence uvnitř stran vládní koalice. V případě volební porážky by…
Uškodilo Pirátům to, že se někteří jejich členové veřejně hlásí ke komunistické ideologii?
To je problém mnoha protestních hnutí. Některé z nich mají dobré záměry a jsou schopné provádět dobrou a odpovědnou politiku. K většině protestních hnutí se vždy nabalí různí radikálové až blázni. To je osud Pirátů. Pan Bartoš jako předseda Pirátů byl v podstatě spolehlivý politik, ale jemu zlomila vaz ta neschopnost přechodu na digitalizaci. Premiér Fiala prakticky neměl jinou možnost než ho odvolat. Pokud ministr v jedné důležité věci selhal, je takováto obměna vlády nezbytná. Pokud chtějí Piráti uspět, musí si vybrat. Zda chtějí být všehochuť všech extrémistů a rebelů všech směrů včetně komunistického, nebo být, jak řekl Lipavský, liberální strana. Piráti by se měli zbavit levicových radikálů a komunistů, kteří mezi nimi jsou. Měli by rovněž minimálně zrušit veřejnou přístupnost jejich stranického fóra. Možná byl původní záměr, kdy chtěli být otevření dobrý, ale špinavé prádlo se má prát nikoliv veřejně, ale za zavřenými dveřmi. Je to velmi netaktické. Pro každou stranu je přítěží, když každý vidí, jaké jsou jejich vnitřní diskuse.
Hrozí, že vedení Pirátů převezme radikální, levicové křídlo?
Nevím, jaké je politické rozložení sil uvnitř Pirátů. Kdyby to udělali, tak mají velký problém, protože na tyto hlasy míří KSČM paní Konečné a její projekt Stačilo. Navíc když se podíváme na období, kdy měli Piráti největší podporu, tak byli městští liberálové, kteří kdysi za pana Bursíka volili Zelené a ještě předtím Unii Svobody. To nebyla radikálně levicová bojůvka. Myslím si, že pokud by se radikálové zmocnili vlády Pirátů, tak budou mít problém najít voliče. Jak už jsem řekl, naráželi by na voliče předsedkyně KSČM Konečné. V takovém případě by pro ně bylo možná nejlepší se s nimi sloučit, ale to byla totální rezignace na své dosavadní voliče. Mimochodem Piráti měli vždy v průzkumech relativně dobré výsledky okolo devíti procent. Na otázku, proč přesto tak propadli v krajských volbách, je jednoduchá odpověď. Jejich voliči, většinou mladí, jsou nedisciplinovaní a nešli volit. To znamená, že se straně nepovedlo je přesvědčit, že tyto volby jsou pro ně důležité. Není to tak, že by najednou dramaticky ztratili voliče, ale jejich voliči se nedostavili k volbám.
Psali jsme
ROZHOVOR: Výkon vládního kabinetu premiéra Petra Fialy v oblasti domácí politiky je nevýrazný a plný kompromisů. Zásadním problémem je neschopnost…
Jaká je nyní situace koaliční vlády ?
Premiér má relativně dobrou pozici, neboť má v parlamentu dostatek poslanců. Dvě menší strany koalice Spolu evidentně věří v úspěšnost tohoto projektu, hlavně TOP 09 a KDU-ČSL, které se objevují někdy těsně nad, nebo pod pěti procenty. Vědí, že pro ně by byl rozpad Spolu v příštích volbách fatální. Starostové si v krajských volbách dramaticky nepolepšili, ale ani nepohoršili. Jejich podpora zůstává stabilní. Všechny strany včetně ODS spojuje, že rozhádat se teď nemá smysl, protože by byly předčasné volby a ty by prohrály. To znamená, že pro ně je výhodné držet teď už jen čtyřkoaliční projekt až do regulérních voleb v příštím roce. Domnívám se proto, že čtyřkoalice po odchodu Pirátů bude soudržná.
Vidíte vhodného kandidáta na uvolněná ministerská křesla Pirátů? Kdo by podle vás byl nejvhodnějším kandidátem na funkci ministra zahraničí?
Upřímně řečeno, netuším, které straně by toto ministerstvo mělo připadnout. Protože nikdo nepředpokládal současný vývoj. Političtí náměstci jsou z ostatních stran, což je v pořádku, a každý v této vládě byl spokojen s výkonem ministra Lipavského. Málem jsem v pokušení si myslet, že pokud by Piráti odešli z vlády jako strana, tak že pan premiér dá nabídku ministru Lipavskému, aby, řekněme, jako nezávislý odborník, pokračoval v této funkci. Toto rešení by mohlo předejít eventuálním sporů v koalici, komu má toto místo připadnout.
Další koaliční stranou, která má problémy je KDU-ČSL. Jak vidíte jejich další osud?
Až do krajských voleb jsem měl za to, že pro ně by bylo nejbezpečnější volbou, aby ministr Výborný byl znovu zvolen předsedou. Jako šéf strany byl relativně úspěšný a pak rezignoval v důsledku rodinného neštěstí. Domníval jsem se, že on by mohl být pro lidovce logickou volbou. Nyní, po velkém úspěchu jihomoravského hejtmana Grolicha slyšíme hlasy, které jej vyzývají, aby on kandidoval na předsedu. Může to být dobrá volba, ale problém je, že jeho zkušenosti jsou z krajské, regionální, politiky a zatím si nevyzkoušel nic z velké politiky. Nebyl poslancem ani senátorem. Má potenciál přinést něco nového, mladého, ale nemá zkušenosti v celostátní politice. A to může být riziko. Ale hlavně si myslím, že kdyby se KDU-ČSL stala další městskou liberální stranou, tak bude mít úžasnou konkurenci v TOP 09, případně v Pirátech. Pro lidovce má smysl vyhrotit se v tradičně konzervativních a kulturních tématech. Netuším, kdo z kandidátů na předsedu nejvíce zvedne tuto kartu. To teprve uvidíme.
Psali jsme
ROZHOVOR: V okamžiku, kdy vývoj v České republice ohrožuje zájmy Ruska a antidemokratických skupin, dochází k aktivizaci extrémistických…
Hovoří se hodně i o Jiřím Čunkovi…
Ano. To je to, co naznačuji. Že obrat nikoliv do středu, ale zdůraznění morálních, konzervativních a kulturních hodnot může té straně zajistit voliče, kteří by jinak volili SPD nebo Babišovo ANO. Nedokážu ale odhadnout, do jaké míry je úspěch Jiřího Čunka čistě lokální. Je samozřejmě na Vsetínsku i ve Zlínském kraji velmi populární, ale nevím, jak by na něj reagovali voliči v českých zemích. Ale tento směr je nejlepší cestou k záchraně KDU-ČSL. Nikoliv k liberálnímu středu, ale akcentovat kulturní konzervatismus.