foto: PrahaIN.cz/Miroslav Kalousek
V médiích i kuloárech se hlasitě hovoří o možném vzniku nové politické strany. V druhé části rovnice se pravidelně spekuluje o bývalém ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi. Ten sám přiživil úvahy v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, kde řekl, že „ten prostor (pro vznik) je evidentně někde mezi říjnem a lednem“.
PrahaIN.cz vydala analýzu dostupných informací v sobotu. Zájem čtenářů byl velký, zájem několika vládních činitelů i zástupců dolní komory Parlamentu byl ještě vyšší. Hned několik nám jich napsalo, že mají další podrobnosti týkající se tohoto projektu.
Že Miroslav Kalousek „něco postaví“, uvedli všichni aktivní politici, s nimiž jsme měli možnost hovořit. Navrhli dokonce i řadu jmen, pokud odhlédneme od několika SMS, ve kterých byl Miroslav Kalousek označován velmi expresivními výrazy. To ale odbíháme.
Nejrelevantnější podklady, které jsme během pondělí ověřili, se týkaly dvou ekonomických es. Miroslav Kalousek podle těchto hlasů usiluje o angažmá někdejšího guvernéra ČNB Miroslava Singera a také exporadce prezidenta republiky Václava Havla Tomáše Sedláčka.
Singer působil v čele národní banky v letech 2010-2016. Miroslav Kalousek vedl státní kasu z pozice ministra financí mezi lety 2007-2009 a také v období 2010-2013.
Tomáš Sedláček. Foto: PrahaIN.cz
Jména padla
Singer aktuálně působí v rámci Generali CEE Holding pod vedením Manlia Lostuzziho, Sedláček se věnuje vlastním projektům.
„To se tak stává, že si mě různí agenti s teplou vodou občas berou do huby. Asi tak,“ reagoval bývalý guvernér ČNB na náš dotaz.
Tomáš Sedláček se už v dubnu letošního roku účastnil v Praze neveřejné akce, kde se o novém politickém subjektu podle našich zjištění hovořilo. Po jeho boku byl spatřen exministr financí Ivan Pilný, radní Prahy 1 Vojtěch Ryvola či zástupci Pirátů Eva Tichá a Ladislav Diblík. Bližší komentář ale zmíněný ekonom neposkytl.
Z neoficiálních zdrojů jsme se ovšem dozvěděli, že „nestřílíme vedle“.
Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny. Foto: PrahaIN.cz
Šance?
„Ta jména opravdu padla, ale víc k tomu říkat nebudu,“ uvedl jeden z Kalouskových spolupracovníků. Ten nám také prozradil, že pokud by jakákoli strana vznikla, Miroslav Kalousek „rozhodně nebude chtít být předsedou“.
Důvody jsou pochopitelné.
Zakladatel TOP 09 je sice známou postavou, ale je s ním spojena řada kontroverzí. V průzkumu agentury STEM z ledna 2015 se v rámci popularity politických osobností umístil na předposledním místě. V roce 2012 byl devatenáctý z osmadvaceti. Koncové pozice tehdy obsadili Vít Bárta, Martin Kuba a Kamil Jankovský.
Pokud by byl Miroslav Kalousek viditelným předsedou, nikoli zákulisním hybatelem, strana by tak zjevně měla mnohem nižší volební potenciál.