Politoložka Dvořáková: Lidé už mají dost slibů, chtějí konkrétní činy

27. 11. 202320:21
Politoložka Dvořáková: Lidé už mají dost slibů, chtějí konkrétní činy
foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Vladimíra Dvořáková

ROZHOVOR: „Stávka je pro vládu upozorněním, že by měla dodržet sliby, které dříve deklarovala, ale nedochází k jejich naplnění,“ řekla PrahaIN.cz Vladimíra Dvořáková. Cílem stávky prý není demise vládního kabinetu, neboť protestní akce nemá celonárodní a protirežimní charakter. Pro vládu je varováním.

V této souvislosti připomíná, že mimořádně špatná situace je například ve školství. Kromě učitelů jsou ve svízelné situaci tisíce nepedagogických pracovníků. 

„Nejde pouze o kuchařky, školníky, uklízečky a podobně. Například se jedná o školní psychology, kteří na školách mají velmi významnou roli. Ředitelé některých škol například nemohou zaplatit asistenty učitelů a podobně. A to jsou věci, které už přímo ohrožují chod školy po odborné stránce. Jde o celkový problém, který na všech stupních škol vytváří velmi nepříjemnou situaci.

Když se podíváme, v jakých podmínkách pracují pedagogové v některých jiných státech, tak je to nesrovnatelné. Učitelé se tam totiž mohou naplno orientovat pouze na výkon své profese a maximálně se věnovat dětem nebo studentům. Je nemyslitelné, že by měli vykonávat například dozor ve školní jídelně. Nemůžeme se pak divit, že učitelé mají pocit, že resort školství a s ním spojená jejich profese, je jakýmsi otloukánkem,“ řekla redakci PrahaIN.cz Vladimíra Dvořáková.

Připomněla zároveň, že na adresu vlády míří oprávněná kritika, která poukazuje na to, že vládní kabinet nenaplňuje to, co sám během volební kampaně kdysi označil za důležité priority. Platí to prý i v současné době. 

„Výsledek je takový, že i když během kampaně i po ní zazněly a zaznívají propagandistická hesla, k realizaci jejich obsahu nedochází. A to platí i nyní. Občas to působí dojmem, jako by se vláda omezila právě pouze na hesla. Kromě toho však ze stran slyšíme, že špatně komunikuje s veřejností a není schopna srozumitelným způsobem vysvětlit kroky, které realizuje. Působí to pak chaoticky, zmateně jako by kabinet sám nevěděl, co má a co bude dělat. Samozřejmě to pak na veřejnost nepůsobí dobře,“ řekla politoložka naší redakci.

Jako příklad uvedla hladovku, kterou před Úřadem vlády drželi dva bývalí disidenti Jiří Gruntorád a John Bok. Vláda po devíti dnech ustoupila a odvolala svoje usnesení o tom, že navazuje na tradice Charty 77. 

„Není možné se pouze přihlásit k určitým hodnotám. Pokud to učiním, tak je musím začít realizovat. Bez toho jsou to pouhá deklaratorní hesla k ničemu a lidé si toho dříve nebo později všimnou. Tady se na straně jedné vláda přihlásila k určitým hodnotám a odkazu, ale zároveň neudělala nic, čím by vylepšila situaci lidí postižených komunistickým režimem. Jako by popřela, k čemu se přihlásila,“ upozornila Vladimíra Dvořáková.

Stávka prý neohrozí další existenci kabinetu premiéra Petra Fialy, protože zaměřením není vedena s cílem dosáhnout demise vlády. Může ale dojít k výměně některých ministrů. „Musíme si uvědomit, že jde o koalici pěti stran a udržet ji pohromadě je velmi náročné. Stávka, ale i poslední výzkumy volebních preferencí, které se pro vládní strany nevyvíjí dobře, mohou uvnitř koalice vyvolat zvýšené napětí. Lze předpokládat, že by mohlo dojít k výměně několika ministrů,” ukončila Vladimíra Dvořáková.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných