foto: Strategeo pro PrahaIN/Debata Institutu Strategeo o pražském školství
Nedostatek kapacit ve školách, zejména těch středních, je v metropoli dlouhodobým problémem. Odborníci upozorňují, že příčinou je nejen růst počtu obyvatel, ale i dojíždějící studenti ze Středočeského kraje. Těch je okolo 40 procent a místa pro Pražany tak nestačí. Řešením by mohla být lepší spolupráce mezi Prahou a Středočeským krajem.
Zvláště u středních škol je podle expertů potřeba vnímat Prahu a Středočeský kraj jako celek. Do metropole dojíždí řada obyvatel středních Čech za prací a stejně tak studenti do škol. To také ztěžuje situaci v plánování kapacit. Shodli se na tom odborníci v rámci panelové debaty o pražském školství, kterou uspořádal Strategeo Institute a jeho iniciativa Pražská agenda. Debatu moderoval šéfredaktor serveru PrahaIN a ředitel Strategea Veselin Vačkov.
„Je potřeba vnímat region nejen jako Prahu, ale jako Prahu a střední Čechy,“ upozornil ekonom Petr Mazouch. Zejména u kapacit středních škol se podle něj nelze dívat jen na demografii. Roli sehrává i ochota za školou cestovat.
„Lidé jsou schopni za středním školstvím dojíždět a jsou schopni dojíždět docela daleko,“ upozornil s tím, že denně se jedná o tisíce studentů.
S tím souhlasí i programový ředitel EDUinu Jan Vöröš Mušuta, který upozornil, že se metropole stala tak trochu obětí svého úspěchu. „V Praze chce žít hodně lidí a v okolí Prahy chce žít hodně lidí, zároveň se z jejího okolí poměrně dobře cestuje, tak není problém dojíždět,“ doplnil.
Situaci s přetlakem by podle něj pomohlo vyřešit lepší systémové nastavení. „Ačkoliv se Praha a střední Čechy chovají stejně, nebo jako jeden region, tak legislativně jsou rozdělené v kompetencích, ve zřizování škol, v jejich financování i v odpovědnosti,“ poukázal Vöröš Mušuta.
Roli v tom hraje také to, že v Česku je velká nabídka oborů středních škol. Těch je v současnosti (i po redukci) zhruba sto osmdesát. Právě Praha tak může studenty lákat tím, že nabízí jejich široké zastoupení.
Množství oborů ale podle odborníků vede k tomu, že se v nich jednak rodiče nemohou jednoduše zorientovat. Zároveň to brání probíranému návrhu, že by se i u středních škol mohla zavést spádovost tak, jako tomu je u základních škol.
„To, že máme takto roztříštěnou soustavu, ukazuje, že nemůžeme mít žádnou rozumnou spádovost,“ podotkl děkan Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy v Praze Antonín Jančařík. Po seškrtání a zpřehlednění nabídky se přitom podle něj volá dlouhodobě.
Spádovost i u středních škol?
Téma zavedení spádovosti se promítlo i v druhém panelu debaty, ve kterém o školství v hlavním městě diskutovali politici.
Pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN) zopakoval, že její zavedení alespoň u všeobecných středních škol by situaci s nedostatkem kapacit mohlo pomoci vyřešit. Pokud by byla zavedena například u gymnázií či lyceí, Praha by podle něj měla kapacit dostatek.
Dodal však, že Středočeský kraj dlouhodobě počítá s tím, že část jeho studentů bude studovat v Praze, a proto se zavedením spádovosti nesouhlasí.
Spádovost by s kapacitami na středních školách pomohla i podle radní pro školství na Praze 6 Mariany Čapkové (Praha sobě). Podle ní je ale zatím nereálné, že by se k takovému kroku v budoucnu přistupovalo.
Podle kandidátky na primátorku Terezy Nieslerové (Piráti) by ale spádovost byla jen krátkodobým řešením. A studentům je potřeba naopak nabídnout obory, které chtějí.
Zavádět jakoukoli spádovost by nechtěl ani 1. místopředseda ODS Tomáš Portlík, který je rovněž v čele kandidátky. Praha má podle něj metropolitní charakter a specifické postavení, kvůli němuž je o její školy velký zájem. Očekává v tom naopak větší pomoc od státu.
Také opoziční zastupitel a lídr pražského hnutí ANO Ondřej Prokop se spádovostí nesouhlasí. Prahu a střední Čechy už nyní bere jako jednu oblast. Podle Prokopa se kapacity současné koalici nedaří rozšiřovat dostatečně rychle. ANO proto navrhuje krátkodobá opatření, jako je zvýšení počtu žáků ve třídách na 34.
Další opoziční zastupitel a lídr kandidátky v Praze za SPD Milan Urban rovněž spádovost odmítá. Jde podle něj o příliš restriktivní opatření. Střední Čechy by se ale podle něj měly podílet na financování.