foto: Rudolf Komár, PrahaIN.cz/Poslanci shválili valorizační mechanismus plateb za státní pojištěnce.
Poslanci schválili jeden z klíčových bodů programového prohlášení vlády v oblasti zdravotnictví, a to automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce. Cílem je prý zejména udržení dostupnosti a kvality zdravotní péče v nadcházejících letech. Současně byly schváleny i dva pozměňovací návrhy.
V rámci České republiky jde o historicky první model automatické valorizace plateb za státní pojištěnce. Ta bude od roku 2024 vycházet z měsíční částky 1 900 korun na pojištěnce, kterou bude stát odvádět příští rok. Pro následující roky se bude vyměřovací základ zvyšovat podobným způsobem jako každoročně dochází k pravidelné valorizaci důchodů. Návrh zákona pochopitelně musí odsouhlasit Senát a následně podepsat prezident.
Transparentnost, stabilita, předvídatelnost
„Je to velký úspěch, o který se neúspěšně snažila řada ministrů zdravotnictví. Jsem rád, že se nám podařilo najít kvalitní model, na kterém panuje široká shoda. Hlavními výhodami automatické valorizace je transparentnost, stabilita a předvídatelnost. Lépe akcentuje také stárnutí populace a její vliv nejen na důchodový systém, ale i na zdravotnictví celkově. V neposlední řadě lépe kompenzuje mimořádné nákladové šoky spojené s vyšší inflací,“ sdělil na stránkách Ministerstva zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP P9).
Letošním snížením úhrad za státní pojištěnce na část roku chce kabinet Petra Fialy (ODS) ušetřit ve státním rozpočtu přibližně 14 miliard korun. Poslanecká sněmovna kvůli předloze zažila mnohahodinové obstrukce v podání opozice. Ta se obává možného snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče.
Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) však nynější výše plateb vycházela z pesimistických prognóz, jež se nepotvrdily. Stanjura naopak tvrdí, že systém veřejného zdravotního pojištění je zatím v přebytku zhruba 6 miliard korun.
Zákon měl platit od 1. srpna, Sněmovna však upravila jeho účinnost na první den následující po vyhlášení zákona ve sbírce.
Oškubal jste zdravotnictví
Podle šéfa SPD Tomia Okamury je však návrh nesystémový a může postihnout pacienty i zdravotníky. Zásadní nesouhlas vyjádřila i předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. „Oškubal jste české zdravotnictví o 14 miliard, abyste si pohladil svoje ego, že jste ušetřil. Předložená novela je chybná, nerozumná a v tuto chvíli extrémně nezodpovědná,“ prohlásila v Poslanecké sněmovně směrem ke Stanjurovi.
Neúspěšnou snahou opozice bylo vrácení předlohy do druhého čtení, kdy by se daly načíst další pozměňovací návrhy.
Od ledna platí stát za každého svého pojištěnce 1 967 korun měsíčně, což je o 200 korun více než loni. V rámci schváleného koaličního návrhu platby klesnou zřejmě od srpna na 1 487 korun tak, aby celoroční průměr odpovídal loňské částce. Původní předloha počítala s odvodem 1 567 korun měsíčně, a to od července.
Opozice souhlasí, ale...
Nově schválený valorizační mechanismus by měl korespondovat s důchodovou valorizací. Státní platby do zdravotnictví tedy porostou o inflaci a o polovinu růstu reálné mzdy. Předpokládá se, že v roce 2024 by stát dával 1 982 korun za pojištěnce a měsíc, o rok později potom 2 022 korun. S tímto mechanismem souhlasila i opozice s tím, že výchozí částky by měly být vyšší.
Vládní koalice podala k novele zároveň i dvě úpravy. Ta první sjednocuje a mění pravidla plnění fondů prevence zdravotních pojišťoven, druhá pak prodlužuje přechodné období pro doléčení pacientů po reformě úhrad ortodontické péče.
Od roku 2000 vzrostly náklady veřejného zdravotního pojištění téměř čtyřnásobně. V roce 2020 uhradily zdravotní pojišťovny péči za 359 miliard korun. V loňském roce šlo o částku více než 400 miliard. Na letošek byl předpokládaný plán výdajů 427 miliard korun, na rok 2023 potom 432 miliard.
Psali jsme
Až o 2 tisíce míst by se mohl v budoucnu v Praze navýšit počet míst na čtyřletých gymnáziích. Shodli se na tom zástupci magistrátu…