Poslanec Nacher tepe vládu. Za daně, za slova, za činy

23. 05. 202318:23
Poslanec Nacher tepe vládu. Za daně, za slova, za činy
foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Poslanec Patrik Nacher

ROZHOVOR: Konsolidační balík vládní koalice nic pozitivního nepřinese. Kabinet dělá málo. Politická kultura je v Česku pořád mizerná. To naší redakci řekl Patrik Nacher z ANO, poslanec a místopředseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny.

Strany vládní koalice nedávno představily konsolidační balík. Opoziční politici, především představitelé hnutí ANO, označili tato opatření za nedostatečná. Proč?

Za mě to není konsolidační balík. To je jakýsi souhrn opatření a pouze se pracuje se zvýšením daní. Ať už se jedná o DPH, o daň z přijmu právnických osob nebo daně z nemovitosti. Zároveň na straně výdajů jsou tam škrty, které jsou nejasné, neurčité a nekonkrétní. A vlastně každý den od jeho zveřejnění se liší dohady, kde se tedy sebere těch padesát čtyři miliard, které se mají škrtat na dotacích. Abych to shrnul: Za mě jde o jakýsi daňový balíček, na kterém nejde poznat rukopis nikoho. Takže vlastně je to jako by pro všechny, ale zároveň pro nikoho. Není tam poznat, zda je tam politika prorodinná, pravicová a zároveň levicová. Smířil bych se s čímkoli, co by mělo určitý jasný směr. Ten vládní balík nemá.

Znamená to, že podle vás bude efekt těchto opatření nulový?

Efekt bude stejný, jako je u návrhu na státní rozpočet na rok 2023. Přijali jsme rozpočet, který byl od samého začátku nafouknutý tak, aby se dostal pod tři sta miliard a všem bylo jasné, že je to nesplnitelné. Výdaje, které tam měly být, se nezapočítaly. Třeba valorizace penzí. Pro další věci se musely změnit zákony. Přitom se ale rozpočet schvaloval v době, kdy ty zákony s novelizací neprošly. Takže to vlastně byl jakýsi rozpočet na oko. U balíku konsolidačních opatření je to v podstatě totéž.

Chcete tím naznačit, že ke konsolidaci veřejných financí prostřednictvím této série opatření nedojde?

Podle mě ne. Pokusím se to vysvětlit. Koalice neustále pracuje pouze s jednou stranou. To znamená s vyššími příjmy tak, jak chtějí více zdanit lidi a firmy. Moc nepracuje s druhou stránkou, a to znamená škrtat ve výdajích státu. Zároveň koalice úplně rezignovala na třetí stránku. To je způsob, jak lépe a efektivněji vybírat už stávající daně. Vládní koalice jde naopak proti tomuto trendu například tím, že zrušila EET, což byl jeden z kontrolních mechanismů v této oblasti.

Ekonomové ale poukazují na to, že vláda premiéra Fialy převzala státní finance v mimořádně špatném stavu. Že jde o dědictví vlád expremiérů Sobotky a Babiše...

To je taková univerzální výmluva na všechno. Slyšíme to opakovaně. Když vládne někdo jiný, tak je ekonomický růst. Ten je samovolný a vládní politici to neovlivnili. Když to pak převezmou ti správní chlapci, tak jako z udělání zrovna dojde k ekonomickému poklesu.

Slyšel jsem to už poněkolikáté.

Připomenu, že předchozí vláda hnutí ANO snížila zadlužení k poměru k HDP ze čtyřiceti procent na dvacet devět. Kdyby neudeřil covid, který úplně zastavil ekonomiku, tak už jsme dnes byli někde okolo dvaceti osmi procent. Tam se to tehdy zlomilo a vrátilo se to zpátky na čtyřicet tři procent.

To znamená, že i přes dopady covidu a zavření ekonomiky to zadlužení zůstalo stejné jako na začátku. Na to jsou jasná čísla. Ovšem vládní politici tuto skutečnost uznat nechtějí. Na druhou stranu po nás chtějí, abychom uznali, že všechno, co se děje, je vlivem války na Ukrajině. Měli by si tedy rozmyslet, zda má člověk brát v úvahu, že je tady vliv něčeho třetího, ale nelze to to brát selektivně. Dobu covidu vám neuznáme, ale vy nám musíte uznat, že všechno, co se děje, je zaviněno válkou na Ukrajině. Takto černobílé to skutečně není.

Odhadnete, v jakém stavu převezmete Česko, pokud vyhrajete příští volby do Sněmovny?

Pořád platí, že jsme šestá nebo sedmá nejméně zadlužená země. Katastrofické scénáře bych proto asi nemaloval. Na druhé straně se domnívám, že převezmeme zemi v době, kdy mezi lidmi bude panovat velká deziluze. Protože mnoho lidí uvěřilo v „antibabišismus“. Uvěřili tomu, že zítra bude lépe, že se zlepší politická kultura a podobně. A najednou se nyní dějí věci, které by nikoho ani ve snu nenapadly.

Všechno to, co předtím vadilo, se dnes dělá ještě s větší intenzitou a najednou se to omlouvá. Ať už jde o amatérskou komunikaci důležitých kroků vlády, netransparentnost a podobně. Teď se třeba ukázalo na onom konsolidačním balíku, že vládní koalici už antibabišismus nestačí. A že pokud mají udělat nějaký konkrétní krok, kdy mají komunikovat s novináři i odborníky, tak ty výsledky zase tak slavné nejsou.

Ovšem politologové vytrvale poukazují na skutečnost, že Andrej Babiš ve své kampani mnoho pozitivního neukázal. Spíš ji označují za ukázku agresivní a pokleslé politické kultury. Souhlasíte s tímto hodnocením?

Na rozdíl od svých politických kolegů nesouhlasím s úplně vším, co Andrej Babiš v kampani dělal. Myslím si, že například komunikace nebyla šťastná, především jsem nepochopil ten tón a komunikační linku. Na druhé straně ti, co ve volbách uspěli, nevyhráli s nějakou myšlenkou nebo vizí, kam směřovat tuto zemi. Vyhráli čistě proto, že hlásali, že budou lepší než Babiš. Že zlepší politickou kulturu, že s veřejností budou otevřeněji komunikovat a podobně. No a za sebe říkám, že se to nestalo. Alespoň já nic takového nevidím.

Uveďte něco konkrétnějšího.

Například slyším, jakým způsobem odpovídají někteří ministři na interpelace v Poslanecké sněmovně. Sleduji a vidím, jakou účast mají členové vlády při jednání Sněmovny, jakým způsobem vláda vnímá opozici. To bylo možné vidět například při projednávání penzijní reformy a dalších věcí. Tak já se tedy ptám, kde je ta změna k lepšímu?

Nejste členem hnutí ANO a voleb jste účastnil jako nezávislý kandidát. V politice jste už řadu let. Nerozhlížíte se už, v které straně byste natrvalo zakotvil?

ANO je první politický subjekt, za který jsem byl zvolen. Před tím jsem působil v ODS a pak v Unii Svobody. Nikoliv jako volený politik, ale vždy jako zaměstnanec nebo úředník. Na rozdíl od některých jiných volených politiků nebo i ministrů, kteří v minulosti prošli několika politickými subjekty, jsem pořád za ANO. Určitě se nerozhlížím někde jinde. Spíš uvažuji, jak a kde vstoupit do hnutí ANO, abych se mohl stát normálním členem. Nechci to svým kolegům takto servírovat prostřednictvím médií. Ale uvažuji o tom, protože jsem s hnutím ANO spojen pupeční šňůrou a rozhodnutí o vstupu budu chtít v nejbližší době rozetnout.

Mnoho lidí, kteří vás znali ještě z ODS a později z Unie Svobody, zaskočilo vaše angažmá v Babišově hnutí. Proč jste si vybral zrovna ANO?

Z politiky jsem odešel jako mluvčí Unie Svobody v roce 2004. Postavil jsem se pak na vlastní nohy, provozoval jsem portál o bankovních poplatcích, dělal jsem finanční gramotnost a podobně. V roce 2013 mě oslovil Andrej Babiš, jestli nechci vstoupit do politiky. To bylo před volbami do Parlamentu. Tehdy jsem to odmítl a rok na to už jsem kývl, že ano a jako nezávislý jsem kandidoval v komunálních volbách.

Líbilo se mi na tom, že to byl zcela pravicový subjekt a do hnutí přišli lidé, kteří už něco v životě dokázali a měli něco za sebou. Že to nebyli ti celoživotní kariérní politici, kteří nic jiného nepoznali. Uspěli i v jiných oborech, a tedy nejsou na politice existenčně závislí. Kandidoval jsem v roce 2014 a po devíti letech jsem pořád v hnutí ANO jako nezávislý.

Nevadilo vám, že Andrej Babiš byl výkonným agentem Státní bezpečnosti a držitel konspiračního bytu?

No tak dobře. Teď tady máme prezidenta, který byl příslušníkem rozvědky. Tak o čem se tady budeme bavit? To by totiž potom spadlo do dvojího metru, podle kterého tady máme zlé bývalé rozvědčíky a hodné bývalé rozvědčíky. Hodné komunisty a zlé komunisty. Buď se rozhodneme, že nebudeme tyto věci třicet let po revoluci řešit a uděláme tlustou čáru, anebo to budeme řešit, ale pak u všech! Nikoliv selektivně.

Hodně lidí se neustále dohaduje o tom, co vlastně je hnutí ANO. Je vidět, že tápou a nejsou schopni říct, že ANO je pravicová, nebo levicová formace. Někdo vaše hnutí považuje za ultralevici, nebo dokonce za poloanarchistický spolek. Kam byste tedy hnutí zařadil?

My se řadíme mezi catch-all-party, což je politické uskupení, které oslovuje širokou veřejnost. A vedle sebe tady existují široké názorové proudy, což je v naprostém pořádku. Pravicovější, levicové, konzervativní i liberálnější. Odmítám tvrzení, že jsme ultralevicová strana. Daně jsme snižovali my. Teď je vláda naopak zvyšuje.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných