Postavte polní střední školy, jako kdysi nemocnici, vyzývají Zelení vládu

07. 06. 202315:23
Postavte polní střední školy, jako kdysi nemocnici, vyzývají Zelení vládu
foto: Jan Svoboda, PrahaIN.cz/Třída, ilustrační foto

Polní Nemocnice v Letňanech se postavila během největší pandemie covidu, sloužila jako záloha pro případ přeplnění nemocnic. Zelení teď chtějí po jejím vzoru nechat vládu vystavět takzvané polní střední školy. „Pokud vláda začne problém řešit teď, kapacity se využijí i příští rok,“ říká místopředseda Zelených Michal Berg.

Politická strana tak reaguje na letošní ročníky, které opustily základní školy. Pražské školy hlásí přetlak a některé ani nevyhlásily druhá kola přijímacích zkoušek. A tam kde jsou, je obrovský převis poptávky nad nabídkou.. 

Zelení proto vytvořili petici, ve které vyzývají vládu k urychlenému jednání. Podle nich v Česku panuje představa, že dobré vzdělání má být jen pro elitu a stovkám mladým lidem reálně hrozí, že budou muset studium přerušit.

„Jedná se minimálně o stovky mladých lidí, kteří se buďto nedostanou na žádnou střední školu, nebo na střední školu, která je mimo jejich přání a zaměření. Pro ně to znamená de facto rok ztraceného života. Ten by přitom mohli dát tomu vzdělání. To se později projeví i ve společnosti, která na to bude doplácet a zároveň si myslím, že ten problém se bude kumulovat i příští rok. Pokud vláda začne problém řešit teď, kapacity se využijí i příští rok. Je pravděpodobné, že velká část mladých lidí, kteří se nyní dostali na školy, kam úplně nechtějí, tak to budou příští rok zkoušet znovu,“ okomentoval serveru PrahaIN.cz místopředseda Zelených Michal Berg.

Polní střední školy

Strana proto navrhuje, aby se vystavěly polní střední školy tak, jako se v covidovém období postavila polní nemocnice v Letňanech. I z výše popsaných důvodů by se podle Zelených kapacity využily i na příští rok.

„Jsou dvě možnosti. Buďto využít existující infrastrukturu, která je určená pro něco jiného. Anebo využít plochy, které mají například eko zasíťování a tam využít kontejnerové modulární stavby, se kterými několik škol u nás již funguje,“ sdělil redakci Michal Berg.

S vládou ale Zelení prý ještě nekomunikovali. Petici vydali v úterý a většina komunikace směrem k médiím přišla až ve středu. 

„Počítáme, že v průběhu několika dnů to odešleme na vládu. Vidíme, že ze strany nového ministra je tam nějaká snaha problém řešit. Ale obecně bychom k tomu měli přistupovat, aby se situace vyřešila nejen dlouhodobě, ale i takto krátkodobě,“ říká Michal Berg.

Málo učitelů, hodně žáků

Školství trápí i nedostatek učitelů. Mnoho absolventů pedagogických fakult nepracuje ve školství a podle Zelených a Michala Berga by se v této kritické situaci měli přimět k návratu za katedry pomocí finančních prostředků. 

„Pokud by na to vláda dala dostatečné peníze, protože to je věc, která by je mohla přilákat, plus se jedná o speciální akci, tak by to pro lidi, kteří mají pedagogické vzdělání, ale působí jinde, mohlo být zajímavé. Zajímavé, že se mohou takového projektu účastnit,“ komentuje Berg.

V některých případech ale na školách učí i absolventi vysokých škol s nepedagogickým vzděláním. „Ne vždy jsou na těch školách aprobace stoprocentní.“ 

Je také dobré být trochu flexibilní ohledně výuky. Za covidu jsme si vyzkoušeli různé formy distančního vzdělávání. U středních škol je to také možnost v okamžiku, kdy je nedostatek pedagogů na klasickou výuku. Tyto metody se mohly využít,“ uzavřel Berg.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných