Povinné očkování smeteno ze stolu. Máme reakce, těch, kterým povinnost hrozila

19. 01. 202217:28
Povinné očkování smeteno ze stolu. Máme reakce, těch, kterým povinnost hrozila
foto: Hans Štembera / PrahaIN.cz/Národní očkovací centrum zřízené v multifunkční hale O2 universum

Povinnost očkování pro bezpečnostní složky, pracovníky v sociálních službách či seniory smetla vláda ze stolu. Hasiči, zdravotníci, policisté nebo například pečovatelky se tak i nadále mohou svobodně rozhodnout, zda se nechají očkovat. Vláda přesto počítá s očkováním, jako nejúčinnějším nástrojem v boji proti pandemii. A jak to vidí ti, kterých se povinnost měla podle původního návrhu týkat?

„Očkování proti covidu v Česku nebude povinné,“ sdělil po jednání vlády premiér Petr Fiala (ODS). Podle jeho slov sice vláda i nadále považuje očkování za nejúčinnější zbraň proti covidu. Vynucovat jej ale nebude a to ani u vybraných profesí nebo věkových skupin.

Úleva, radost i prostá vyjádření, že svoboda v naší zemi není úplně zatracena. Tak by se daly shrnout reakce policistů, hasičů, ale například i lékařů nebo pracovníků v přímé péči, které redakce PrahaIN.cz k aktuálnímu tématu oslovila.

Tlak ze strany kolegů

„Mohu říct, že mi spadnul kámen ze srdce, povinné očkování rezonuje ve sboru dost silně a cítím i tlak ze strany kolegů. Je to ožehavé téma, které rozděluje jinak soudržnou partu na stanici,“ popsal pro PrahaIN.cz jeden z pražských hasičů, který si s ohledem na situaci nepřál zveřejnit své jméno.

Jeho kolega, člen lezeckého družstva z jiné pražské stanice, se vyjádřil jen pod podmínkou anonymity.

„Není to tak, že bych měl strach, ale už je to takové únavné, pořád vysvětlovat, proč mi povinnost očkování vadí. Kolegové se na mě občas dívají, jako na nějakého aktivistu, ale tak to není. Nejsem odpůrce očkování, který by svůj názor nutil ostatním, jen sám za sebe nevidím důvod , proč to postupovat, proč do sebe ládovat další a další dávky, když mi pak stejně hrozí infekce jinou variantou viru,“ vysvětlil na dotaz redakce.

Jsme jen lidé

Podobné to je i mezi policisty, kteří na jedné straně vnímají zodpovědnost, na druhé však nechtějí, aby se rozhodovalo takzvaně o nás bez nás. „Je dobře, že ten návrh neprošel, bylo by to bezprecedentní omezení osobní svobody lidí, navíc trěch, kteří na vlastní zodpovědnost a často s velkým nasazením pomáhájí druhým. Pořád jsme jenom lidé a nikdo by nás neměl nutit k něčemu, jako je očkování,“ míní pražský policista. Ani on nechtěl uvádět své jméno, ačkoliv jej redakce PrahaIN.cz zná. „Nedělalo by to na služebně dobrotu, i když mezi kolegy, a to včetně šéfa, jsme si tyhle politické debaty zakázali,“ dodal.

„Pro mě je to vítězství zdravého rozumu. Možná právě teď, když je zrušená povinnost očkování, budu zvažovat, že na vakcímu půjdu. Nejsem antivaxer, ale nemám rád, když mě někdo do něčeho tlačí. V poslední době jsem dokonce uvažoval, zda bych sbor opustil, v případě, že by ta povinnost nastala,“ dodal pro PrahaIN.cz další z policistů, který dnes slouží v Mníšku pod Brdy.


Zvláštní očkování proti onemocnění covid-19 bylo navrhováno u pracovníků následujících profesí:

  • osoby poskytující zdravotní služby nebo jsou zaměstnanci poskytovatele zdravotních služeb
  • osoby poskytující sociální služby nebo jsou zaměstnanci poskytovatele sociálních služeb
  • osoby připravující se na výkon zdravotnického povolání
  • příslušníci Policie České republiky
  • celníci
  • příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky
  • vojáci v činné službě
  • příslušníci nebo zaměstnanci Vězeňské služby České republiky
  • příslušníci zpravodajských služeb


Zdroj: Nezávislý odborový svaz Policie České republiky

 

Zákaz výuky bez očkování

„Vzhledem k situaci a datům z různě proočkovaných a promořených zemí, jsem rád, že povinnost očkování nenastala,“ řekl PrahaIN.cz Martin Šnajdauf, chirug z motolské nemocnice s tím, že jedním z důvodů, proč se nechce nechat přeočkovat, je kromě přirozeně navozené imunity i stále klesající účinnost dostupných vakcín. Ten se podle svých slov pod sílícími tlaky na pracovišti nechal očkovat vakcínou Johnson and Johnson, která je paradoxně nejméně účinná.

„Potřeboval jsem jen papír, abych měl klid. Měli jsme tu dokonce i případy, kdy vedení nemocnice zakázalo mému kolegovi učit zahraniční studenty proto, že není očkovaný,“ dodal špičkový lékař s tím, že věří, že neúnosné tlaky s aktuálním rozhodnutím vlády opadnou.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných