foto: Jiří Pospíšil/DYcky Praha s Radovanem Vávrou
„Investiční vlk z Tábora,“ který elektrickou Teslu vyměnil za Ferrari. To byl druhý host podcastu o autentických Pražanech Dycky Praha, který od začátku roku provozují komunální politici Alexandra Udženija z ODS a Jiří Pospíšil z TOP 09.
Investiční bankéř a politik TOP 09 je sám zdatným internetovým glosátorem. Pospíšil připomněl, že jeho pořady jsou významnou osvětou a v podstatě veřejnou službou.
„Strach je za mně vždycky jenom nedostatek informací,“ vysvětloval Vávra, který věří, že takto lidi jejich strachu zbaví. Velmi intenzivně tuto potřebu pocítil v posledních dvou letech pandemie, kdy toho strachu bylo opravdu hodně.
S lidmi je jako bankéř zvyklý mluvit tvrdě a na rovinu, a podle toho vypadají i jeho internetové glosy a komentáře. „Když se o sebe ti třicátníci dnes nepostarají, tak v pětašedesáti spláčou nad výdělkem,“ říká otevřeně. Tuto špatnou zprávu ale lidé musí dostat.
Vávra se v investičním bankovnictví pohyboval od devadesátých let. „Od roku 2000 jsme za dvacet let zaměnili odpovědnost za alibi a rozhodnost za příkaz, díky čemuž nám nic moc nejde,“ poznamenal. Nejlépe je to vidět na takových věcech, jako je bytová výstavba.
CELÝ PODCAST SI POSLECHNĚTE ZDE
Základem bytové výstavby podle něj vždy bude aktivita soukromých developerů, veřejná družstva a jiné podobné subjekty budou pouze doplňkem. Jinak to nefunguje v žádném velkoměstě na světě.
Vávra například nerozumí tomu, proč se v komunálních volbách tolik daří kandidátům, kteří slibují zatočit s developery. „Je to brnkání na nejnižší struny lidské duše a je smutné, že je to i nejjednodušší politická karta – vyděsit a využít závisti,“ vysvětluje.
Vyložil například i svůj pohled na drahé bydlení v Praze, kdy kupující podle něj platí i řadu věcí, které na developera delegovaly městské části a on se nyní hojí při prodeji. Jenže městské části nemají jinou možnost, protože kvůli špatnému rozdělování daní by ony samy třeba to veřejné osvětlení nikdy nemohly finančně utáhnout.
„Upletli jsme si na sebe různé pasti a pastičky a myslíme si, že se proregulujeme k blahobytu. To bychom ale byli první ekonomika na světě, které se to povede,“ shrnul svůj pohled na současný ekonomický vývoj.
Neopomenul ale ani současné kulturní války a snahy o změnu dosavadních pravidel mezilidského chování. Poznamenal, že čtyři a půl miliardy let vývoje žádná woke action nezmění a připomněl, že pozitivní diskriminace menšin v USA běží už šedesát let a výsledky jsou minimální.
„Nemůžeš nakázat lidem, aby respektovali blbce. A ty systémy, které se o to snaží, tak všechny dopadnou blbě,“ uzavřel.
Zrůda Schillerová, zrůda Okamura
Dnešní celostátní politiku Vávra popsal velmi pateticky: „To je prostě epickej souboj dobra se zlem“. Lidi jako je Alena Schillerová nebo Tomio Okamura není schopen nazvat jinak než jako „zrůdy“ a vlastně s nimi má soucit. „Pro mě to nejsou lidský bytosti, to není politika, co dělají,“ obává se.
On sám odděluje od politiky „meritorní témata“, o kterých se debata prostě nevede, protože zde platí, že jedna strana má pravdu. Takovým meritorním tématem je třeba naše setrvání v EU. Definicí takového meritorního tématu je pro něj „nebezpečná cesta, která vede jenom do pekla“. Třeba o znárodňování firem se podle něj vůbec nemá debatovat, a to samé platí pro vystoupení z EU.
„Andrej, ten kašle na nějakou ideologii, ten zná jenom ideologii peněz,“ pokračoval v politickém rozboru Andrejem Babišem.
Stejně tak Tomio Okamura podle něj nemá nic proti uprchlíkům, ti mu jsou úplně ukradení. „Ale ví, co chtějí ty ovce se zmatenou myslí, co dávají větve na koleje, aby vykolejili vlak,“ obává se.
Pokud jde o současnou vládu, lidé by se neměli bát. „Mirek Kalousek ordinoval této zemi ekonomicky správné recepty, ale projel debatu o tu interpretaci,“ vysvětloval politik TOP 09. A současná koalice ODS, TOP 09, lidovců, STAN a Pirátů se z toho podle něj poučila.
Příliš bohatá nevěsta
Došlo i na komunální politiku, Vávra přirovnal Prahu k „nevěstě příliš bohaté na to, aby šla do fitka a začala na sobě makat“, protože má pocit, že i s těmi špeky na tom není tak špatně. V celosvětovém pohledu mu trochu připomíná Chorvatsko, zahleděné do svých krásných pláží a přírody.
Jenže pointou podle něj je, že v Chorvatsku se nedávno objevil zapálený inovátor Mate Rinac, který se dokázal stát ve svém obou světovým lídrem, baví se s ním světové špičky a postupně začíná měnit i svou zemi. A Praha podle Vávry také stále čeká na takového „pološíleného vizionáře“.
Psali jsme
Dycky Most! Seriálová hláška už inspirovala mnohé, tentokrát ji předsadila do Prahy dvojice politiků, kteří tak chtějí prezentovat své město v jeho…