foto: Rudolf Komár pro PrahaIn.cz/Štěpán Rattay
VÍME PRVNÍ: Serveru PrahaIN.cz se podařilo zjistit, že viditelný radní této městské části Štěpán Rattay opustil tamní zastupitelský klub Pirátů. Tímto krokem de facto končí těsná koalice, kde měli Piráti šest, Sen 21 pět a PRAHA 5 SOBĚ deset zastupitelů. Jde celkem o jednadvacet hlasů z jednačtyřiceti. Důvody, které jej k tomu vedly, objasňuje v rozhovoru.
Pane radní, podle mých informací jste rezignoval na členství v zastupitelském klubu Pirátů. Pokud je to opravdu tak, jaké důvody Vás k tomu vedly?
Ano, je tomu tak. Opakovaně jsem se setkával s názorovou neshodou u ostatních členů v tématech, jako je například dotační politika, která je pro mou gesci kultury naprosto klíčová nebo na způsobu zajištění školských kapacit, kterých je v Praze 5 fatální nedostatek. Opakované neshody a absence názorové jednoty uvnitř klubu mě dovedly k přesvědčení, že nadále nemohu s čistým svědomím zastávat svou pozici. Rozdíly mezi stanovisky prezentovanými navenek a usneseními klubu, stejně jako situace při vyjednávání návrhu rozpočtu jak pro rok 2024, tak i pro rok 2025, byly pro moje rozhodnutí zlomové.
Předseda zastupitelského klubu Pirátů je současně předsedou Finančního výboru, měli jsme diametrálně odlišný názor na financování kultury v Praze 5. Považuji za nepřijatelné, aby gesční radní byli obcházeni při rozhodováních, která se přímo dotýkají jejich kompetencí, k čemuž při přípravě rozpočtu nejednou došlo, a to nejen u mne.
Ocitl jsem se v situaci pod nátlakem a jednáními, která pro mne přesahují rámec přijatelného politického dialogu. Takový přístup, jenž znevažuje podstatu slušné a konstruktivní spolupráce, nemá podle mě v mé politické kultuře místo.
Jak dlouho jste tento krok zvažoval a jaké byly reakce?
Nejde o nějakou moji nahodilou spontánní reakci, názorové neshody se vyskytly již při schvalování rozpočtu před rokem. Několikrát jsem upozorňoval, že si nepřeji, aby se toto martýrium opakovalo. Rok se s rokem sešel a letos u rozpočtu to eskalovalo ještě více. Na koaličním jednání mi byl bez jakéhokoliv předešlého projednání se mnou předložen dodatek koaliční smlouvy. Já jsem ani nevěděl, že se nějaký dodatek ke koaliční smlouvě chystá. Obsahem toho dodatku bylo hned v prvním bodě omezení pro financování kultury. Všichni si asi dobře uvědomujeme, jak je dnes kultura podfinancovaná
Chápu. Budete chtít přesto zůstat radní i nadále?
I přesto, že mne práce v oblasti kultury a majetku nesmírně naplňuje, a za uplynulé dva roky přinesla pro Prahu 5 i své plody, projekt koalice o 21 hlasech nemohu dále podporovat. Způsob politiky, vyjednávání a prosazování požadavků se dostal za pro mne přijatelnou hranici. Někdy to bylo vyhroceno tak dalece, že mne koaliční partner osočoval, že si na pětce už politicky „neškrtnu“. Koalice, která vládne nejmenší možnou většinou hlasů, je extrémně svazující. Každý jeden člen takové koalice může pohrozit, že nebude na zastupitelstvu hlasovat, a tím si otevírá prostor pro prosazování nějakého svého partikulárního zájmu.
Napadá mě ještě jedna věc, jste vlastně stále členem Pirátské strany?
Nejsem, mám pozastaveno členství. Nesouhlasil jsem s odchodem z vlády.
Může podle vás vést vaše rozhodnutí k pádu koalice v Praze 5? Anebo opačně: Počítáte s tím, že nynější těsná koalice může příští týden skončit?
Nebudu nic skrývat. Koalici o 21 hlasech nebudu podporovat. Praha 5 Sobě vedla několik let velmi agresivní a viditelnou kampaň proti hlavním představitelům tehdejší koalice. Toto jejich chování občany v Praze 5 rozdělilo na dva tábory, což se ostatně odráží i ve výsledku voleb v roce 2022. Při sestavování koalice po volbách jsem nijak neskrýval své skeptické postoje, že koalice postavena na půdorysu nejmenší možné většiny a bez zastoupení koalice Spolu nám neumožní si na městě dojednat dostatečné finanční prostředky pro výstavbu škol nebo provést něco zásadnějšího s dopravou. Oboje se bohužel potvrdilo, za dva roky se nepodařilo prakticky vyjednat nic. Máme stavební povolení a projekt za 50 milionů na výstavbu základní školy Nový Smíchov, ale v rozpočtu se s realizací nepočítá, nejsou peníze. Doprava ve špičkách kolabuje a nám propadají stavební povolení na zkapacitnění křižovatky na Plzeňské a Cibulek. Praha 5 si zaslouží stabilní širokou koalici, která se ovšem bude kvůli této rozpolcenosti na dva tábory velmi těžko hledat.
Můžete zmínit, co přesně jste pro obyvatele Prahy 5 řešil, čím jste se zabýval?
V oblasti kultury a obnovy památek, stejně jako v gesci majetku, jsem podnikl kroky, které vedly k posílení transparentnosti a efektivity. Reformoval jsem dotační politiku v oblasti kultury a obnovy památek. Oživil jsem kulturní dění v letohrádku Portheimka, kde proběhly úspěšné výstavy o Dientzenhoferovi, Michaelu Rittsteinovi a jeho žácích, výstava ateliéru Jiřího Petrboka a po novém roce budete moci navštívit expozici Jaroslava Róny a jeho žáků. Inicioval a organizoval jsem několik setkání neformální kulturní platformy, těchto schůzek se účastnili snad všichni významní aktéři za oblast kultury působící v Praze 5, včetně komunitních kulturních center. Z těchto setkání vzešel požadavek o rozšíření grantu o víceleté dotace a letos už je podruhé přidělujeme. Každoročně probíhají festivaly Aréna Divadla bratří Formanů, JazzOn5 v Jazz Docku, United Islands a řady klasických koncertů v kostelech sv. Václava, Jana Křtitele, Jana Nepomuckého, Nejsvětější trojice. V parku u Portheimky máme novou sochu – pomník Ferdinanda Peroutky, před rokem jsme ve spolupráci s Švandovým divadlem otevřeli Tvůrčí dům Elišky Peškové. V oblasti majetku pak byla zásadní prioritou analýza struktury bytového portfolia a vyčíslení výnosů z pronájmů, což přineslo konkrétní data a materiály pro další rozhodování. Zavedl jsem pravidelné předkládání predikcí návratnosti investic do oprav bytů a zadal zavedení systému detailní evidence nákladů bytového fondu, který má zajistit vyšší úroveň správy majetku.