foto: Markéta Šálková, PrahaIN.cz/Základní a mateřská škola Mendíků, Praha 4. Ilustrační foto
Již delší dobu bojuje Praha s nedostatkem školských kapacit. Zástupci hlavního města a jednotlivých městských částí kvůli tomu zaslali třem novým ministrům dopis, ve kterém žádají urychlené vypsání nových dotačních výzev, díky kterým by Praha i její městské části mohly čerpat finanční prostředky na stavbu či rekonstrukci školských zařízení.
Čerstvou korespondenci si po svém nástupu do úřadu mohli přečíst ministr školství Petr Gazdík (STAN), ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a také ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Zástupci magistrátu a 21 městských částí žádají především vypsání dotačních výzev, které by byly zaměřeny na budování školské infrastruktury. Těch by se kromě magistrátu pochopitelně chtěly účastnit i všechny městské části.
Obsahem dopisu je také výtka, že v dosavadním období nebyly investiční dotační programy na budování kapacit škol zacíleny na území Prahy. Týká se to údajně jak programů financovaných z národních zdrojů, tak i z evropských fondů.
Psali jsme
Radní Městské části Praha 2 odsouhlasili v pondělí 6. prosince mimořádné odměny ředitelům a ředitelkám mateřských a základních škol za zvládání…
Méně peněz z dotací
Počet obyvatel v Praze každoročně roste. Podle zpráv Českého statistického úřadu jich zde v roce 2020 žilo více než 1,3 milionu. Na základě pravděpodobného demografického vývoje pak bude tento trend pokračovat i v dalších letech. Současně se v hlavním městě plánuje výstavba několika nových čtvrtí, jako například na místě nákladového nádraží Žižkov. Tam má svůj nový domov najít zhruba 20 tisíc lidí. Praze tak reálně hrozí, že v nedaleké budoucnosti budou školské kapacity zcela vyčerpány. Sečteme-li faktické potřeby mateřských, základních i středních škol, zjistíme, že by mohlo chybět až deset tisíc míst.
„Výše dotací do pražských školských kapacit během uplynulých let výrazně poklesla. Zatímco v letech 2016 – 2018 uvolnilo ministerstvo školství na rozvoj školských kapacit v Praze 304 milionů korun, v roce 2019 už to bylo pouze 37 milionů. Následující rok pak ještě o 11 milionů méně,“ stěžuje si radní pro oblast školství Vít Šimral (Piráti).
Když budou investice, budou i školy
Dále dodává, že vedení města má nyní jasnou představu, jak by financování ze strany státu mělo vypadat. „Pokud bychom od státu dostali příslib, že do rozpočtu hlavního města půjde právě na školské investice přibližná částka 2 miliard korun každý rok, pak jsme schopni docílit toho, že ty požadavky, ať už z městských částí nebo požadavky na vybudování nových středních škol, jsme schopni zafinancovat,“ doplňuje.
Praktickým příkladem sníženého financování je podle něho dostavba základní školy Chodov, kde celkové náklady přesáhly 180 milionů korun. „Na takhle vysokou investici jsme byli nuceni využít kombinaci půjčky, dotací a dofinancování z vlastních zdrojů městské části Praha 11,“ uvádí Šimral.
Psali jsme
Betlémské světlo, symbol nezištnosti a lidské vzájemnosti, převzali v sobotu od skautů primátor Zdeněk Hřib a radní Vít Šimral. S ohledem…
Praha v současné době eviduje celkem 25 projektů na výstavbu nových základních škol a současně také 28 projektů přístaveb. Některé jsou již ve stádiu realizace, u jiných pak byl zahájen proces územního plánování.
„Samozřejmě ty kapacity jsou i u nás na hraně. Je to tak po celé Praze. Jedná se zkrátka o dlouhodobý trend. V příštím roce chystáme jednu novostavbu a jednu školu čeká rekonstrukce. Prozatím tento problém řešíme navyšováním počtu žáků ve třídách, ale to pochopitelně nepůjde dělat věčně,“ potvrzuje nelehkou situaci školních kapacit tiskový mluvčí Prahy 10 Jan Hamrník.
„Praha je dlouhodobě v této oblasti takovým otloukánkem, všechny projektové přípravy nebo všechny dotační tituly, které byly vypisovány, se netýkaly Prahy, nýbrž všech měst a obcí v celé republice. Praha měla jedinou možnost, a to rekonstrukci stávajících škol z Operačního programu Praha – pól růstu, ale nikoliv výstavbu nových škol,“ říká starosta městské části Praha – Březiněves Jiří Haramul.
V Praze však najdeme i části, kde přeplněné školní kapacity problémem nejsou. „V naší městské části máme míst ve školách dostatek a na základě demografické studie to platí i pro horizont dalších let,“ prozrazuje vedoucí odboru školství, kultury a zdravotnictví Prahy 15 Jaroslava Šimonová.
Psali jsme
Již pojedenácté se zapojili žáci i pedagogové základních a mateřských škol z Prahy 4 do sbírky Děti dětem pořádané radnicí. Obdarovanými jsou…