foto: Georgi Bidenko, PrahaIN.cz/Vlak Českých drah, ilustrační foto
Radní hlavního města v pondělí 18. srpna v rámci mimořádného zasedání již podruhé projednali návrh na zdražení jízdného v Pražské integrované dopravě (PID) pro cesty mezi Prahou a Středočeským krajem. Před týdnem byl stejný materiál kvůli návrhům na úpravy přerušen, tentokrát ho radní schválili. Rozhodnuto bylo také o zdražení jednorázových cestovních dokladů v pražské MHD.
Nápad na zvýšení jízdného pro cesty mezi Prahou a Středočeským krajem už před časem schválilo středočeské zastupitelstvo, ale zelenou mu museli dát ještě pražští radní. Ti o návrhu jednali už v pondělí 11. srpna, ovšem kvůli návrhům na úpravu bylo jednání přerušeno. Znovu se návrh na stůl dostal o týden později v rámci mimořádného zasedání pražské rady, kdy byl schválen. Radní o tom informovali na tiskové konferenci.
Cena jízdenky mezi Prahou a regionem se má na základě tohoto rozhodnutí zvýšit v papírové podobě o 30 procent a v aplikaci Lítačka o pětinu. Zdražit by měly také časové kupony pro vnější pásma PID. Papírové o čtvrtinu a digitální o 20 procent. Zvýšení jízdného by mělo přinést asi 375 milionů korun ročně a přispět na udržení poměru výnosů z jízdného na krytí nákladů. Součástí změn má být i zavedení nových produktů, například skupinového jízdného.
Psali jsme
REPORTÁŽ: PrahaIN.cz se věnuje gastronomii v Praze po všech směrech. V následující sérii reportáží se vydáme na autobusová nádraží. Zjišťovat…
Zdraží také jednorázové kupony pro MHD
Kromě toho schválila Rada hlavního města Prahy na svém mimořádném jednání také zdražení jednorázového jízdného v MHD, které se už dotkne i cest na území metropole. Od 1. ledna roku 2026 bude fyzická půlhodinová jízdenka o 9 korun dražší. Stát bude 39 korun. Nová cena v aplikaci PID Lítačka pro stejný časový úsek bude 36 korun. Jízdenka na 90 minut zdraží ve fyzické podobě o desetikorunu, tedy na 50 korun. V aplikaci bude stát 46 korun. Zdražit mají také jízdenky na 24 a 72 hodin.
Shoda nepanuje ani v koalici
Mezi politiky i obyvateli hlavního města je zdražování jízdného v MHD poměrně kontroverzní téma. Shoda nepanuje ani v koalici, protože návrh podpořili radní SPOLU a STAN. Piráti v čele s radním pro dopravu Zdeňkem Hřibem hlasovali proti.
Se zdražením krátkodobých kuponů souhlasí také někteří členové opozice. Například předseda pražského hnutí ANO Ondřej Prokop. Jak redakci vzkázal, Pražanů se toto navýšení téměř nedotkne. Zdražování jízdného pro cesty do regionu navíc označil za další téma, ze kterého koalice udělala politickou tahanici a ostudu.
„Současnou atraktivní a dostupnou cenu 3.650 korun ročního kuponu, která motivuje ke každodennímu cestování MHD, prosadilo hnutí ANO. V otázce jednorázových jízdenek ale nechápu, proč Zdeněk Hřib tak tvrdohlavě bojuje za levné jízdenky, které využívají především turisté. Zdražení těchto lístků by Pražany téměř nezasáhlo, město by přitom získalo prostředky na úklid stanic nebo posílení přetížených linek. Navíc zdražení jednorázových lístků bude motivovat více Pražanů ke koupi výhodnější roční předplacené Lítačky,“ uvedl Prokop.
Opačný názor má opoziční zastupitel Milan Urban (SPD). Ten redakci sdělil, že plánem SPD je jízdné naopak snižovat. „Dopravní podnik má peněz dost, je tam ale ohromná šedá zóna. Podle zpráv insiderů to může být až 20 procent z celkového rozpočtu. To jsou ty známé Dozimetry. Když se tyto peníze ušetří, bude i na nové vagony, i na vyšší platy řidičů a na nižší jízdné. STAN, TOP 09, ODS, a hlavně Piráti, ale musí jít navždy od válu,“ uvedl pro PrahaIN.cz Urban.
Jako lepit otevřenou zlomeninu náplastí, myslí si bývalý radní pro dopravu
K tématu se pro PrahaIN.cz vyjádřil také předseda Prahy sobě a bývalý radní hlavního města Prahy pro dopravu Adam Scheinherr. „Koalice ODS a Pirátů se ani po letech debat nedokázala dohodnout na systémovém řešení jízdného. Místo toho jen lepí drobné úpravy, které Praze nepomůžou. Je to ukázka neschopnosti udělat rozhodnutí, která jsou zodpovědná a dlouhodobá. Myslet si, že malé zdražení jednorázových jízdenek problém vyřeší, je jako zalepit otevřenou zlomeninu náplastí,“ myslí si o schváleném zdražení.
Udržování stávajících cen však podle něj není v pořádku. „Dnešní předplatné kupony MHD jsou levnější, než byly před 25 lety. Udržovat tuto cenu bez ohledu na inflaci je nezodpovědné – chybějící peníze se pak projeví jinde. Dříve či později se to městu vrátí jako bumerang a doplatí na to buď rozpočet, nebo kvalita dopravy. Finanční perpetuum mobile neexistuje,“ uzavřel Scheinherr.