foto: Hans Štembera pro PrahaIN.cz/Marek Benda
ROZHOVOR: Pirátská strana je prý po návrhu premiéra odvolat Ivana Bartoše dotčená a hájí se, některá vyjádření Pirátů jsou ale přes čáru. „Vláda v krizi není a vládní koalice se nerozpadne,“ řekl serveru PrahaIN.cz Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS.
Byla reakce na odvolání Ivana Bartoše z vašeho pohledu adekvátní? Jak ji hodnotíte?
Na jednu stranu mám jisté pochopení pro Piráty, že se cítí dotčení a potřebují se nějakým způsobem hájit. Proto říkám, buďme velkorysí, mějme pochopení. Některé věty, které od nich zazněly, ale byly úplně za čárou. Včetně vymyšleného údajného setkání, které se nekonalo. Jsou to absurdity. Přestože Piráti útočí opravdu hodně, je třeba zachovat jistou míru velkorysosti. Je možné, že za pár dní, až emoce opadnou, je budou některé věty mrzet. Nyní to ale přehánějí.
Šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek prohlásil, že ministr financí Zbyňek Stanjura, ministr dopravy Martin Kupka, poslanec Jan Skopeček a jihočeský hejtman Martin Kuba prý na společné schůzce premiéru Fialovi vyhrožovali, že pokud Piráty nechá ve vládě, tak on sám skončí ve funkci premiéra. To se stalo, nebo je to konspirace?
Ale k té schůzce opravdu nedošlo. Žádné takové jednání, o kterém Piráti hovoří, se nikdy neuskutečnilo. Neumím si představit, že by se ti jmenovaní lidé spolu takto sešli. Navíc ve stejné době, kdy ke schůzce mělo dojít, byl Martin Kupka v Berlíně a Zbyněk Stanjura seděl u mě v kanceláři.
Je to opravdu až na hranici bizáru. Petr Fiala reagoval na opakované stížnosti zevnitř ODS a celé koalice. Za povšimnutí stojí také jedna věc. Po prázdninách jsme ve Sněmovně začali projednávat digitalizaci stavebního řízení. Opozice navrhla sedm, nebo osm bodů a vládní koalice se ve všech bodech zdržela, abychom udrželi nějakou míru solidarity. Proti hlasovali tři až čtyři piráti. Nikdo z přítomných poslanců kromě nich neměl pocit, že ta digitalizace stavebního řízení je povedený projekt.
Odborníci tvrdí, že nepovedená digitalizace stavebního řízení už začíná ohrožovat zájmy České republiky. Je to pravda?
Ukazuje se, že ten problém je ještě hlubší, než jsme si mysleli. Že ten systém je ještě hůře napravitelný, než jsme se domnívali. Hlavním úkolem Martina Kupky, pokud jej vláda pověří, bude zmapování šíře problémů. A myslím, že to byl hlavní důvod, proč premiér rozhodl tak, jak se rozhodl. Protože pochopil, že Ivan Bartoš to vůbec neumí, že vůbec necítí, do jakého průšvihu jsme se dostali.
Objevily se také informace o tom, že údajný útok na Piráty byl dlouho připravovaný...
Když Petr Fiala oznámil svoje rozhodnutí, tak jsme opravdu nepřemýšleli nad řešením případné rekonstrukce vlády. Premiér navrhl odvolání Ivana Bartoše kvůli digitalizaci stavebního řízení. Nenavrhl odvolání Šalomouna, nenavrhl odvolání ministra zahraničí Jana Lipavského. Všichni vládní činitelé potvrdili spokojenost s těmito ministry Pirátů. Samozřejmě se také dá očekávat jejich reakce, že z vládního kabinetu odejdou všichni. Není to vyloučené. Pak se bude případně rozhodovat, jak vládu doplnit, či případně zúžit. To uvidíme.
Pokud k tomu dojde, kdy se začnou projednávat změny ve vládě?
Návrh odvolání, který obdrží prezident Petr Pavel od premiéra Petra Fialy je k 30. září, což je příští týden v pondělí. A jelikož Piráti mají lhůtu o vnitřním hlasování také k 30. září, tak my už budeme vědět, kdo z nich podá demisi z vlastní vůle. Pak se sejde koalice a začne jednat o obsazení případných uvolněných ministerských postů.
Pokud z koaliční vlády odejdou Piráti, tak zůstanou Starostové sami. Neobjevují se úvahy o rozšíření SPOLU?
Nemyslím si, že by k tomu byla jakákoli vůle z jejich strany, nebo že by byla vůle ze strany koalice SPOLU se rozšiřovat. Myslím si, že SPOLU půjde do voleb v současné podobě. To pokládám za vysoce pravděpodobné. Samozřejmě se také čeká na sjezd KDU-ČSL.
Domníváte se, že současný šéf lidovců bude na jejich sjezdu obhajovat svoji funkci?
To teprve uvidíme. Záleží na tom, jak KDU-ČSL vyhodnotí výsledky voleb. Jan Grolich post hejtmana obhájil. V evropských volbách ale nedopadli tak, jak si představovali, i když o pár hlasů. Senátory budeme znát v sobotu 28. září. Teprve potom budeme vědět, jestli Marian Jurečka bude, nebo nebude obhajovat svoji pozici a jak se situace vyvine. Nemyslím si ale, že by u lidovců zvítězil odpůrce koalice SPOLU. Proto pokládám náš koaliční projekt za pokračující.
V souvislosti s odvoláním Ivana Bartoše se objevila řada scénářů, které hovoří o blížícím se rozpadu celé vládní koalice a o předčasných volbách. Jak vidíte situaci vy?
Myslím si, že se rozhodnutím premiéra velké většině vládních poslanců spíše ulevilo. Jak jsem již říkal, to první hlasování o digitalizaci stavebního řízení bylo velmi signifikantní. A my v koalici SPOLU jsme říkali už od února, blíží se průšvih. Ivane, dělejte něco. Slyšeli jsme: „Ne, všechno je v pořádku, všechno je manažersky zvládnuto.“ Na začátku prázdnin jsme řekli, že dáváme čas do konce prázdnin, na jejich konci jsme zjistili, že není manažersky zvládnuté vůbec nic.
Myslím, že se všem ulevilo a nemyslím si, že by měly pokračovat nějaké další turbulence ve vládě. Pravděpodobně snížíme v Poslanecké sněmovně většinu ze sto osmi na sto čtyři. Současně si ale myslím, že pokud jsou Piráti trochu solidní, budou nadále hlasovat s námi. Že se z nich nestane nějaká zdivočelá opozice. Ve vládním kabinetu nečekám žádné velké problémy.
Vyhodnotil jste si pro sebe neúspěch Pirátů ve volbách? V čem byly příčiny jejich propadu?
To si musí více zmapovat oni. Po jarních evropských volbách jsem říkal, že výkyv Pirátů je buď jejich jednorázová chyba složením kandidátky, nepovedenou kampaní, nebo je to setrvalý stav. Oni se dokázali během léta fungováním Ivana Bartoše, nebo spíše nefungováním, dostat ještě do horší situace. Říkal jsem, že pokud ve volbách do krajských zastupitelstev ve třech až čtyřech regionech neprojdou, tak je to potvrzení setrvalého stavu. Protože minule měli deset až jedenáct procent bez ohledu na kandidáty. Že neprošli kromě Plzeňského kraje v žádném jiném, a to všude měli pět až osm zastupitelů, je signál nějakého hlubšího problému, který si musí zhodnotit oni sami.
S neúspěchem v parlamentních volbách to zřejmě nesouvisí...
Volby do Poslanecké sněmovny byly trochu jiného charakteru. Jejich průšvih byl preferenční hlasování, které si oni napůl nepohlídali a napůl s ním neuměli zacházet. Navíc neměli známé kandidáty atd. Řekl bych ale, že typickou prohrou byly evropské volby a teď krajské volby. Ukázalo se totiž, že novost Pirátů je už pryč. Jedno velké poučení z těchto krajských voleb je, že antikorupční rétorika přestala být in. Oni na poslední chvíli vyrazili s tím, jak všichni kradou a div, že se nevrátili do svého autobusu. Neuspěli s tím. A podívejte se, Robert Šlachta, který přišel se stejnými větami z druhé strany, také vůbec neuspěl. Relativně je jasné, že země má jiné starosti než si pohrávat s tzv. bojem proti korupci.
Na závěr trochu odbočím. Začíná se diskutovat o návrhu na legalizaci konopí. Patříte k odpůrcům, nebo návrh podpoříte?
Ještě před dvaceti lety jsem patřil k zásadním odpůrcům legalizace konopí. Říkám pořád to samé. Některé drogy, jako je alkohol nebo nikotin, jsou drogy kulturně zpracované a společnost s nimi umí nějak zacházet a když se je snaží vymýtit, tak to vede k dovozu nějaké kulturně nezpracované drogy, to situaci v zemi zhoršuje. Proto jsem nebyl žádným velkým příznivcem legalizace před dvaceti lety. Teď si ale myslím, že se situace postupně mění. Společnost se s marihuanou naučila mnohem víc žít než s jinými typy drog. Proto jsem pro nějakou míru dekriminalizace. Příznivcem zřízení prodejen je šéf státní kasy, protože ví, že z toho budou plynout daňové přínosy. A tomu také rozumím. Když se má konopí prodávat, tak zatížené spotřební daní. A samozřejmě prodejny mít pod kontrolou. Neomezené obchodování nepodpořím.