Premiér Fiala: Jsme krok od války. S tímto Putin nepočítal

20. 02. 202212:12
Premiér Fiala: Jsme krok od války. S tímto Putin nepočítal
foto: ČT/Premiér Petr Fiala hostem OVM

Hostem nedělních Otázek Václava Moravce byl premiér a předseda ODS Petr Fiala. Hned v úvodu řekl, že ačkoli si přeje, aby veškerá jednání s Ruskem vedla k úspěšnému konci, nemyslí si, že by to tak mohlo dopadnout. Nasvědčuje tomu prý aktuální vývoj událostí kolem Ukrajiny.

Podle premiéra Fialy jsou ruská vojska ve vysokém stupni připravenosti a doposud nefunguje diplomatická cesta, jak možnému konfliktu zabránit. „Situace je nesmírně vážná a nebezpečná," řekl předseda vlády.

Rovněž dodal, že dosavadní bilaterální jednání mezi Ruskem a USA nevedla ke zdárnému konci.

„Dělá se vše pro to, aby došlo k úspěšnému diplomatickému řešení," uvedl také.

Současně však připustil, že zodpovědná politika vnímá i druhou stranu mince, tedy potenciální vojenský konflikt.

Podle Petra Fialy ruský prezident Vladimír Putin nepočítal s tím, jak jednotně se státy postaví proti možné vojenské intervenci. Fiala doplnil, že řada států byla v minulosti velmi konzervativní například vůči ruským sankcím, to nyní padlo.

„A myslím si, že toto Vladimír Putin nečekal,“ řekl.

Sankce

Spouštěcím mechanismem, velmi kritickým pro Evropu a zásadním pro Ukrajinu, prý může být jakýkoli záminka, na níž Rusko čeká. V takovém případě, kdy by prý k něčemu podobnému došlo, by současný stav mohl eskalovat.

Dalším řešením, o němž se na poli diplomacie hovoří, jsou sankce vůči Rusku.

Premiér řekl, že přirozeně nebude odkrývat karty, ale že by se mělo jednat o takové sankce vůči zemi Vladimíra Putina, které by Rusko skutečně pocítilo.

Premiér Fiala hostem OVM, neděle 20. února 2022. Zdroj: Reprofoto ČT

„Těch sankcí je celá řada a jak jsem měl možnost vidět ty katalogy, ty postihy, tak by to pro oligarchy, ale i pro Rusko jako stát opravdu bylo citelné. Ta ochota uplatnit je, ta je jednoznačná," dodal.

EU podle Fialy rovněž hodnotí míru dopadů na jednotlivé členské státy tak, aby sankce nezasáhly běžné lidi.

„Tady hrozí válka v Evropě! To je přeci něco tak vážného, opatření musí být na stole,“ konstatoval.

V koordinaci mezi resorty vnitra a zahraničí by se prý v případě nutnosti dalo hovořit o další vlně humanitární pomoci. „To je ještě před námi. Bude to schvalovat vláda. Ta humanitární pomoc Ukrajině bude pokračovat, nemůžeme v tom Ukrajinu nechat, už nyní se ocitá v izolaci díky Rusku. Už nyní je to pro ně složité, tedy je na místě ukázat podporu," vysvětlil další kroky svého kabinetu předseda ODS.

Pomoc jako takovou zatím specifikovat nechtěl. Nepotvrdil však, že by se mělo jednat o podporu vojenskou technikou.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných