foto: Rudolf Komár, PrahaIN/Premiér a předseda ODS Petr Fiala řeční na 30. kongresu ODS
Předseda vlády Petr Fiala (ODS) dnes přednesl ve vysílání veřejnoprávní televize i rozhlasu a na obrazovce dvou nejsilnějších soukromých televizních stanic významný projev.
V úvodu připomněl premiér neekonomické počínání předcházející vlády Andreje Babiše, která podle Fialy rozpoutala neúměrné státní zadlužování.
Rusko vede v současnosti dvě války
Ta první válka je podle premiéra zřejmá a je vojenským agresivním aktem, který se odehrává na Ukrajině. Druhý typ je podle Fialy morálněekonomickou válkou, která má za cíl destabilizovat země demokratického světa včetně naší země. „Rusko podněcuje sociální problémy, chce nás učinit slabými a tedy vydíratelnými," uvedl Fiala v projevu. K tomuto faktu premiér uvedl, že naše země je bohužel velmi závislá na dodávkách ruské ropy a plynu. „Je to ale důsledek jednání předcházející vlády," hledal premiér viníka a svá slova dokazoval: „Minulá vláda zcela odmítla rozvíjet před pěti lety navázanou spolupráci s Norskem, odkud k nám proudily důležité suroviny. Místo toho nás Babišova vláda vehnala zpět do závislosti na ruských dodávkách plynu a ropy." Podle premiéra nelze jednoznačně rozhodnout, zda se jednalo o neschopnost předcházejícího kabinetu či o záměr.
Společnost čekají tři základní úkoly
Jen jejich splnění nás podle Fialy zbaví závislosti na ruském nerostném bohatství. Na tyto tři úkoly se musí naše společnost zaměřit. Jedná se o předzásobení plynových zásobníků, vymanění se z ruské závislosti a zvládnutí cenového šoku, který nás čeká.
K prvnímu bodu premiér poznamenal, že v současné době jsou naplněny tuzemské zásobníky na plyn ze dvou třetin. Jde o historicky nejvyšší hodnotu v novodobých dějinách naší země s ohledem k současnému ročnímu období. Fiala veřejnost ujistil, že doplnění zásob do stavu plné kapacity nadále pokračuje a je jasnou prioritou vlády. Zaplnění kapacity umožní přečkat domácnostem následující zimu, a to i v případě pozastavení dodávek plynu.
Naše země bude energeticky suverénní do pěti let
I to slíbil Fiala ve svém projevu. Kabinet podle něj přijal několik opatření, která k tomu povedou. Jedním z nich je vypsání tendru na dostavbu jaderné elekrárny Dukovany, dalším je pak dostavba ropovodu TAL z Terstu a rozšíření plynovodu z Polska. Podle Fialy si vláda připsala úspěchy z jednání v Nizozemí, kde se podařilo zajistit terminály na stlačený plyn. „Naší prioritou v otázce energetiky bude jádro a fotovoltaika," těmito slovy premiér objasnil, kam chce český kabinet zaměřit svoji energetickou pozornost v budoucnosti.
Získáme zpět rozhodující vlastnický podíl ve všech tuzemských elekrárnách
To byl značně kontroverzní nápad, který premiér ve svém projevu přednesl. Jen tak se podle něj dá úspěšně dokončit přesun k vlastní energetické suverénnosti. „Jsou to ale všechno kroky, které se nestanou během letošní zimy. S odborníky jsme tuto dobu vytyčili v horizontu dvou až pěti let," dodal premiér.
Státní pomoc ve výši 66 miliard korun
Přesně tolik přislíbil premiér Fiala na řešení současné energetické krize a zároveň připomněl, že v rámci projektu Deštník proti drahotě vláda už uvolnila ze státního rozpočtu sto miliard korun. „Nenecháme vás padnout," dodal na závěr premiér obyvatelům této země a dodal, že kromě zrušení všech plateb za obnovitelné zdroje pocítí spotřebitelé takzvaný Úsporný tarif, který připravila vláda. Ten bude fungovat tak, že vláda dá peníze distributorům energií a ty budou peníze rozprostírat na účty jednotlivých spotřebitelů podle různých druhů a typů spotřeby. Bližší podrobnosti takzvaného Úsporného režimu ale premiér Petr Fiala nepředstavil.
Psali jsme
Domácnosti zasáhlo nejprve prudké zvýšení cen energií. Stavební materiály, které se zdražují již od koronavirové epidemie, znovu také podražily…