foto: ODS/Předseda ODS Martin Kupka hovořil k setkání premiérů zemí V4
Premiéři zemí Visegrádské čtyřky se sejdou koncem června. Účast podle nového maďarského předsedy vlády Pétera Magyara přislíbili všichni jeho kolegové včetně toho z Polska. Mezi Budapeští a Varšavou přitom panovaly napjaté vztahy. Schůzku premiérů na úrovni V4 kvituje česká i slovenská opozice.
Setkání premiérů V4 proběhne 23. června v Budapešti. Podle Magyara účast přislíbili jak polský premiér Donald Tusk, tak český Andrej Babiš (ANO) i slovenský Robert Fico.
Magyar označil spolupráci v rámci Visegrádské skupiny za jednu z priorit maďarské zahraniční politiky. Dodal, že chce formát stavět na obnoveném maďarsko-polském partnerství.
Do uskupení by chtěl nový maďarský předseda vlády zapojit i další země, které by měly zájem. Zmínil Rakousko, Německo, Chorvatsko, Slovinsko či Rumunsko. „Vybudujme společně silnou střední Evropu,“ uvedl Magyar.
Vztahy ve V4 jsou poslední roky napjaté. A to kvůli postojům k válce na Ukrajině, pomoci Kyjevu a vztahu k Rusku. Obzvlášť vyostřené byly mezi Polskem a Maďarskem, ale ani ty česko-slovenské nebyly za minulé vlády Petra Fialy (ODS) z nejlepších.
Babišův kabinet si dal pak za cíl udělat „vše pro obnovení dlouhodobých vztahů na úrovni Visegrádské skupiny“.
Vztahy v rámci střední Evropy, postoj k nové vládě Pétera Magyara, ale i situaci ohledně vládnutí Fica a Babiše řešili v Praze opoziční strany ODS a slovenští Demokraté.
„To sdělení ze setkání je jasné: skončil Viktor Orbán, na řadě je Robert Fico a Andrej Babiš. Ti tři mají mnoho společného ve stylu politiky, ve svých autoritářských krocích a také v tom, jak prorůstá do politiky klientelismus a jak se snaží omezovat a atakovat jednotlivé demokratické instituce,“ uvedl po jednání šéf ODS Martin Kupka.
Podobně mluvil i předseda Demokratů Jaroslav Naď. „Mluvili jsme o situaci, která je dnes ve střední Evropě, o tom, jak se mění situace ve Visegrádské čtyřce po masivní porážce Viktora Orbána. Věříme, že je to začátek konce populismu ve střední Evropě. Věříme, že v horizontu nejbližších let, už příští rok, dojde k zásadní změně i na Slovensku. Že nejbližší spojenec Viktora Orbána Robert Fico skončí také,“ řekl Naď s tím, že věří, že to bude další signál ke změně i v Česku.
Magyarovi reformy jako vzkaz do Prahy
Slovenský politik pak na dotaz serveru PrahaIN.cz ohledně společného jednání V4 a očekávání od Pétera Magyara řekl, že nový maďarský premiér to nebude mít jednoduché. „Jednak slíbil mnoho a jednak je ekonomická situace v Maďarsku katastrofální. Bude muset přijímat opatření, která pomohou situaci zlepšit. Dejme mu prostor a zhodnoťme časem, jak se mu podařilo vyrovnat s tlakem, který ho čeká, a se sliby, které dal,“ řekl Naď.
„Přeju Péteru Magyarovi, aby zvládl důležité reformy, a aby je udělal s dostatečnou odvahou, protože i pro všechny ostatní státy to bude zpráva, že populismus, jak ho zažívalo Maďarsko, jak ho zažívá Slovensko a v současné době i Česká republika, může skončit a může se vrátit odpovědná normální politika,“ řekl k tomu Kupka.
Podle něj je pak jednání premiérů V4 vítanou záležitostí, ale jak bude dialog mezi předsedy vlád probíhat, se ukáže na konci budapešťského setkání. I Naď kvituje, že se šéfové vlád čtyř středoevropských zemí sejdou, protože je potřeba, aby spolu komunikovali.
„Ale jsem velmi zvědavý, jak dokážou najít nějaká společná stanoviska, protože se zdá, že se nyní opět změnila struktura vztahů. Podle mého názoru nyní uvidíme silný tandem Polska a Maďarska a vedle něj dva premiéry ze Slovenska a Česka, kteří si budou navzájem krýt záda. Uvidíme, co přinesou pro dobro našich občanů a našich zemí,“ dodal poněkud skepticky Naď.