foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova nové radnice, v níž zasedá pražské zastupitelstvo.
Více než stomilionový budget pro městské části v souvislosti s řešením situace ukrajinských uprchlíků, rozdělí hlavní město mezi jednotlivé městské části. Rozhodlo o tom pražské zastupitelstvo na svém čtvrtečním jednání, kde byla Ukrajina jedním z hlavních témat. Přes kritiku opozičních ANO a ODS nakonec zastupitelé dospěli ke shodě a radnice tak budou moci čerpat pomoc z městského rozpočtu. Praha také přišpěje organizacím, které s péčí o běžence pomáhají v rámci nezkového sektoru.
Schválený balík pro městské části v objemu něco přes 106 milionů korun má sloužit na mimořádné výdaje spojené s poskytováním pomoci občanům Ukrajiny, kteří jsou na útěku před válkou. Určeny mají být například na dočasné ubytování, materiální podporu či vzdělávání dětí, ale též na posílení počtu pomáhajících pracovníků, jako jsou asistenti pedagoga ve školách nebo tlumočníci.
Byli jsme zodpovědní, máme rezervu
„V posledních letech jsme hospodařili zodpovědně, a proto má nyní hlavní město prostředky i na pomoc ukrajinským občanům, kteří prchají před ruskými válečnými zločiny. Městské části v tomto směru odvádí pro Prahu neocenitelnou službu a zaslouží si, aby je město v jejich úsilí plně podpořilo. V tuto chvíli jim poskytujeme finanční prostředky na aktuální fázi humanitární krize a jsme připraveni v závislosti na vývoji situace uvolnit další peníze,“ uvádí Pavel Vyhnánek (Praha sobě), náměstek primátora pro oblast financí a rozpočtu.
Náměstek primátora pro finance a rozpočet Pavel Vyhnánek (Praha sobě) na zastupitelstvu.
Ten na jednání zastupitelstva jako jediný z radních dostal pochvalu od opozice. „Děkuji Pavlovi za konstruktivní přístup, který nevytváří napětí a naproti tomu dává celou tu záležitost do nějakého systému,“ uvedl starosta Prahy 9 a zastupitel Prahy Tomáš Portlík (ODS) v diskusi k tématu.
Starosta Prahy 9 a pražský zastupitel Tomáš Portlík (ODS).
Ta jinak stála především na kritice vedení města, které podle opozice nezvládá komunikaci s městskými částmi a navíc na ně přenáší veškerou tíhu odpovědnosti za ukrajinské uprchlíky. S tím ovšem nesouhlasí primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti), který však na obranu městské rady a krizového štábu, který byl také terčem kritiky, uvedl jen tolik, že Praha dokázala v rekordním čase zprovoznit nejvýkonnější asistenční centrum pro uprchlíky v republice.
Chlubí se cizím peřím, zní z radnic
Podle starostky Prahy 2 a zastupitelky města, Alexandry Udženije (ODS), nicméně počty ubytovaných běženců nesouhlasí, jde totiž o ty, které ubytovaly městské části a Hřib se tak podle jejích slov chlubí pověstným cizím peřím.
Starostka Prahy 2 a zastupitelka za ODS, Alexandra Udženija.
Finanční pomoc z rozpočtu hlavního města nicméně starostové městských částí kvitují. Dotace obdrží všechny pražské radnice na základě dvou kritérií. „Prvním je aktuální počet registrovaných uprchlíků na jejich území, kterých je v Praze již padesát tisíc. Druhým kritériem je pak počet nouzových lůžek, které městské části zřídily. Celková rozdělená částka převyšuje 106 milionů korun. Určeny jsou na pomoc v první akutní fázi humanitární krize. Hlavní město je v závislosti na jejím dalším vývoji připraveno uvolnit další prostředky, prozatím má pro účely pomoci občanům Ukrajiny vyhrazenou čtvrt miliardu korun,“ potvrdil PrahaIN.cz na jednání náměstek Vyhnánek.
Primátor otočil, radnice chválí
V komunikační rovině otočil ve vztahu k městským částem i primátor Hřib, na kterého se snesla ostrá kritika právě kvůli dřívějším prohlášením na adresu pražských radnic. „Městské části jsou pro Prahu zásadními a nepostradatelnými partnery. Vnímám jejich nasazení nejen v dnešních dnech a moc si toho vážím - většina z nich se k řešení situace lidí utíkajících před válkou na Ukrajině postavila velmi proaktivně. Věřím, že finanční příspěvek pomůže městským částem i nadále udržet vysoký standard služeb, které poskytují. Praha městským částem i nadále nabízí veškerou součinnost a uvědomuje si svou roli v této bezprecedentní situaci,“ uvedl v tiskovém prohlášení.
Takto viděl objektiv PrahaIN.cz online vystoupení primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).
Ačkoliv se z důvodu covidového onemocnění zasedání účastnil pouze online, z obrazovek osobně poděkoval všem, kteří se na řešení aktuální situace podílejí. „Těžiště krize se teď bude přesouvat na městské části. Vím, že se s tím perou se ctí a věřím, že tomu tak bude i do budoucna,“ poznamenal směrem ke starostům městských částí v sále.
Malicherné tahanice, zdržování...
Ani tentokrát se ovšem zastupitelstvo neobešlo bez malicherných tahanic a zbytečných debat. Samotný bod, kvůli němuž chtěla opozice původně svolat mimořádné zasedání, byl schválen na desátou hodinu dopoledne. Reálně se k němu ovšem zastupitelé dostali až po obědě.
Musíme radnicím pomoci
„V této složité době pro ukrajinské uprchlíky je nutné finančně podpořit městské části, aby mohly vytvořit dostatečné podmínky pro pomoc těmto lidem a jejich dětem. A pomoci jim aklimatizovat se v novém prostředí, najít si práci a zapojit děti do vzdělávání, volnočasových aktivit či sportování,“ uvedl na jednání Radek Vondra (TOP09), předseda Finančního výboru a ještě nedávno také starosta Prahy 14.
Praha podle jeho slov podpoří formou dotací také pražské jednotky sboru dobrovolných hasičů, které od začátku uprchlické krize asistovaly s převozem uprchlíků i humanitární pomocí. Zastupitelé schválili též přidělení finančních prostředků neziskovým organizacím, které zajišťují pomoc uprchlíkům z Ukrajiny.
Pražská radní pro sociální oblast Milena Johnová (Praha sobě).
Celkem 2 miliony korun jsou na základě návrhu radní pro sociální oblast Mileny Johnové (Praha sobě) určeny na pokračování provozu Potravinové banky Praha a Středočeský kraj, která má stále více klientů.
Jak funguje potravinová banka
Z prostředků vyčleněných pro Potravinovou banku Praha a Středočeský kraj je financováno zajištění svozu potravin od výrobců, farmářů, škol, restaurací či hotelů.
Potraviny jsou distribuovány mezi cca 260 partnerských organizací a jednotlivců doporučených sociálními odbory nebo poskytovateli sociálních služeb.
Ročně potravinová banka přerozdělí zhruba 2 500 tun potravin s nákladem 7 korun za 1 kilogram, což je nejnižší režijní náklad v rámci potravinových bank v České republice.
V komunitní kuchyni zpracovává čerstvé potraviny, které se jí nepovede rozdat.
Připravené jídlo následně vydává seniorům ve svém okolí a také dvěma azylovým domům.
Organizace se zároveň věnuje i edukační činnosti, která je zaměřena na omezování plýtvání potravinami.
|
„Lidí, kteří využívají podporu potravinové banky stále pomalu, ale jistě přibývá, a to se bavíme o našich lidech. Týden, co týden jich k nám chodí o něco více. K tomu samozřejmě pomáháme i ukrajinským uprchlíkům,“ potvrdila PrahaIN.cz ředitelka potravinové banky pro Prahu a Středočeský kraj, Věra Doušová.
Příspěvek ve výši zhruba 1,3 milionu korun potom využije Organizace pro pomoc uprchlíkům na zajištění fungování infostánků na Hlavním nádraží a na autobusovém nádraží na Florenci, kde dochází k prvotním a často klíčovým kontaktům pro Ukrajince v Praze.
Psali jsme
Opozice na jednání pražských zastupitelů otevřela téma podpory městských částí v souvislosti s přílivem ukrajinských uprchlíků. Akcentovány jsou…
Psali jsme
Praha by měla společně se státem vyvlastnit budovu ruské školy na Krupkově náměstí v Praze 6. Ve svém vystoupení na pražském zastupitelstvu to…