Prezident Miloš Zeman označil Putina za šílence

24. 02. 202211:25
Prezident Miloš Zeman označil Putina za šílence
foto: Se svolením FTV Prima (stejně jako ostatní snímky v článku)/Miloš Zeman v Partii na Primě v neděli 6. února

Situace na Ukrajině vyeskalovala vojenským zásahem Ruska ve válku. Politici reagují na vojenský vpád na Ukrajinu a k národu promluvil i prezident Miloš Zeman. „Jedná se o akt agrese, který je zapotřebí důsledně odsoudit, a to nikoliv pouze slovy, ale také činy,“ uvedl Zeman.

„Mám rád ruskou kulturu. Vážím si obětí ruského lidu ve druhé světové válce. Ale to neznamená, že budu souhlasit s tím, aby na území suverénního státu bez vyhlášení války vstoupila cizí armáda,“ řekl Zeman.

Prezident ještě před několika dny tvrdil, že Rusko na Ukrajinu nezaútočí a jde o blamáž, neboť „Rusové nejsou blázni“. Nyní přiznal, že se mýlil. „Iracionální rozhodnutí vedení ruské federace způsobí výrazné škody samotnému ruskému státu. Domnívám se, že je na čase sáhnout k daleko tvrdším sankcím, než byly plánovány a mám tím na mysli především sankci v oblasti tzv. SWIFT, která by znamenala vyřazení Ruské federace z platebního styku,“ řekl.

„Šílence je zapotřebí izolovoat a nebránit se vůči němu pouze slovy, ale i opatřením,“ pokračoval Zeman ve svém projevu. Následně vyzval občany ke klidu a vyjádřil plnou podporu celé Ukrajině, jejímu vedení i lidem.

Miloš Zeman se v pátek odpoledne zúčastní videokonference hlav státu Severoatlantické aliance, kam pozval i premiéra Fialu. „Protože se domnívám, že i když se lišíme v názorech na státní rozpočet, tak v této situaci je potřeba postupovat jednotně.“

„Věřím, že se situace uklidní, nikoliv však zbabělým kompromisem, ale rozhodnou reakcí proti agresorovi. Hluboce lituji, že k tomu dochází, ale musíme se chovat jako stateční lidé, kteří si nenechají agresi ve vlastním zájmu líbit,“ uzavřel svůj projev prezident Zeman.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných