foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Prezident v centru Prahy, 17. 11. 2024
REPORTÁŽ: Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva, to je 17. listopad, jímž si připomínáme uzavření českých vysokých škol nacisty v roce 1939 a události ze 17. listopadu, kdy začal padat komunistický režim.
Drtivá většina politiků si tyto milníky naší historie připomíná na Národní třídě v Praze. Naše redakce je zde od 7:45, kdy začali přicházet první ústavní činitelé. S odstupem více než dvou hodin však můžeme konstatovat, že místo klidných vzpomínek připomíná centrum metropole válečnou zónu. Asi nejvíc negativní reakce dopoledne vzbudil prezident Petr Pavel, na něhož se nejen pískalo, ale ještě v ruštině řvalo, co dělal v listopadu 1989. Mužské hlasy vykřikovaly zejména slovo „Pávek“, další pak, že je to Brežněv. Tyto okamžiky byly velice vypjaté a pro mnohé nepříjemné.
Kdo za ně mohl, nevíme přesně, ale řada přítomných nám byla povědomá z akcí Jindřicha Rajchla a aktivisty české dezinformační scény Ladislava Vrabela. Ještě před 8:00 dorazila bývalá ministryně financí, nyní členka Poslanecké sněmovny Alena Schillerová (ANO). Následoval Ivan Bartoš a Zdeněk Hřib, tedy bývalý a současný předseda Pirátů. Na ně lidé křičeli: „Kde jste nechali Lipavského, kde ho máte?!“ Ministr zahraničních věcí České republiky dorazil s ochrankou o několik minut později. Také na něj se snesla silná kritika, pískot a křik. Lipavský se na Národní třídě zdržel opravdu krátce, čehož dav opět využil k tomu, aby pokřikoval: „Kam zase jdeš?! Proč tak rychle odcházíš?“
Následoval příchod pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) a jeho náměstka pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Jiřího Pospíšila (TOP 09). Negativní odezva nebyla tak energická, ale byla.
Poté již přichází prezident Petr Pavel. Desítky přítomných začaly pískat, nadávat, klet, mlátit do jakýchsi předmětů připomínajících bubny. Hlavu státu nezasypaly vulgarismy, ale randálem. Z davu se v ruštině nesl mužský hlas, který ustavičně opakoval, že prezident je Pávek, Brežněv a dožadoval se odpovědi, co dělal v listopadu 1989. Pavel nereagoval. Položil květiny a pomalým krokem opouštěl Národní třídu. Obklopený řadou bodyguardů stihl ještě rozhovor pro média. Nepůsobil, že by byl vyvedený z míry, ale nám tyto okolnosti příjemné rozhodně nebyly.
Za vládu se na místě ukázal také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN), na něhož se nepískalo, ale pořvávalo, že je to hovado. Rakušan všechno přešel s úsměvem na tváři, ostatně stejně jako vloni. Za uvedené hnutí jsme viděli také Petru Peckovou, hejtmanku Středočeského kraje. Jediný politik, který si události mohl užít relativně v klidu, byl senátor a předseda Přísahy Robert Šlachta. Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) nám řekl, že ještě před několika hodinami pobýval v Paříži na politickém setkání. Šlo o jednání evropských Patriotů, jak jsme psali ZDE.
Další, na koho se v centru Prahy čekalo, byl Miloš Vystrčil (ODS), předseda Senátu Parlamentu České republiky. V jeho případě jsme pouze zaslechli, že „měl lhát“. Pokládání věnců opět provázely píšťalky a hluk.
1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš přišel krátce před 10:30. Atmosféra byla mírná.
PrahaIN.cz na místě zůstává a bude přinášet další informace. Videa se budou objevovat na našich sociálních sítích.