foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz/Vít Hoffman, Zdeněk Hřib, Hana Třeštíková a Petr Hlaváček
Pravděpodobně poslední tisková konference po zasedání staré rady se odehrála den před odloženým zastupitelstvem, na kterém Pražané s největší pravděpodobností dostanou nového primátora. Na nic jiného podle našich aktuálních informací ve čtvrtek nedojde a po volbě hlavy města bude tento bod přerušen.
„Pokud nás zítra převolí, jsme připraveni předat vládu nad Prahou našim nástupcům,” řekl viditelně dobře naladěný (stále ještě) primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Celá tisková konference se pak nesla v duchu hodnocení uplynulých čtyřech let, jednotliví radní chodili jeden po druhém (či jedna po druhé) za řečnický pultík a shrnovali, co se jim za uplynulé čtyři roky povedlo. Kritika zcela jistě zazní během zítřejšího zasedání zastupitelstva, dnes se mluvilo o úspěších. A některé z nich respektuje i opozice.
Psali jsme
Přerušené ustavující jednání pražských zastupitelů má pokračovat již tento čtvrtek. Stále však není nic jasné, situace v Praze je i nadále…
Výčet všech úspěchů, jak ho prezentovali přítomní, by zabral několik stránek, mluvilo se téměř hodinu. Radní si sice domluvili 3 minuty na jednoho, ale všichni bez rozdílu tento velmi krátký časový úsek přetáhli.
Radní pro dopravu Adam Scheinherr (Praha sobě) například zmínil opravu Barrandovského mostu, na jejíž zahájení byla nutná nejen expertíza, ale prý i značná dávka odvahy. Rekonstrukci v minulosti pochválil i Patrik Nacher z hnutí ANO.
Scheinherr uvedl, že Praha za uplynulé 4 roky proinvestovala 22 miliard korun na realizované projekty, dalších 27 miliard se soutěží. Před čtyřmi lety byly 3 havarijně uzavřené mostní konstrukce, teď prý není žádná.
Dále se zmínila stavba metra D nebo pravomocné a nevypověditelné rozhodnutí na rekonstrukci horní části Václavského náměstí.

Tisková konference končícího vedení Prahy v čele se Zdeňkem Hřibem. Foto: Zdeněk Strnad pro PrahaIN.cz
Vít Šimral (Piráti) zmínil investice do školství v objemu 12 miliard, což je téměř dvojnásobek předchozího volebního období, Praha je prý také prvním krajem, který zpracoval koncepci rozvoje středních škol, která bude v následujících letech, kdy základní školy opouštějí velmi silné populační ročníky, důležitá. Mluvilo se také o férovém přerozdělování sportovních grantů a srovnání rozdílů mezi ženami a muži nejen ve sportu, ale i v oblasti akademické nebo v oblasti veřejné správy.
Milena Johnová (Praha sobě), která měla na starosti oblast sociální péče, zmínila posílení oblasti komunitní péče a omezení vývozu Pražanů do ústavů v pohraničí. Nebo například katalogizaci pražských hřbitovů. Ale také projekty pro seniory a oblast sociální péče.
Petr Hlaváček (STAN), radní pro územní rozvoj, zmínil zřízení Pražské developerské společnosti, díky které má mít Praha k dispozici 8.000 bytů, schválení nové fáze metropolitního plánu nebo projekty na Florenci, Těšnově či soutěž na sídlo Vltavské filharmonie.
Psali jsme
PrahaIN.cz má k dispozici výzkum agentury Phoenix research, který se zaměřil na povolební situaci v Praze. Ta je od září prakticky neměnná.…
V oblasti životního prostředí bylo podle Jany Plamínkové (STAN, nastoupila po Petru Hlubučkovi) rozjeto 500 klíčových projektů a rozjela se adaptace na změny klimatu, přijaly se například standardy pro péči o dešťovou vodu a pro péči o stromořadí. Atraktivním tématem byly stromy, připomeňme závazek milionu vysázených stromů, ten byl ovšem plánován na dvě volební období. Za minulé čtyři roky jich bylo zasazeno 526.687. Praha také zahájila přípravu Energocentra, kde se bude využívat teplo z čističky odpadních vod na Císařském ostrově.
Za radního Zábranského (Piráti), který se omluvil z důvodu nemoci, mluvil primátor, podle kterého patří mezi největší úspěchy oprava 300.000 bytů a vznik městské nájemní agentury: „Já sám jsem tam svěřil svůj byt,” dodal Zdeněk Hřib.
O oblasti rozpočtu mluvil Pavel Vyhnánek (Praha sobě), který se pochlubil snížením nárůstu běžných výdajů o třetinu, zahájenými investicemi za více než 50 miliard a nejnižším zadlužením za posledních 20 let. Praze prý už zbývá pouze splatit poslední dluhopis.
Podle Jana Chabra (TOP 09), který spravoval oblast majetku, město poprvé po revoluci získalo více pozemků než prodalo. „Zvýšili jsme výnosy z poskytování městských pozemků, takže už neslouží jako dojná kráva pro soukromý sektor, ale přináší více všem Pražanům,” uvedl konkrétně Chabr a zmínil velkou směnu pozemků se státem, která je těsně před odsouhlasením.
Praha poskytne státu nemocnici Na Bulovce a získá Kasárnu Karlín a pozemky Na Bohdalci. Důležité je také podle něj sjednocení městského mobiliáře a ukončení extrémně nevýhodné smlouvy na jeho pronájem se společností JCDecaux.
Psali jsme
EXKLUZIVNĚ: PrahaIN.cz disponuje množstvím svědectví o tom, co se děje v řadě magistrátních stran a hnutí. Ke stávajícím zdrojům se paradoxně…
Jako poslední vystoupila Hana Třeštíková (Praha sobě), radní pro kulturu. Ta uvedla, že za 2 roky covidu podpořila Praha umělce 140 miliony korun, žádná kulturní scéna nezanikla, ačkoli období pandemie bylo složité a jednalo se o bezprecedentní situaci, kdy z týdne na týden se snížil počet turistů v Praze na téměř nulu, aktuálně se podle jejího vyjádření pohybujeme na sedmdesáti procentech předcovidového stavu.
Podle tiskové konference to vypadá, že rada odchází v přátelském rozpoložení. A všichni se také shodovali na jednom. Chtějí, aby jejich nástupci pokračovali v započatých projektech. „Pokud bude zájem, budu jim pomocnou rukou,” řekl Vyhnánek. Milena Johnová pak poznamenala, že: „Čtyři roky na zásadní změny v tomto městě nestačí, a proto doufám, že můj nástupce bude pokračovat.”