Primátor pro PrahaIN.cz: Nesmysl. Zneužívání dávek pro Ukrajince nehrozí

17. 03. 202214:06
Primátor pro PrahaIN.cz: Nesmysl. Zneužívání dávek pro Ukrajince nehrozí
foto: Vít Hassan, PrahaIN.cz/Primátor Zdeněk Hřib

FOTO, VIDEO UVNITŘ Naše redakce byla několikrát upozorněna na zprávu, která koluje po sociálních sítích, že někteří Ukrajinci, kteří žijí v České republice dlouhodobě, zneužívají jednorázovou humanitární dávku ve výši 5000 korun, která je uprchlíkům vyplácena. Na tiskové konferenci jsme proto oslovili primátora Zdeňka Hřiba. „Za nás to není možné,“ uvedl pro PrahaIN.cz Zdeněk Hřib.

Na čtvrteční dopoledne byla svolána tisková konference k aktuální situaci a informacím k provozu metropolitního asistenčního centra pomoci Ukrajině, které se nachází v Kongresovém centru.

Primárně nás zajímalo, zda mají nějaké mechanismy, kterými lze zabránit zneužívání dávky. Aby byla vyplacena opravdu jen těm, kteří nyní uprchli z válkou zmítané Ukrajiny.

„Pokud mohu hovořit za celý systém asistenčního centra, tak aby se sem dostal někdo jiný než ten, pro koho je to zřízené, tak to není možné,“ uvedl Zdeněk Hřib.

Tato informace je pro něj prý nová. „Nesetkali jsme se s tím na příchodu, všechny uprchlíky nějakým způsobem kontrolujeme a evidujeme, kdo sem přichází. Čili nelze, aby sem přišel někdo, kdo tady dlouhodobě žije a nárokoval by příspěvek. Za nás to není možné,“ uzavřel Hřib.

„Kromě toho, že se nemůže dostat ani dovnitř, tak možná ještě zásadnější je ještě to, že těch pět tisíc se v tento okamžik nevyplácí. To je podle zákona záležitost, která teprve začne platit. Ten princip 5 tisíc jako humanitární dávky bude zahájen někdy v příštím týdnu. Takže celé je to nesmysl, protože nic takového nemůže ani probíhat,“ uzavřel zástupce pražských hasičů.

U vstupu je také policie, která by prý tento pokus o podvod zaevidovala. A prozatím se tak nestalo.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných