Problém Marvanová: Všemu předcházely dramatické chvíle na klubu SPOLU

18. 12. 202209:45
Problém Marvanová: Všemu předcházely dramatické chvíle na klubu SPOLU
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Hana Kordová Marvanová

Zrádkyně, nebo morální hrdinka? Pozérství, nebo vypočítavost. To, že zastupitelka a senátorka za Prahu 11 Hana Kordová Marvanová nehlasovala pro Bohuslava Svobodu coby nástupce Zdeňka Hřiba, má mnoho výkladů.

Sama politička své rozhodnutí opřela o fakt, že nemůže podporovat koalici, jež by stála na hlasech Radmily Kleslové, a vlastně i celého ANO. Nebylo by na tom nic nepochopitelného, pokud by toto tvrdila celou dobu. Jenomže podle všech našich zjištění jejímu názorovému kolotoči předcházel zcela jiný průběh.

PrahaIN.cz získala řadu informací už ve čtvrtek. Byly plné emocí, proto jsme se s vydáním rozhodli počkat. V pátek se na nich ovšem neměnilo nic. Každý oslovený politik nám popsal prakticky stejné okolnosti. Projděte s námi osudný den, na který metropole dlouho nezapomene.

Pokračování 1. ustavujícího jednání Zastupitelstva hlavního města Prahy se konalo ve čtvrtek od 9:00. O dvanáct hodin později byla situace stále stejná. Politici z koaličních i opozičních táborů hovořili, ale na samotnou volbu nedošlo. Odsunula se na únor. Do té doby vládne Zdeněk Hřib (Piráti) a jeho rada.

„Kolegové, jsem pro Slávka…“

Postoj Kordové Marvanové byl delší dobu jasný. Na klubu SPOLU, jehož je součástí, opakovaně řekla, že nepodpoří menšinovou vládu s hnutím ANO, ale že podpoří Bohuslava Svobodu jako primátora. Podobné stanovisko zaznívalo i během dne. Veřejné, do médií. „Ano, řekla nám to přesně takto ve čtvrtek ráno na klubu,“ uvedl první zdroj. „Jo,“ zněla SMS od druhého osloveného člena.

Změna nastala až kolem sedmé večerní.

„Jsem pro, aby se pan docent Svoboda stal primátorem, ale je mi proti srsti, aby to bylo na základě takové dohody s ANO. To je pro mne nepřijatelné a není to správně. Podporuji pana Svobodu a dlouze jsme o tom hovořili,“ řekla Marvanová. Podle ní je nemožné, aby jako vězněná disidentka podpořila dohodu s ANO. Narážela tím mimo jiné na to, že za ANO je v zastupitelstvu bývalá starostka Prahy 10 Radmila Kleslová, která byla podle médií agentkou komunistické StB.

Dodejme, že bývalá předsedkyně US-DEU chtěla být i součástí budoucího vyjednávacího týmu. Na plénu měla uvést, že se „toho Pirátům nabídlo málo“.

„S paní Marvanovou společně hlasujeme už několik měsíců, dokonce pro mě hlasovala i do několika výborů. Pote, co se objevila naše společná fotka ze sálu plného fotografů a novinářů upřednostnila svoji image před podporou svého lídra. Paní Marvanová dobře ví, že jsem rozvědčicí nikdy nebyla,“ řekla pro PrahaIN.cz exstarostka Kleslová. Doplnila, že se Kordová Marvanová „pere s vlastními vnitřními problémy a dilematy“.

Sáhnout na platy současným radním?

O jejím údajném psychickém zhroucení s námi hovořili také někteří politici SPOLU.

„Vždy mi šlo o zájmy Pražanů. Pevně jsem věřil tomu, že úplně stejně to má všech zbývající osmnáct zastupitelů, které mám v týmu. Ukázalo se, a osobně musím říct, že je to pro mě lidské zklamání, že ne všichni cítí zodpovědnost stejně. Pro někoho je důležitější jeho image než služba Pražanům a budoucnost města. Za mě je to pozérství!“ řekl redakci ke čtvrtečnímu dění kandidát na primátora Bohuslav Svoboda.

Jenomže to není vše.

Na klubu SPOLU se řešily i peníze. Jeden z návrhů totiž zněl, aby dosluhující rada měla neuvolněné členy. To znamená, že by nepobírali plný plat. Z dat resortu vnitra vyplývá, že mzda pražského radního činí víc jak 110 tisíc korun měsíčně. Tuto odměnu pobírají zástupci Pirátů, Prahy sobě i hnutí STAN. Plat primátora Prahy je mimochodem 141 tisíc korun. Proti návrhu se prý postavila právě Hana Kordová Marvanová. Vyvolala tím úsměv a obavy současně.

Mezi získanými informacemi vynikají ještě dvě. První se týká údajného tlaku, který měla ODS vyvinout na političku, aby se vzdala mandátu. K tomu se ovšem nikdo vyjádřit nechtěl. „O tom jsem slyšel, že když bude Hanka v Senátu, odejde z pražského zastupitelstva, ale to říkala ona sama,“ uvedl náš zdroj z místní politiky.

Političku jsme se přirozeně snažili oslovit už od čtvrtka, ani jednou nereagovala.

„Zmizela bez omluvy, přitom to byl její zásadní bod!“

A druhý zajímavý podnět?

Po přerušení bodu volby primátora jako další v pořadí následoval bod o auditu v pražském dopravním podniku. Bod měla předkládat Hana Kordová Marvanová a podle dřívějších vyjádření pro ni byl velice důležitý. „Hledali jsem ji, nebyla tam, prostě bez omluvy odjela domů, prý se zhroutila,“ řekl redakci v pátek večer další zástupce SPOLU.

„My, co ji známe přes 30 let, toto údajné zhroucení zažili. Vždy, když není po jejím, nebo si chce něco na sílu prosadit, začne plakat. Už za Klause, když byla poslankyní, plakala a hroutila se, a ne jednou. Je to součást její taktiky. A když nezabere ani to, začne hovořit o tom, jak byla disidentka a jak byla zavřená. Tim chce vyvolat lítost. Je stále stejná. Udivuje mě, že ji SPOLU zařadilo na kandidátku. Všichni jsme je varovali," doplnil letitý politický souputník Hany Kordové Marvanové.

Když jsme se s ním o situaci bavili hlouběji, asi nejvíc se divil jejímu negativnímu postoji vůči ANO.

V minulosti prý tak chladný nebyl. Důvody?

Odpovíme příště.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných