foto: Bob Asher, PrahaIN.cz/Jaroslav Šebek, předseda Asociace soukromého zemědělství ČR
ROZHOVOR: Členové Asociace soukromých zemědělců už v minulosti nátlakové akce několikrát odmítli. Ohlášenou demonstraci na 19. února nepodpoří ani tentokrát. Organizátoři totiž prý chtějí snížit dotace malým zemědělcům.
„Naše asociace se této akce určitě nezúčastní. Není to ale proto, že bychom byli spokojení se vším, co dělá česká vláda a ministr zemědělství nebo naši zástupci v Evropské komisi v Bruselu. Národní důvody jsou odlišné od evropských. Liší se také od našich zájmů. Protestních akcí na různých místech se v Evropě konala celá řada. Je ale potřeba odlišit, jaké důvody zemědělce k demonstracím vedly. Například v Německu stávkovali kvůli snížení dotacím na zelenou naftu. Ve Španělsku svolali protesty kvůli nízkým výkupním cenám a polští zemědělci demonstrovali proti dovozu z Ukrajiny.
Všechno to jsou objektivní problémy, s nimiž se zemědělci potýkají. Jde ale o to, jakým způsobem a jak rychle může vláda dané země reagovat. Například na ceny komodit nemůže reagovat nikdo, neboť je určuje světový trh. My se tomu můžeme pouze přizpůsobit tak, že budeme dělat širší skladbu naší výroby, budeme se snažit diverzifikovat a zvyšovat přidanou hodnotu. Demonstrovat v této věci ale nedává smysl. Nikdo ceny obilí a hlavních komodit nezmění,“ řekl redakci PrahaIN.cz Jaroslav Šebek.
V této souvislosti zároveň připomněl, že některé protesty v Česku už proběhly před několika týdny. Zemědělci, kteří v lednu demonstrovali na Mostecku, v České Lípě a na dalších místech, podpořili snahy na zrušení redistributivní platby (dotace, které menší zemědělci dostávají na prvních 150 hektarů obhospodařované půdy, pozn. aut.).
„Tuto platbu máme první rok schválenou a první rok realizovanou. A už někdo tvrdí, že kvůli této platbě, která má za úkol pomoc malým zemědělcům, jsou na tom špatně střední zemědělci, akciové společnosti a družstva, která mají kolem dvou tisíc hektarů,“ vysvětlil šéf Asociace.
Psali jsme
Zvyšující se náklady a nízké výkupní ceny přivedly zemědělce z družstva v Libčanech u Hradce Králové k radikálnímu kroku. Jabloně, které…
„Takové argumenty zásadně odmítáme. Není možné udělat krok zpátky a z těchto omezených peněz podporovat střední zemědělce na úkor malých. To přece nedává smysl. Už z toho důvodu, že malí zemědělci dostávali nejméně v součtu provozních podpor na jeden hektar. Teď se to mírně srovnalo, ale rozhodně navíc nic nedostávají,“ zdůraznil předseda.
„S protesty proto nesouhlasíme. Jsme přesvědčeni o tom, že za nimi jsou pouze snahy velkých agrárních celků. Chtějí působit na koaliční vládu, aby neplnila vládní program, protože byl nasměrován na podporu malých a středních farem. Tím ale neříkáme, že nemáme výhrady vůči vládě a ministrovi zemědělství. Máme řadu požadavků, ale v tomto okamžiku rozhodně demonstrovat nechceme,“ prohlásil Jaroslav Šebek.
„Zvolili jsme jinou cestu. Jednáme s vládní koalicí o plnění vládního programu. Budeme jednat dál. Teď jsme měli schůzku s ministerským předsedou i s celou koaliční desítkou. Výhrady určitě máme, ale demonstrovat nebudeme a už vůbec nebudeme dělat akce ve spolupráci se zástupci velkých zemědělských podniků,“ dodal Šebek.