foto: Stránky Josepa Borrella/Šéf diplomacie EU Josep Borrell
Šéf diplomacie EU Josep Borrell odmítl vyhlídku, že ruský prezident Vladimir Putin přeruší dodávky ropy a plynu do Evropy v odvetě za tvrdé ekonomické sankce uvalené na Moskvu po její invazi na Ukrajinu. Rusko „potřebuje prodat svou ropu a plyn“, řekl Borrell partnerovi EURACTIV EFE v rozhovoru na fóru z Dauhá, kde se minulou neděli setkal s vůdci a politickými stratégy v katarském hlavním městě. Tam diskutovali o válce na Ukrajině, uprchlické krizi a klimatu. Článek napsal Fernand Heller a sdílel ho Euractiv.
Borrell trval na nutnosti zachovat a zintenzivnit sankce vůči Rusku, protože Putin „drtí“ ukrajinská města. „Protože je nemůže dobýt, bombarduje je, což způsobuje obrovské množství civilních obětí," řekl.
Španělský diplomat zdůraznil, že Moskva vyrábí „značné množství finančních zdrojů, které potřebuje“ prodejem fosilních paliv, „protože sankce zablokovaly aktiva, která má ruská centrální banka v amerických, evropských a japonských bankách“, ačkoli připustil. že Moskva „má stále mnoho (jiných aktiv) v Číně a v dalších zemích, kde nemůžeme jednat“. „Ale zablokovali jsme velmi důležitou část jejich devizových rezerv," dodal Borrell.
Nevyzpytatelný Putin
Připustil však, že Putinovo chování se stalo nepředvídatelným. „Nejsem v Putinově hlavě a nevím, co udělá. Nikdy jsem si nemyslel, že se chystá napadnout, a víc než napadnout, zničit Ukrajinu, jak to dělá,“ řekl.
Pokud jde o Evropu, Borrell vysvětlil, že chce sice Rusko izolovat zastavením dovozu ropy a plynu ze země, ale jeho ekonomické sankce již způsobily strmý nárůst cen energií, který tvrdě dopadá na evropské spotřebitele. Přesto trval na tom, že je třeba zachovat a zintenzivnit sankce vůči Rusku.
„Dodáváme zbraně Ukrajině, aby se bránila, obranné zbraně a uvalili jsme sankce na Rusko, abychom ji oslabili, zejména ekonomiku, která se točí kolem Putina a lidí, kteří ho podporují, slavných oligarchů a vůdců tohoto politického systému. A to je to, co děláme a v tom budeme pokračovat,“ řekl.
Ale také poukázal na to, že pro Spojené státy bylo jednodušší zakázat dovoz ruské ropy a plynu, protože „dovážejí velmi málo, ne-li téměř nic“, zatímco evropské země „dovážejí hodně“. Borrell nakonec optimisticky dodal, že EU pracuje na nalezení diplomatického řešení konfliktu, protože „všechny války skončí, a čím dříve, tím lépe, nejprve příměřím a poté mírovou dohodou“.
Psali jsme
Jak ostřelování Ukrajiny pokračuje, rozvíjí se „průmyslová nouze“, jak uvedlo velké španělské sdružení spotřebitelů elektřiny AEGE. Ve většině…