Putin zase vyhrožuje. Bitevním polem a energetickou krizí

08. 07. 202220:10
Putin zase vyhrožuje. Bitevním polem a energetickou krizí
foto: Vít Hassan pro PrahaIN.cz/Transparenty v blízkosti velvyslanectví Ruska

„Dnes slyšíme, že nás chtějí porazit na bitevním poli. Co k tomu říct? Ať to zkusí,“ řekl Putin na adresu Západu na čtvrtečním jednání parlamentních lídrů. Podle jeho názoru agrese na Ukrajině dopomohla k multipolárnímu světu.

Moskva je, jak uvedl portál Aljazeera, otevřena mírovým jednáním, ale čím déle bude konflikt na Ukrajině trvat, tím budou složitější. „Zároveň neodmítáme mírová jednání. Ale ti, kteří je odmítají, by měli vědět, že čím dál to půjde, tím těžší pro ně bude s námi vyjednávat,“ uvedl Putin. Rusko zároveň obvinilo Západ, že proti němu vede zástupnou válku - myslel tím zejména sankce vůči Rusku a dodávky zbraní na Ukrajinu. 

Putin se v podstatě pochlubil, že válka teprve začala. „Mnohokrát jsme slyšeli, že Západ s námi chce bojovat do posledního Ukrajince. Pro ukrajinský lid je to tragédie, ale zdá se, že vše k tomu směřuje,” cituje Putina The Washington Times.

Ukrajinské Luhanské oblasti, která je téměř celá pod kontrolou ruské armády, v tuto chvíli hrozí humanitární katastrofa. Díky bojům byla zničena kritická infrastruktura. Podle OSN v Sevedoněcku hrozí takzvaně hladová katastrofa. Situace je vážná. 

Předsedové ruského parlamentu vyzvali Putina v souvislosti s tím, co řekl, aby zřídil speciální agenturu, která by usnadnila integraci okupovaných ukrajinských území do Ruska, což Putin slíbil projednat.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek ale zopakoval, že neuvažuje o postoupení území v potenciální mírové dohodě s Ruskem. „Ukrajinci nejsou připraveni vzdát se svých území jako nových území Ruské federace,” řekl Zelenskyj CNN. „Tohle je naše země,” dodal.

V pátek se pak Putin vyjádřil v tom smyslu, že sankce proti Rusku povedou ke katastrofálnímu růstu cen. Informovala o tom agentura Reuters

„Ano, víme, že Evropané se snaží nahradit ruské energetické zdroje,” řekl Putin v televizním setkání s vysokými představiteli. „Očekáváme však, že výsledkem takového jednání bude zvýšení cen plynu na spotovém trhu a zdražení energetických zdrojů pro koncové spotřebitele. 

To vše opět ukazuje, že omezení sankcí vůči Rusku způsobují mnohem větší škody těm zemím, které je uvalují. Další používání sankcí může vést k ještě závažnějším, bez nadsázky až katastrofickým následkům na globálním energetickém trhu,” dodal.

 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných