foto: facebook.com/hlavacekpetr.praha//Vít Rakušan a Petr Hlaváček (uprostřed) s dalšími spolustraníky
Velká města a malé obce. To jsou silná místa, kde má hnutí STAN největší podporu. A tak se podle předsedy Víta Rakušana chce zaměřit na posílení pozice ve středních městech. Rakušan také řekl, že lídr pražské kandidátky Petr Hlaváček má coby radní pro regionální rozvoj předpoklady stát se primátorem hlavního města. A v rozhovoru pro PrahaIN.cz promluvil i o tom, jestli se mu daří stát se lídrem opozice.
Na podzim jste mi říkal, že vaší strategií je soustředit se v komunálních volbách na střední města. Znamená to, že Praha je o prestiži, a to gró jsou pro vás střední a menší města?
Je to velmi složité říct. Nikdo nemůže pohrdat Prahou. Pokud jsme celostátní strana, která bojuje o to být nejvýraznější silou opozice, musíme uspět v Praze. Jakákoliv ztráta mandátu oproti předchozímu období je neúspěch.
Proto říkám, že získat v Praze nad 15 % by mělo být naší povinností. Když se dívám na potenciály, které není lehké naplnit, můžeme se dostat třeba i k 20 %. A to považuji za úspěch.
Ale určitě nechceme ztrácet venkov. Jsem rád, že tam jsme stále schopní kandidátky postavit i přesto, že jsme měli vládní odpovědnost. Pokud se podíváme, kde má STAN největší podporu, je to v nejmenších obcích a v sídlech nad 100 tisíc obyvatel.
Těch je v České republice jen šest.
Ale odtamtud v parlamentních volbách pocházelo nejvíc hlasů. To znamená z malých obcí a potom z těch největších měst. Liberální městský volič a venkovský volič. Horší výsledky jsme měli paradoxně ve městech střední velikosti.
To znamená třeba i ve vašem domovském Kolíně?
Máme výjimky tam, kde jsme starostovali. Ale soustředíme se na to, abychom měli postavené silné kandidátky i v bývalých okresních městech. Abychom se tam na radnice skutečně dostávali. Takže strategie je neztrácet ve velkých a posílit střed.
V Praze jste byli osm let v radě města. Myslíte si, že dokážete znovu Pražany přesvědčit, aby vám dali možnost dál vládnout? Přece jen z opozice to jde snáz.
Vždycky je vládní odpovědnost určitou zátěží. Krizí jsme si prošli před čtyřmi lety, kdy jsme po Dozimetru a zatčení Petra Hlubučka museli přesvědčovat, že si důvěru zasloužíme. Že ta kandidátka je jiná a máme lídra s vizí.
Petr Hlaváček to zvládnul. A my jsme měli zcela překvapivě víc zastupitelů než v období předchozím. Teď Petr Hlaváček skutečně – přes různé ataky, které na jeho stranu jsou – dokázal, že umí vést tým, vyjednávat a hledat kompromisy.
Pokud se podíváte na naši kandidátku, neustrnuli jsme u staré partičky jako jiné strany, kde se opakují jména a jen se střídají na různých pozicích. My máme kandidátku z velké části inovovanou.
Co v Praze teď vidíme, je jakási amnézie na koalice. ODS a Piráti se tváří, že spolu na magistrátu vlastně neseděli. STAN se snaží do těchto bojů moc nezapojovat. Jste připraveni pokračovat na stejném koaličním půdorysu, jaký je teď?
Vždy necháváme rozhodovat naše pražské organizace. Předseda to jen glosuje a komentuje. Určitě jsou limity, že bychom nespolupracovali s nějakými bláznivými extrémisty.
Možná právě to, že STAN nezasahuje do vyhrocených sporů a že Petr Hlaváček umí spolupracovat v rámci rady jak se zástupci ODS, tak Pirátů, může být naše výhoda.
Představit si to umím, ale cíl je jiný. Chceme posílit STAN, abychom byli těmi, kdo nebudou jen někam zváni, ale kdo bude v takové síle, že bude zvát do koalice.
Pan Hlaváček má na starost rozvoj města. Asi nejostřeji sledovaná byla ale doprava v gesci Pirátů. Jste připraveni si pod sebe dopravu stáhnout, kdyby byla možnost?
Je to ožehavé téma. Nebudeme se bránit žádným gescím a nebudeme dopředu říkat, jakou nevezmeme. Ale myslím si, že regionální rozvoj je do jisté míry trochu nade vším. A že být náměstkem pro regionální rozvoj je dobrým odrazovým můstkem pro to stát se primátorem.
STAN bude v senátních volbách obhajovat 11 křesel. Na Praze 1 kandiduje Jiří Padevět, na Praze 9 David Smoljak. Oba mají širokou podporu. Ale na Praze 5 vlastního kandidáta nepostavíte. Není to chyba?
Není. Vycházíme z toho, že musíme umět našim kandidátům – hlavně těm obhajujícím a napříč republikou – vytvořit dostatečné finanční zázemí a kapacity na kampaň.
Soustředíme se na obvody, kde obhajujeme. Plus jsme vytipovali několik zajímavých, jako je Praha 1 nebo Hradec Králové, kde je silný kandidát Martin Dvořák.
V těch ostatních se snažíme o dohody. Na Praze 5 bude obhajovat senátor Václav Láska, svého kandidáta budou mít ODS a pravděpodobně i TOP 09.
Je tam Radko Sáblík za ODS a Zdeněk Šarapatka za TOP 09.
Takže do tohohle schématu vstupovat s dalším kandidátem, když už máme ambice získat dva senátní mandáty ve zbývajících pražských obvodech, bych nepovažoval za rozumné.
Ve hře byla i možnost spolupráce a podpory Václava Lásky. Ta padla?
V téhle chvíli s velkou mírou jistoty Václava Lásku podporovat nebudeme.
Říkal jste, že jste strana, která aspiruje na to být lídrem opozice. Jste jím?
Tím se člověk nestává, že to řekne. A ani tím, že ve dvou – třech průzkumech poskočíme o procento před další opoziční stranou.
To se může ukázat za rok, kdy za sebou budeme mít práci jako stínová vláda, jednoznačné postoje ve Sněmovně, objetou celou republiku, nějakou trajektorii růstu i úspěchy, které provází senátní a komunální volby.
A potom lidé začnou vnímat, že tím lídrem opozice jsme.
Jste nejdéle sloužícím předsedou v rámci opozičních stran. Cítíte, že v tomto máte výhodu?
Určitě je to výhoda. A je to výhoda i pro STAN. Dřív jsme byli bráni jako strana, která přináší dravost zespoda. To nám zůstalo a máme už i velkou zkušenost. A umíme být značně sebekritičtí.
Měli jsme ideovou konferenci, kde jsme celý den věnovali tomu, že jsme na základě dat hledali a rozebírali všechno, co se během vládnutí povedlo i nepovedlo.
Byl jsem vicepremiérem, sledoval procesy, takže zkušenosti mám. A i to je předpoklad, aby strana byla silnou, zkušenou a stabilní.