Renáta Zajíčková (ODS): Osvědčené družstevní bydlení

02. 06. 202212:57
Renáta Zajíčková (ODS): Osvědčené družstevní bydlení
foto: Se svolením Renáta Zajíčková/Renáta Zajíčková

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Poslankyně, starostka Městské části Praha 5 za ODS na svém Facebooku 1. června k družstevnímu bydlení

Jak překonat bytovou krizi v Praze? Na Pětce razíme cestu návratu k osvědčenému družstevnímu bydlení. O tom je i dnešní konference v CAMP - Centru architektury a městského plánování.

Prezentujeme tu náš společný pilotní projekt dostupného družstevního bydlení Pětky a hlavního města. Za pět let díky němu budou u Radlické třídy stát dva samostatné obytné bloky s 266 byty. Třetina bytů bude určena pro bydlení lidí pracujících v potřebných profesích - učitelů, zdravotníků, hasičů. Zbylé dvě třetiny pomohou třeba mladým rodinám. Náklady na takové bydlení jsou totiž až o třetinu menší a banky ho vnímají jako nízkorizikové, což lidem také rozšiřuje a zpřístupňuje možnosti financování.

Je pravda, že koupě nového bytu je pro stále více lidí nedosažitelným cílem - jak kvůli neustále rostoucím cenám nemovitostí, tak i rostoucím úrokovým sazbám a postupnému utahování šroubů u hypoték. Jenže to říkají všichni včetně politiků už roky. My na Pětce ale chceme předražený trh s bydlením skutečně rozhýbat, proto místo prázdných frází v předstihu zpracováváme studie družstevního bydlení a připravujeme se na jejich realizaci.

Jako u každého velkého pilotního projektu za tím stojí roky příprav, hromada práce a především společná vize nadšených lidí. Na hlavním městě to je Hana Kordová Marvanová, u nás na Pětce místostarosta Tomáš Homola a samozřejmě řada dalších, kteří tuto myšlenku sdílejí. Odezvy jsou nadšené, očekávání veliká.

Zbývá poslední - neudělat z kvalitně připraveného projektu objekt předvolebního politického hašteření. Praha Sobě už totiž opět naznačuje, že co pro ně dříve bylo dobré, dnes už být nemusí - a to jen proto, že by po odchodu paní Marvanové do opozice neutržili politické body. U nás na Praze 5 už několikrát ukázali, že smysluplné projekty brzdí a sabotují velmi rádi, stačí, pokud je to v jejich politickém zájmu. Nervózně na místě přešlapují i Piráti.

Pořád věřím, že zvítězí zdravý rozum. Praha má totiž jedinečnou šanci otevřít lidem cestu k vlastnímu bydlení, ukázat bankám, že je to pro ně velmi zajímavý segment, a také dalším městům, že to může fungovat nejen v Praze, ale i v regionech.

Publikováno se souhlasem autora

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných