Renáta Zajíčková (ODS): Plot kolem školy? Rozhodnutí zřizovatele

31. 07. 202307:31
6 min. čtení
Renáta Zajíčková (ODS): Plot kolem školy? Rozhodnutí zřizovatele
foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Renáta Zajíčková

POLITICI VLASTNÍMI SLOVY: Poslankyně, zastupitelka Prahy 5 za ODS na svém Facebooku 26. července k nové hygienické vyhlášce pro školy.

Nová vyhláška samozřejmě neříká, že kolem škol nemá být plot, jen již nebude povinný ve všech případech.

Plot okolo mateřské školky v rušné části města je samozřejmě žádoucí. V případě malé obce, kde mají vedle školky či dětské skupiny obecní park s novým veřejným hřištěm, mi přijde zcela v pořádku, pokud jej děti pro pobyt na čerstvém vzduchu využívají, ačkoli není oplocen a není přímou součástí školského objektu. Je to samozřejmě něco, co se dnes již běžně děje, často právě u dětských skupin, které služby poskytují v jednodušším režimu a proto vznikají flexibilně.

Rozhodnutí, zda je oplocení školského pozemku v konkrétním případě nutné, zůstává na straně zřizovatelů, tedy představitelů obcí či krajů. Do funkcí je volí občané - předpokládám, že právě proto, že svou obec znají a školský objekt přizpůsobí potřebám místních rodičů a dětí. A stejné je to i v jiných případech.

Nová hygienická vyhláška pro školy - umožní obcím spravovat jejich školy flexibilněji.

Veřejná debata o nesmyslnosti podrobné regulace hygienických a stavebních předpisů se vede dlouhé roky. Školské hygienické normy jsou u nás v porovnání s okolními zeměmi zastaralé, obsahují velké množství duplicit nebo dávno nepotřebných opatření. Z toho plynoucí byrokracie rekonstrukce a stavby škol nekonečně odsouvá a výrazně prodražuje. Problémy se pak projevují například ve flexibilním zajišťování dostatečných kapacit škol v některých regionech.

V průběhu mého tříletého působení jako starostky a zřizovatelky škol na Praze 5 bylo do rozvoje školské infrastruktury investováno více než 400 milionů korun. Při realizaci těchto projektů jsem silně vnímala zastaralost hygienické vyhlášky č. 410/2005 Sb., která stanovuje hygienické požadavky na prostory a provoz zařízení pro výchovu a vzdělávání dětí a mladistvých.

Školské hygienické normy jsou u nás v porovnání s okolními zeměmi zastaralé, obsahují velké množství duplicit nebo dávno nepotřebných opatření. Z toho plynoucí byrokracie rekonstrukce a stavby škol nekonečně odsouvá a výrazně prodražuje. Problémy se pak projevují například v problémech se včasným zajišťováním dostatečných kapacit škol v některých regionech.

K jednomu stolu jsem proto přizvala hlavní hygieničku, zástupce Ministerstva zdravotnictví, Ministerstva školství, Ministerstva pro místní rozvoj, Ministerstva práce a sociálních věcí, Svazu měst a obcí ČR a celou řadu dalších odborníků na vzdělávání.

Každý aktér se přihlásil „ke svému“ a vznikl pracovní návrh. Odborníci ministerstev ho společně velmi pečlivě projednávali, aktualizovali nefunkční paragrafy, diskutovali o smysluplnosti změn a jejich dopadech na zdraví našich dětí.

Ano, z nové vyhlášky jsou nově odstraněny některé požadavky na bezpečnost, a to především z toho důvodu, že ty jsou již řešeny ve školském zákoně a vyhláška má řešit pouze hygienické parametry. Jednoduše se odstraňují duplicity či přehnané limity, zjednoduší a zobecňují se definice, normy se zpřehledňují.

Aktuálně připravované úpravy hygienické vyhlášky nezavádí žádné systémové změny. Cílem úprav je odstranit přežité požadavky, zjemnit některé parametry, například předimenzované počty záchodů a umyvadel, nebo naopak zpřísnit požadavky na kvalitu osvětlení, či nastavit povinnost měření CO2 ve třídách. Nehrozí žádné plošné nesmysly, jak účelově zaznívá v některých médiích či z lavic opozičních hnutí.

Nedochází k rušení umyvadel tam, kde bychom je logicky postrádali - třeba u malých dětí na prvním stupni základní školy nebo v hodinách výtvarné výchovy či chemie. Úprava vyhlášky pouze umožňuje umyvadlo v některých třídách neumístit - například tam, kde by to bylo v rámci rekonstrukce zbytečně nákladné a z hlediska zaměření učebny zbytečné - typickým příkladem může být půdní vestavba s počítačovou učebnou.

Cílem úpravy vyhlášky rozhodně není měnit společensky nastavené standardy. Nedochází tedy ani ke slučování chlapeckých a dívčích toalet. Tento trend posledních let v řadě zemí způsobuje spíše problémy a nepodporuji ho. Modernizace vyhlášky školám pouze umožňuje vybudovat univerzální toaletu v místě, kde například vznikne přístavbou nová multifunkční třída, běžně třeba v podkroví nebo zahradě školy, kde by budování rozšířeného sociálního zázemí bylo zbytečně nákladné. Řešením může být právě univerzální toaleta, která má stejné nebo podobné zázemí jako WC pro hendikepované. Jde tedy pouze o možnost, kterou škola může využít ve vhodném případě.

Mohli bychom pokračovat, nicméně výjimky v duchu navržených úprav byly samozřejmě možné již dříve. Krajské hygieny k nim však přistupovaly nejednotně. V praxi šlo o zdlouhavé procesy, které ředitele a zřizovatele škol od potřebného rozvoje školských zařízení spíše odrazují.

A právě nejběžnější případy z praxe nová vyhláška zjednodušuje - a právě proto jí samotní ředitelé i zástupci samosprávy vítají. Úpravy vyhlášky jednoduše reflektují současné potřeby škol, zároveň myslí i na budoucí možné proměny vzdělávání a samozřejmě nijak nesnižují nároky s ohledem na zdraví dětí.

Pro moderní vzdělávací systém potřebujeme efektivní a flexibilní školskou infrastrukturu - proto odstraňujeme byrokracii a umožňujeme obcím jejich školy spravovat flexibilněji. Nová vyhláška v praxi uleví zřizovatelům, ředitelům škol i státnímu rozpočtu, stavět a rekonstruovat školské objekty bude možné jednodušeji, rychleji i levněji.

TV Nova klasicky vytváří umělou senzaci. Naštvaní rodiče klikají a peníze z reklamy se sypou... Alespoň je možnost vše uvést na pravou míru. Děkuji každému novináři, který svou práci bere zodpovědně a veřejnost informuje objektivně. Vážím si toho!

Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze

Tagy

Speciály

Aféry & zločiny
Příběhy zapsané do mapy