foto: Se svolením Renáty Zajíčkové/Renáta Zajíčková
POLITICI VLASTNÍMI SLOVY Nově poslankyně, starostka Městské části Praha 5 za ODS na svém Facebooku 1. listopadu okomentovala boj proti drogám a údajnou nečinnost magistrátu v této věci.
Protidrogovým koordinátorem Prahy je magistrát. Jde o komplexní problém celé metropole. Někdo tak logicky musí koordinovat společný postup městských částí. Od ledna se snažím magistrát přimět, aby začal jednat.
A dnes z novin vyskočí: „Starostové Prahy, musíte se domluvit sami.“
V překladu: „Neumíme to řešit. Za tři roky jsme nic neudělali. Ano, zhoršuje se to, tak se domluvte a udělejte to za nás.“
Už mě to ani nepřekvapuje. Magistrát úlohu koordinátora nezvládá dlouhodobě. Vidět to je nejen u protidrogové a sociální politiky, ale i na čistotě a pocitu bezpečí ve veřejném prostoru.
Nebo v kolabující dopravě. Praha vypadá jako největší dopravní hřiště ve střední Evropě. Nikdo si nemůže být jistý tím, co je cyklopruh, co pruh pro parkování, co pruh pro odbočování. Protože se to už několikrát přemalovalo. Ale jen dočasně. Magistrát dopravní pokusy s nikým nekoordinuje, takže často nedávají smysl a vznikají zmatky. Řešení? Vrátí se k tomu později.
Ale ono je to stejně jedno. Ulice se zhruba za měsíc podesáté rozkopou, protože nikdo z magistrátu nekoordinuje opravy probíhající a budoucí. Nebo vysoutěží bagry, ale už ne asfalt.
Nebudu jmenovat konkrétní lidi ani konkrétní stranu. Mám dost vzkazů přes sociální sítě a média. Ale stejně tak mám dost vyjednávání, která ani přes sliby nikam nevedou.
Od ledna hlavní město doslova bombarduji. Mají finance, budovy, kontakty i nástroje, jak situaci řešit. Zatím ale jen setrvačně sypou peníze do systému, který problém evidentně neřeší.
Přitom celou dobu jasně říkám, že klíčem je komunikace a spolupráce na úrovni celé Prahy. Nechci jenom kritizovat, chci problém hlavně řešit, protože obyvatelům Pětky to denně znepříjemňuje život.
Není jediný racionální důvod, aby dvě přetížená centra v rezidentních oblastech Pětky táhly problém celé Prahy.
Iniciovala jsem proto vznik deklarace, ve které se zavazují tři městské části ke společnému postupu. Už nechceme uživatele tvrdých drog a stříkačky v ulicích. Další městské části se přidávají.
Reakce magistrátu? Hrobové ticho.
Přitom řešení společně navrhujeme. Vidíme ho síťování, tedy v otevření funkční sítě kontaktních center s podporou terénních služeb po celé Praze. A to na místech, která jsou k tomu vhodná. Tedy nikoli v blízkosti škol, dětských hřišť nebo parků, hustě obydlených ulic, kde žijí rodiny s dětmi nebo senioři.
Pokud ale protidrogovou politiku na hlavním městě koordinovat neumí a žádají městské části přes média o pomoc, vyřešíme to za ně.
A když už budeme u té bezpečnosti a veřejného prostoru, rádi a podstatně lépe se postaráme i o úklid, odpad, dopravu, a tak vůbec.
Publikováno se souhlasem autora
Publikováno v rámci přehledu prohlášení i jiných mediálních výstupů jednotlivých volených zastupitelů v Praze