foto: Radomír Kočí, Prázdné domy (se svolením)/Ruina Trunečkova mlýna na okraji Dalejského údolí.
V městské části Praha Řeporyje proběhlo 5. ledna vyhlášení referenda proti bytovým domům v Dalejském údolí. Aktivisté přišli s novinkou, na území nedaleko mlýna se nastěhoval bobr. Tato skutečnost by mohla velmi pomoci v jejich boji proti developerům. Bobr evropský je chráněn českou i evropskou legislativou.
Při příležitosti prezidentských voleb, tedy 13. a 14. ledna, proběhne v Řeporyjích i zmiňované referendum. Již dlouho probíhají spory o osud místního Trunečkova mlýna, který je nyní spíše útočištěm drogově závislých. Posprejované ruiny starého mlýna nejsou pýchou místních, ale developerská stavba vzbuzuje mnohem větší rozruch. Ovšem ani úspěšné referendum nezajistí občanům zastavení plánované výstavby.
Zasedání se účastnil i senátor Václav Láska (SEN 21), který se netajil svou podporou vůči občanům, kteří proti nové výstavbě bytových jednotek bojují. Mezi hlavními aktivisty stojí Jan Gebauer, zmocněnec přípravného výboru pro referendum. On sám bydlí nedaleko rozpadlého mlýna v ulici Mládkova, která ústí do Prokopského a Dalejského údolí.
Jako ústřední problém, když vynecháme narušení krásného přírodního prostředí, jmenoval Gebauer příjezdovou cestu, která je určená spíše pro pěší. Když zde jede osobní automobil, pěší musí uhýbat do stráně. Podle něj je tudíž vyloučené, aby tato cesta byla zatížena jakoukoli automobilovou dopravou.
Psali jsme
Zatímco hlavním tématem celostátních zpráv bude v půli ledna první kolo prezidentské volby, v Řeporyjích se bude konat místní referendum. Půjde…
„Za těch třicet let, co zde žiji, došlo k obrovskému nárůstu návštěvnosti Prokopského a Dalejského údolí a tady z té oblasti proudí velké množství návštěvníků nejen z Řeporyjí, ale i z okolních sídlišť. Ze Stodůlek, z Butovic, ale i lidé z celého Středočeského kraje. Je to oáza pro spoustu lidí, kteří zde hledají odpočinek a útočiště pro svůj volný čas,“ uvedl Gebauer.
„Jde o Mládkovu ulici, která je pro developera naprosto zásadní, ať už pro samotnou stavbu, její napojení na sítě nebo pro budoucí obslužnost bytového komplexu,“ vysvětlil PrahaIN.cz Lukáš Budín, někdejší politik Prahy 5 a aktivista Společnosti pro ochranu Prokopského a Dalejského údolí
Referendum vzniklo především proto, aby o tomto místě mohli rozhodnout samotní občané, kteří zde tráví volný čas. Ne městská část, která se o to dle názorů řečníků nepostarala správně.
Aby bylo referendum úspěšné musí splnit dvě podmínky.
1. Musí hlasovat alespoň 35 procent oprávněných občanů (voličů) Řeporyjí
2. Ano popřípadě ne musí podpořit více než 50 procent z občanů, kteří hlasovali a současně to musí představovat 25 procent občanů Řeporyjí, a to i těch, kteří nepřišli k volbám, nebo těch kteří k volbám přišli, ale v referendu nehlasovali
|
„I kdyby měl starosta Novotný pravdu, že předmětný pozemek nepatří do chráněného území, což podle nás není pravda, stále tu žijí vzácné ohrožené druhy, což je jen další z argumentů proti plánované výstavbě. Ve hře je samotné prolomení ochrany parku, které považujeme za nepřípustné,“ vysvětluje Lukáš Budín.
Na vyhlášení referenda dokonce Jan Gebauer vytáhl novou zbraň proti výstavbě, a to fotografie okousaných stromů od bobrů. Bobr evropský je v České republice zvlášť chráněným druhem a developer by musel získat výjimku, aby mohl oprávněně zasáhnout do jeho území.
Po zveřejnění těchto fotografií se ozvalo několik posluchačů, kteří mají také fotografie ohlodaných stromů, dokonce bobří hrad. Samotní zastupitelé se neubránili humorné poznámce, že jim: „Bobr přispěchal na pomoc.“
Na konec diskuze se v místní restauraci Sokolovna strhla hádka mezi Jozefem Čupkou (Piráti) a místostarostou Davidem Roznětinským (TOP 09), který na vyhlášení dorazil. Celou akci tak zastupitelé ukončili z obav ze sporu.