Roman Joch: Pavel vrátil důstojnost prezidentskému úřadu, musí ale odolávat pokušení

18. 06. 202318:22
Roman Joch: Pavel vrátil důstojnost prezidentskému úřadu, musí ale odolávat pokušení
foto: Archív Občanského institutu, se svolením/Ředitel Občanského institutu Roman Joch.

Prezident Petr Pavel během prvních sto dnů ve funkci obstál. Závažnou chybu po nástupu do své funkce zatím neudělal. Do budoucna by měl i nadále udržovat nadstranickou pozici. „Prezidentu Pavlovi lze za prvních sto dnů, s drobnými výtkami, udělit kladné hodnocení,“ řekl PrahaIN.cz předseda Občanského institutu, politik, publicista a pedagog Roman Joch.

V této souvislosti dále uvedl, že prezident by se měl v budoucnu některým otázkám zcela vyhnout. Podle jeho slov by tak upevnil svoji autoritu. Nejdůležitější úkol splnil.

„Je třeba zdůraznit, že se panu prezidentovi velmi dobře podařilo splnit hlavní úkol. Vrátil důstojnost prezidentskému úřadu, což je velmi důležité pro celou naši společnost. Neměl by ale svoji autoritu rozmělňovat. Bylo například úplně zbytečné, když se zmínil o tom, že by se měla posunout hranice volebního práva na věk šestnáct let. Na to citlivé a závažné téma v naší společnosti zatím neproběhla široká diskuse. Jde o zajímavou a aktuální věc, ale musí se do hloubky velmi pečlivě zvážit. Existují totiž závažné argumenty, které hovoří pro i proti. Domnívám se, že prezident by se k podobným věcem veřejně vyjadřovat neměl, neboť mu to nepřísluší. Měl by zůstat na neutrální pozici,“ řekl naší redakci Roman Joch.

„Podle mého názoru by se měl spíš více věnovat zahraniční a bezpečnostní oblasti. Tady je jeho velmi silná stránka a toho by měl maximálně využít. Prezident v naší zemi není hlavou exekutivy. Proto by si měl prezident i dalším období udržovat nadstranickost a odolávat pokušení jakýmkoliv způsobem zasahovat do politických otázek,“ dodal.

Důstojníci bývají loajální

Šéf Občanského institutu vnímá hlasy odpůrců prezidenta Pavla, kteří varují před jeho minulostí. Někteří opakovaně vyjadřují obavy z toho, že by ve svém úřadu mohl sehrát negativní roli v krizových okamžicích, které v budoucnu mohou v České republice nastat.

Ke skeptickým hlasům Roman Joch uvedl, že jejich obavy chápe, ale je předčasné vyslovovat temné scénáře. 

„Rozumím tomu, že se někdo může obávat, že by prezident s ohledem na svou minulost, teoreticky mohl ve vyhrocené politické situaci sehrát úlohu nového Beneše. To je ale něco, co nikdy nezjistíme, pokud k takové situaci skutečně nedojde. Chápu, že někteří lidé mohou cítit jisté obavy. Vyslovovat ale v této věci jakékoliv soudy nelze. Navíc, když se podíváme do minulosti, tak můžeme konstatovat, že velké množství velmi loajálních důstojníků rakousko – uherské armády, sloužilo po rozpadu monarchie stejně loajálně i v armádě Československé republiky. To samé se stalo ve Spojených státech po válce Severu proti Jihu. Po ukončení konfliktu řada vysokých důstojníků někdejší armády Konfederace velmi dobře sloužila v ozbrojených silách Spojených států,“ připomíná Roman Joch.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných