Romové se bojí o dávky, proto demonstrují proti vládě, říká senátor Jiří Čunek

13. 07. 202316:04
Romové se bojí o dávky, proto demonstrují proti vládě, říká senátor Jiří Čunek
foto: Archív Jiřího Čunka, se svolením /Senátor Jiří Čunek

ROZHOVOR: Protestní akce, které svolávají Romové, a na nichž kritizují pomoc státu uprchlíkům z Ukrajiny, jsou pochopitelné. „Myslím, že jim rozumím. Romové se bojí, že pokud stát bude podporovat Ukrajince, kteří utekli před válkou, tak jim budou sníženy sociální dávky,“ řekl PrahaIN.cz senátor Jiří Čunek (KDU–ČSL).

Politik zaregistroval zvýšené napětí mezi romskou a ukrajinskou komunitou, včetně dvou potyček. V této souvislosti prohlásil, že je pochopitelná nevraživost vůči Ukrajincům, které náš stát podporuje.

Chápe zároveň i důvod, kvůli kterým Romové svolávají protestní akce. „Myslím, že jim rozumím. Oni se totiž bojí oprávněně. Když se to vezme procentuálně v přepočtu na hlavu, pak Romové zcela jistě v naší společnosti dominují v pobírání sociálních dávek. Teď ovšem stát musí šetřit. Proto se bojí, že když navíc bude podporovat i uprchlíky z Ukrajiny, že se na ně nedostane a sociální dávky se jim sníží,“ řekl PrahaIN.cz senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Život bez práce

Senátor zdůraznil, že eventuální snížení sociálních dávek pro Romy podporuje. Dodal, že k výrazným škrtům v této oblasti mělo dojít už před mnoha lety. „Osobně dlouhodobě zastávám názor, že se v této oblasti mělo začít škrtat už dávno. Padesát let je zaveden zcela nesmyslný sociální systém. Myšlenka, že pokud někomu dáme peníze za nic, tak začne mít chuť pracovat, je zcela mylná. Pokládám za nehoráznost, že stát už dávno neřeší tento základní problém romské komunity. Velká část z nich celý život nepracuje a žije pouze ze sociálních dávek. Pro normálního člověka je to nepochopitelné,“ podotýká senátor.

Politik dále uvedl, že pro běžného člena společnosti je život bez práce nepředstavitelný. „Říkám to velmi smutně. Pokud se normální člověk dostane do situace, že je dlouhodobě bez zaměstnání, dostává deprese, ztrácí sebeúctu a začne mít pocit méněcennosti. To je reakce normálního člověka. Velké části Romů to ale vůbec nevadí. V tomto ohledu jsou velmi zvláštní. Oni totiž umí nepracovat. Vzájemně se navštěvují, vydrží si celý den povídat o dávkovém systému, o rodinách a podobně. Nemají potřebu chodit do zaměstnání a zabaví se jinak. Neplatí to samozřejmě pro všechny,“ podotýká Jiří Čunek.

Divný model

Za tuto situaci je podle jeho slov jednoznačně odpovědný stát, neboť připustil, aby k tomuto stavu došlo. Ke změně musí dojít od základů. „Dovoluji si konstatovat, že tak, jak za nevychované děti mohou jejich rodiče, tak za tuto situaci je odpovědný stát. Padesát let tady funguje tento podivný model, který vznik tohoto absurdního stavu umožnil. „Další nepochopitelnou věcí je skutečnost, že stát platí některé podivné neziskové organizace. Ty Romům zdůrazňují, jaká mají práva a na co všechno mají nárok. A tím jejich činnost končí. Celý tento systém je od základu špatný. Musí se změnit a nastavit zcela nová pravidla,“ zdůraznil politik.

„Souhlasím s tím, aby stát pomáhal. Například tím, že rodiče romských dětí budou mít povinnost od čtyř let chodit do školky, aby se naučili hovořit pořádně česky a nebyly znevýhodněny ve škole. Stát musí pečlivě sledovat, zda a jak se o tyto děti starají jejich rodiče. Zda jim jdou vzorem například tím, že budou pravidelně chodit do práce, budou je posílat do školy a podobně. To je nejlepší pomoc, jakou stát může poskytnout. Nikoliv tím, že někoho bude celý život platit za nic.

Kdo odmítá pracovat, ať nejí !

Domnívám se, že tento problém je řešitelný. Stát ale musí mít odvahu začít jej řešit razantními kroky. Od základu změnit celý sociální systém a zcela jinak nastavit pravidla. Situace je to sice tristní a těžká, ale lze ji změnit. Teď je k tomu nejvhodnější doba. Zanedlouho na nás totiž dopadne bič v podobě splácení obrovského státního dluhu. Stát bude muset začít razantně šetřit a očekávám, že právě to bude začátek návratu k normálu. Řiďme se Biblí. Kdo nechce pracovat, atˇ nejí,“ ukončil senátor Jiří Čunek.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných