foto: Jakub Kopřiva/Petr Pavel a Andrej Babiš
Ve sváteční den se sešli na Hradě prezident Petr Pavel a premiér Andrej Babiš (ANO). Hlavním tématem schůzky byla prezidentova účast na summitu NATO. Hlava státu stále trvá na tom, že do Turecka pojede. „Musím říct, že ke shodě nedošlo,“ řekl Pavel po jednání. S kompetenční žalobou zatím vyčkává.
Prezident si chtěl s Babišem především vyříkat, jestli a kdo komu může říkat, zda někam pojede. Proti účasti Pavla na červencovém summitu NATO v Ankaře se totiž opakovaně postavil ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé).
A tak se očekávalo, v jakém duchu se schůzka ponese. Pavel den před jednáním v rozhovoru pro Deník N řekl, že na summit pojede stůj, co stůj. A pokud by mu vláda stále chtěla v účasti na summitu bránit, je připraven podat kompetenční žalobu.
Psali jsme
Pokud vláda bude bránit prezidentovi v účasti na summitu NATO, měl by Hrad podat kompetenční žalobu. Tvrdí to Tomáš Lebeda z Kanceláře prezidenta.…
Babišovi to „nějak nevyšlo“
Už samotné přijetí na Hradě nebylo v úplně přátelském duchu. Babiš dorazil s přibližně čtvrthodinovým zpožděním, což prezident při přijetí nezapomněl okomentovat. „Myslel jsem, že jsme se domluvili na 8:30,“ řekl Pavel premiérovi. Ten mu opáčil, že to „nějak nevyšlo“.
Schůzka trvala asi 45 minut. Na tiskový briefing dorazil prezident sám, zatímco Babiš prošel za zády novinářů. S hlavou státu se premiér potkal znovu o pár desítek minut později při pietním aktu na pražském Vítkově.
Vidí to trochu jinak
„Musím říct, že ke shodě nedošlo. Pan premiér je toho názoru, že prezident by neměl pokračovat v dosavadní zavedené praxi, to znamená zastupovat stát při summitech NATO,“ řekl Pavel po jednání s předsedou vlády.
Jako hlavní důvod Babišova postoje prezident uvedl názorový nesoulad mezi ním a vládou v naplňování aliančních závazků.
„To vidím v trochu jiném světle. Jestli jsem vládu kritizoval za přístup k plnění závazků, za nedostatečnou výši výdajů za obranu, tak situace se v posledních týdnech změnila. I vláda změnila svoji rétoriku směrem k obraně, naplňování závazku nezpochybnila, zvyšování výdajů na obranu nezpochybnila, takže v tomto ohledu jsme zajedno,“ pokračovala hlava státu.
Pavel připomněl, že prezident se na mezinárodních akcích a fórech řídí mandátem schváleným vládou. „Nikdy jsem nezpochybnil, že bych se takovým mandátem neřídil,“ uvedl s tím, že ale kritika na domácí půdě je legitimní.
Budou se setkávat častěji
Pavel tak nadále bude trvat na své účasti na summitu. „Především té jeho první části, tedy neformální večeře hlav států a debaty o evropské a globální bezpečnosti a jakým způsobem na to bude Aliance reagovat,“ podotkl.
A řekl, že oficiální části se zúčastní Andrej Babiš s ministry obrany a zahraničí, kde mohou za vládu prezentovat, jakým způsobem chtějí naplňovat závazky NATO. Prezident toto označil za jistý ústupek Babišovi.
S premiérem se pak dohodli, že se budou potkávat častěji ke koordinaci zahraniční politiky.
Žaloba případně v červnu
Možnost podat kompetenční žalobu vidí Pavel jako úplně poslední. „Určitě to není nástroj, který bych chtěl využívat. Vláda bude o této věci rozhodovat podle slov pana premiéra až v červnu. Pokud by rozhodla tak, že to bude znamenat vyřazení prezidenta z plnění jeho ústavních povinností, pak mi asi nezbude nic jiného než podání ústavní žaloby zvážit,“ dodal Pavel s tím, že musí chránit to, aby prezident mohl vykonávat své kompetence dané ústavou.
Babiš nebyl pro dotazy novinářů k dispozici ani po pietním aktu ke konci druhé světové války na Vítkově. Vicepremiér Karel Havlíček (ANO) na dotaz České televize uvedl, že voliči nechtějí, aby se zvolení zástupci mezi sebou soudili. Dodal, že ani vláda se neobrátila na Ústavní soud, když prezident odmítl jmenovat Filipa Turka ministrem.
Havlíček také zdůraznil, že hlavní odpovědnost za obrannou politiku nese vláda a prezident by ji na summitu pouze zastupoval. Není tak podle něj důvod, aby tam nebyla přímo vláda.