S Ficem příjde hrůza, uvedl politik

23. 09. 202318:19
S Ficem příjde hrůza, uvedl politik
foto: Archiv redakce PrahaIN.cz/Robert Fico

ROZHOVOR: Ukrajina musí počítat s tím, že pomoc ze strany Slovenska bude výrazně omezena, nebo zastavena úplně. Všechno nasvědčuje tomu, že volby vyhraje SMER Roberta Fica. To řekl pro PrahaIN.cz předseda Občanského institutu, politik, publicista a pedagog Roman Joch.

Sobota třicátého září letošního roku se zřejmě stane významným mezníkem v dosavadním směřování Slovenska. Podle aktuálních průzkumů ve volbách zvítězí strana Směr Roberta Fica, který svými korupčními skandály, kontakty s podsvětím a mafiánskými praktikami překonal i období expremiéra Vladimíra Mečiara.

Pokud se Ficovi podaří získat dostatek hlasů a najde vhodného koaličního partnera, bude mít cestu k premiérskému křeslu otevřenou. Ke zmaření jeho plánů by podle Jocha mohlo dojít pouze v okamžiku, kdy by všechny politické strany na základě dohod a smluv vytvořily jednotnou povolební bariéru, která by Ficovi znemožnila nástup do premiérského křesla.

Stát se může úplně všechno

Situace na Slovensku je nyní vyhrocená natolik, že se nedá odhadnout, co se bezprostředně po volbách stane. Jisté ale je, že pokud se Robert Fico stane ministerským předsedou, slovenská pomoc Ukrajině se rychle stane minulostí. Výrazně by se prý změnila slovenská zahraniční politika.

„Podle jednoho názoru je Fico naprosto cynický pragmatik a dělá všechno proto, aby vyhrál ve volbách. Pokud by se stal premiérem, posunul by se blíž k pozici maďarského premiéra. Lavíroval by mezi Orbánem a evropským středem. Pomoc Ukrajině by omezil, ale nezastavil by ji úplně. To je jedna z možných variant.

Druhá možnost je, že se Fico už posunul tak daleko, že se z něj už stal druhý Orbán. V takovém případě by veškerá slovenská pomoc Ukrajině skončila. Odhaduji to půl na půl,“ řekl Roman Joch redakci PrahaIN.cz.

Vláda mafie

V této souvislosti publicista upozornil, že předseda Fico v případě volebního vítězství nebude brát ohledy na nikoho. Slovensko s ním prý čeká nesrovnatelně horší období, než bylo v okamžiku vraždy novináře Jana Kuciaka

„Fico je už zcela bez zábran. On přežil to, co se nazývá politická smrt. Vražda pana Kuciaka a jeho snoubenky vedla k jeho odstoupení z premiérského úřadu a následně i k volební porážce jeho strany. Teď se vrací a může si myslet, že už se mu nemůže nic stát a vždy to nějak uhraje.  Co se týká zkorumpovanosti a mafiánských praktik, bude postupovat daleko bezohledněji než předtím a bude se chovat jako odvázaný z řetězu,“ upozornil Roman Joch.

Podle jeho slov po Ficově vítězství výrazně klesne reputace Slovenska v zahraničí. Vzájemné česko – slovenské vztahy by ale narušeny být neměly. „V rámci zemí Evropské unie prestiž Slovenska klesne. Česká republika ale udělá všechno proto, aby vztahy Slovenskem byly dobré. Máme zájem na tom, aby vztahy se Slovenskem měly vždy nadstandartní úroveň. Pokud by se ovšem Fico posunul na úroveň expremiéra Vladimíra Mečiara z let 1994 až 1998, kdy byly naše vzájemné vztahy na bodu mrazu, tak česko – slovenské vztahy opět zamrznou. Nebude možné se tomu vyhnout,“ uzavřel Roman Joch. 

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných