S Pekarovou kandidovat nebudu, vzkazuje Zahradil

12. 06. 202410:11
S Pekarovou kandidovat nebudu, vzkazuje Zahradil
foto: Archív Jana Zahradila, se svolením./Europoslanec Jan Zahradil.

ROZHOVOR: Nespokojenost s výsledkem voleb do Evropského parlamentu neskrývá europoslanec Jan Zahradil. Je jedním ze zakládajících členů ODS a patří k nejhlasitějším kritikům současného vedení strany. „Doufám, že výsledek voleb alespoň trochu probere vedení naší strany,“ řekl serveru PrahaIN.cz Jan Zahradil.

V Evropském parlamentu působil nepřetržitě 20 let. Opakovaně kritizuje politickou linii strany i způsob vedení ODS. Tvrdí, že ODS by měla koalici Spolu opustit a do voleb jít samostatně. Je přesvědčen o tom, že jeho strana na koalici politicky doplácí.

„Výsledky voleb jasně ukázaly, že v České republice bublá podprahová nespokojenost s výkonem současné vlády, která je i mojí vládou. Doufám, že ji volební výsledek trochu probere. Ukazuje se, že jako ODS nejsme hlavními benefienty v koalici Spolu. Když se podívám na výsledky, tak vidím, že jsme o jeden mandát přišli. Máme o jeden méně, místo čtyř máme tři. Zatímco TOP 09 měla dva mandáty a opět má dva mandáty. To je podle mě jasný důkaz toho, kdo z existence koalice Spolu profituje a kdo platí ty náklady,“ řekl redakci Zahradil.

Jako leader čtyřikrát vedl ODS do volebního boje o křesla v Evropském parlamentu. Před rokem politik oznámil, že po dvaceti letech už znovu kandidovat nebude. Nevyloučil ale, že se bude dál angažovat na domácí politické scéně.

„Zda ještě promluvím do vývoje v ODS, to ukážou volby v roce 2025. Netuším, zda budu kandidovat do Poslanecké sněmovny. To záleží především na tom, zda v té době ještě bude existovat koalice Spolu. Jenom těžko si dokážu představit, že bych se ocitl na jedné kandidátce například s paní Pekarovou. To by rozhodně nešlo,“ řekl politik naší redakci.

Na konec kariéry se europoslance důkladně připravil. Po odchodu z Evropského parlamentu plánuje půlroční odpočinek od politiky. Zároveň prý bude spolupracovat s několika zahraničními subjekty.

„Byl jsem europoslancem 20 let. Už před rokem jsem oznámil, že nebudu znovu kandidovat. Připravil jsem se na okamžik, kdy odejdu z Evropského parlamentu s dostatečným předstihem. Teď si dám půl roku pauzu, ale nudit se rozhodně nebudu. Mám domluvené spolupráce s několika zahraničními think tanky. Jeden chci založit i u nás v Česku. Jeho zaměření se bude týkat vztahů s Asií. Budu se tedy věnovat zahraničním vztahům, ostatně jako jsem to dělal vždycky,“ ukončil Jan Zahradil.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných