Sankce jsou nedostatečné. Tento názor zaznívá ze všech stran

27. 02. 202221:01
Sankce jsou nedostatečné. Tento názor zaznívá ze všech stran
foto: Print screen, OVM/Otázky Václava Moravce 27.2.2022

V nedělních Otázkách Václava Moravce se řešila současná situace na Ukrajině. Hosty Otázek byli Vít Rakušan (STAN) a Robert Šlachta (Přísaha).

Do studia se připojil i ukrajinský ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis. K současné válce Ukrajiny s Ruskem prohlásil, že určitě uhájí zemi celou, ať už s pomocí Západu nebo bez. Nemá tedy obavy, že by se Ukrajina mohla rozdělit na dvě části. „Ruská armády nikdy neměla takové ztráty,“ konstatoval Perebyjnis.

Na otázku, jaké sankce by podle něj přiměly Rusko se stáhnout odpověděl, že bude nutné vyhodit ruské diplomaty ze všech zemí. Také by Rusy vyloučil z Rady bezpečnosti OSN. Cílem je nyní izolovat Rusko ve všech směrech a udělat ekonomické ztráty totální. To, co se děje, považuje za narušení civilizovaného světa ve 21. století.

Robert Šlachta se přidal k názoru, že sankce v této formě nejsou dostačující. Podle jeho slov měly přijít už před válkou, protože teď Putina stěží donutí couvnout.

Vít Rakušan zkritizoval vládu Andreje Babiše. Připomněl, že ještě nedávno navozovala pocit, že „Putin není až tak špatný.“

Oba političtí zástupci se shodli, že jsou překvapení prezidentovým posledním projevem, ve kterém označil Putina za šílence. Podle Rakušana ale rozhodně jeden projev nestačí k odčinění toho, jak se Ruska v minulosti zastával a zlehčoval zjištění, že za výbuchy v muničních skladech ve Vrběticích byli agenti ruské vojenské služby GRU. Je ovšem možné, že prezident byl v tomto směru mystifikován a ovlivňován lidmi ve svém okolí. V diskuzi padl návrh, aby jeho poradcem nadále nebyl Martin Nejedlý, který v Rusku dříve působil. Stejně tak kancléř Vratislav Mynář by se neměl nadále pohybovat v okruhu prezidenta.

 

V současné době v Kanceláři prezidenta stále pokračuje vyšetřování. To by mělo ověřit, co se stalo s tajnou zprávou, která byla podle Kanceláře předčasně skartována. Mynář odmítá, že by Hrad porušil zákon.

Na uprchlíky nejsme dostatečně připraveni

Vít Rakušan řekl, že předpokládá příchod 5000 lidí, kteří utečou do České republiky. Reálně jich ale prý bude mnohem více a musíme se tak podle něj lépe připravit.

Šlachta je ve věci přijetí uprchlíků za to, že bychom měli chránit hlavně naše občany. Zeptal se, zda má Rakušan zmapováno i to, kdo přichází na naše území. Obává se totiž, aby Rusové nevyužili situace, když na našem území budou politicky cenné osoby a neohrozili nás. Rakušan potvrdil, že si je vědom nutnosti mít vše pod kontrolou.

Premiér Petr Fiala (ODS) včera dlouze telefonoval s prezidentem Zelenskyjim. Vláda se snaží vyhovět požadavkům Ukrajiny. V současné chvíli zajišťujeme transport vojenského materiálu, nejpozději během pár hodin by měl být předán na Ukrajině.

Perebyjnis poděkoval české vládě za dodávku vojenského materiálu, která by měla brzy dorazit. Řekl, že Česká republika je mezi zeměmi, které pomáhají nejvíce. Humanitární pomoci je prý hodně, nestíhají ji koordinovat a prioritu má teď hlavně vojenská pomoc. Česká republika také uzavřela Český letecký prostor pro ruská letadla.

Tagy

Speciály

Kudy kráčel zločin
Tajnosti slavných