foto: Jakub Mračno, PrahaIN.cz/Budova nové radnice, v níž zasedá pražské zastupitelstvo.
Rozpočtové provizorium hlavnímu městu nehrozí. Zastupitelé přes vleklou debatu schválili informativní dokument, který je předzvěstí rozpočtu hlavního města pro rok 2023. Ten by finálně měli zastupitelé projednat na dalším jednání v polovině prosince. Znovu bylo v rámci pokračování přerušeného ustavujícího zasedání zastupitelů diskutováno jen několik předem domluvených bodů, pokračovat bude jednání opět 15. prosince.
Déle než tři hodiny se pražští zastupitelé nedokázali shodnout na programu pokračování ustavujícího zasedání. Program se nakonec s několika úpravami podařilo odsouhlasit, čimž zastupitelé otevřeli cestu ke schválení rozpočtu.
Praha by mohla podle prvního, aktuálně nedopracovaného, návrhu příští rok hospodařit s příjmy 99,65 miliardy Kč a výdaji 104,88 miliardy. V porovnání s rokem 2022 tak město očekává v příštím roce vyšší příjmy i výdaje, které podle dosluhujícího náměstka pro rozpočet Pavla Vyhnánka (Praha sobě) stoupají s růstem cen energií i zvyšováním mezd ve veřejném sektoru.
Z prvotního návrhu, který aktuálně dopracuje magistrátní odbor rozpočtu do finální podoby, je patrná snaha o vyrovnanost. Rozdíl mezi výše uvedenými příjmy a výdaji má podle končícího vedení Prahy vyrovnat příjem Prahy ze státního rozpočtu.
Klíčovou součástí rozpočtu Prahy jsou i peníze určené na investice. Na ně by mělo v příštím roce jít zhruba dvacet miliard korun, o kterých ale bude rozhodovat až nově zvolená městská rada. Výjimku v tomto případě bude tvořit jen stavba metra D, na kterou jsou vyčleněny asi čtyři miliardy korun, několik projektů placených z evropských fondů a doplněna by měla být ještě suma, potřebná k opravě silnice ve Slivenci, s níž se pro příští rok počítá.
Finální verzi musí zastupitelé schválit do konce roku, v opačném případě by Praha musela fungovat v režimu rozpočtového provizoria, kdy by mohla hospodařit každý měsíc jen s dvanáctinou částky, která tvořila rozpočet pro letošní rok. Další problémy by v takovém případě měly i radnice jednotlivých městských částí, které jsou do značné míry na městském rozpočtu závislé.
Psali jsme
Pražská organizace hnutí STAN si na středečním mimořádném sněmu zvolila nové vedení, v čele předsednictva stanul starosta městské části…
Na schválení informativního materiálu se shodli zastupitelé napříč politickým spektrem bez ohledu na dosavadní pat ve vyjednávání o budoucí koalici. Následovat má zveřejnění finálního návrhu rozpočtu na úřední desce pražského magistrátu a pak i jeho projednání v rámci dalšího, už třetího pokračování ustavujícího zasedání zastupitelstva, které se má konat 15. prosince.
Daňové příjmy města jsou zatím plánovány přibližně ve výši 70,71 miliardy a nedaňové asi na 8,5 miliardy korun. I s příjmem od státu by měla Praha operovat se 112 miliardami korun, částka ale zahrnuje i prostředky, ze kterých hlavní město splácí dluhopisy Evropské investiční banky. Téměř sedm miliard by pak mělo jít z rozpočtu hlavního města do jednotlivých městských částí. Je to asi o miliardu více než v letošním roce.