foto: Redakce PrahaIN.cz/Sídlo společnosti PPF v Praze
EXKLUZIVNĚ PrahaIN.cz se v posledních dnech sešla hned s několika lidmi, kteří mají blízko k BIS, vojenskému zpravodajství i ÚZSI. Tématem neformálních rozhovorů byl právě Úřad pro zahraniční styky a informace. Jeho renomé je značně poškozeno nevhodným výběrem Petra Mlejnka do čela služby.
Nemá smysl zabývat se příčinami, řekli všichni oslovení.
V obecné rovině lze hovořit o zkušených zpravodajcích.
Nás zajímalo jediné. Jména, o nichž se v dané komunitě hovoří a která by mohla zaujmout veřejností bedlivě sledované místo ředitele. PrahaIN.cz disponuje celkem sedmi jmény z hodně chráněného seznamu. Pět jich musíme vnímat vážně. Zbylá dvě jsou takzvaně pod čarou.
V obecné rovině můžeme hovořit o tom, že aby se stal někdo ředitelem tajné služby, musí mít zkušenosti, praxi. Nezbytné je rovněž doporučení.
První muž, na kterém se shodli naprosto všichni zástupci tajných služeb, zní Jan Paďourek. V letech 1993-2018 pracoval v české zahraniční rozvědce, Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), poslední tři roky na pozici náměstka ředitele pro analytiku a zahraniční vztahy. Třikrát byl služebně vyslán do zahraničí na post deklarovaného zástupce ÚZSI (1999-2003 do Moskvy, 2004-2008 do Kyjeva a 2012-2014 do Washingtonu). Jde o takzvané áčkové ambasády, i když u kyjevské by se o tom dalo polemizovat.
Jan Paďourek. zdroj: archiv redakce / CEVRO
Paďourka respektuje ÚZSI, BIS i vojenští zpravodajci. „Je prostě dobrej, ale jsou tam i jiné než pracovní důvody, které ho vedly k tomu, že se ředitelem ÚZSI zatím nestal," uvedl náš zdroj.
Detaily známe, a jelikož jsou soukromého charakteru, nebudeme je rozvádět. Paďourek je považován za pokorného člověka s respektem ke svým kolegům.
Pravým opakem je podle zástupců tajných služeb další v pořadí, Vladimír Posolda. Pro rozvědku dělal cirka čtvrt století. V roce 2019 se stal šéfem českých špionážních operací, když nahradil Radka Musílka. Posolda začínal u BIS v Brně a vypracoval se na jednoho z nejvýraznějších zástupců tajných služeb. Mezi některými kolegy jeho jméno dobře nezní.
Když vynecháme ryze osobní rovinu, mluví o něm jako o někom, kdo druhého nepodrží a jde mu hodně o sebe.
Téměř ve stejnou dobu, kdy sedával v Brně se svými kolegy z BIS, se v Karlových Varech rekrutoval na šéfa tamní expozitury Bezpečnostní a informační služby třetí adept na post šéfa ÚZSI. Je jím Miroslav Toman, o němž se psalo jako o druhém muži civilní rozvědky. Prošel ačkovou i céčkovou ambasádou. Vaz mu prý může lámat dávné „spojenectví" s Ivanem Langerem na pracovní úrovni.
Psali jsme
Petr Mlejnek měl kvůli kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem problém zejména v médiích. Teď už ho ale nemá. Ve středu premiér Fiala…
Další, o kom se spekuluje, je bývalá náměstkyně ÚZSI pro analytiku Mlada Princová. Je tomu přibližně rok, co jí kvůli sporům uvnitř služby zaniklo místo a musela skončit. „Neshody s bývalým ředitelem Šimandlem,“ poznamenal suše jeden z našich zdrojů. Vyšší žena s kratšími vlasy je prý schopná, ale nekolektivní.
Jejím otcem je bývalý ředitel olomoucké expozitury BIS Jan Princ. „Uvnitř služby má velice špatné jméno i pověst,“ řekl náš další zdroj. Také on ale potvrdil, že jde o chytrou ženu s ostrými lokty.
Jsou tu ale ještě další dvě jména, o nichž se spekuluje.
Tím, že jsme je slyšeli několikrát, je uveřejníme. Pravděpodobnost jejich dosazení se však prakticky rovná nule.
Psali jsme
Poté, co vyšlo najevo spojení obviněného Michala Redla a nynějšího ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka,…
Prvním je IT odborník CETINu (česká telekomunikační společnost patřící do investiční skupiny PPF) Pavel Rivola. Jde o bezpečnostního experta se silným renomé, o němž nikdo z oslovených nechtěl příliš mluvit. „Nemůžeme nic bližšího říkat, ale hovořilo se o něm, akorát tam začala panovat obava, zdali to nebude Mlejnek číslo dva. Ne kvůli minulosti, ale kvůli tomu, že se zabývá i IT bezpečností, což ho může a priori diskvalifikovat,“ sdělily naše zdroje.
zdroj: CETIN
Ještě nižší šance než Rivola má mít poslední jmenovaný. Jde o Rostislava Pilce. Jako brigádní generál byl od ledna 2015 náčelníkem Vojenské kanceláře prezidenta republiky, později se stal viceprezidentem pro bezpečnost v AERO Vodochody AEROSPACE a.s.
O nikom dalším se v dané komunitě aktuálně nehovoří.
Mluvčí ministerstva vnitra Klára Dlubalová sdělila, že ministr Rakušan nového ředitele vybere v souladu se zákonem o služebním poměru příslušníků bezpečnostních sborů a dle zákona o zpravodajských službách. Ředitele ÚZSI na základě zákona o zpravodajských službách odvolává i jmenuje ministr vnitra se souhlasem vlády.
Největší šance, pokud s tím on bude souhlasit, má výše zmíněný Jan Paďourek. Jak se nám podařilo zjistit, má silnou podporu například i mezi izraelskými bezpečnostními experty. Most k nim měl vystavět Paďourkům velmi blízký spolupracovník Tomáš Pojar. V letech 2010-14 byl velvyslancem právě v Izraeli.
Psali jsme
ANALÝZA STAVU Aféra kolem letité známosti podnikatele Michala Redla a nynějšího ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra…
Psali jsme
Kontakty ředitele ÚZSI Petra Mlejnka, konkrétně s vazebně stíhaným Michalem Redlem, nechávají vládnoucí koalici v klidu. Vít Rakušan čeká…