foto: Kyle Herda pro PrahaIN.cz/Mirek Topolánek obdržel Výroční cenu Liberálního institutu
Výroční cenu Liberálního institutu obdržel bývalý premiér Mirek Topolánek. Před plným sálem burcoval zastánce ekonomické a politické svobody, kteří podle něj v Evropě selhávají. Mluvil i o svém boji s rakovinou slinivky a oznámil založení nadačního fondu na boj s ní.
Dojatý, viditelně pohublý, ale plný energie. Expremiér Mirek Topolánek převzal ve čtvrtek večer 14. května cenu Liberálního institutu ve velkém auditoriu Anglo-americké Univerzity na pražské Malé Straně.
„Mirek Topolánek byl oceněn za politický a ekonomický rozvoj České republiky v souladu s principy klasického liberalismu. Dlouhodobě a konzistentně vystupuje na podporu omezené role státu, redukce byrokracie a osobní odpovědnosti jednotlivce,“ uvedl ředitel Liberálního institutu Jakub Kuneš.
Slavnostní večer si nenechala ujít řada politiků, ekonomů a byznysmenů. Kromě Topolánkovy manželky Lucie a syna Tomáše ceremonii sledovali například pražský primátor Bohuslav Svoboda, politici ODS Jan Skopeček, Edvard Kožušník nebo exministr Ivan Langer.
Laudatio přednesli Mojmír Hampl, Lenka Zlámalová a rektor Anglo-americké univerzity Jiří Schwarz, kteří zavzpomínali na své osobní zkušenosti s Mirkem Topolánkem, připomněli jeho roli v klíčových obdobích české politiky a ocenili jeho přínos k veřejné debatě o ekonomické svobodě, reformách a geopolitickém směřování země.
Politicky nekorektní přednáška
Vyvrcholením večera byla přednáška laureáta. Sám ji předem pro server PrahuIN.cz označil za „typicky topolánkovskou“.
„Jsem absolutně politicky nekorektní a má přednáška nebude hodnotově neutrální. Preferuji univerzální hodnotu, svobodu, nade všechny ostatní. Obhajuji zastupitelskou demokracii, kapitalismus a konzervativní hodnoty založené na tradici, víře, rodině, vzdělání a lásce k vlasti,“ prohlásil na úvod.
Pak se pustil do kritiky ekonomů a politiků zastávajících klasické liberální hodnoty: „Selhali jsme. Nedokázali jsme vysvětlit občanům abecedu ekonomického myšlení. Za třicet sedm let jsme nevysvětlili lidem, že na důchod si nespoří, zdravotnictví není zadarmo, na sociálních a zdravotních daních platí čtyřikrát více, než si myslí. Solidarita platí pro ty, co pracují, chtějí pracovat nebo nemohou pracovat. I dotace a dávky musí zaplatit slušní a aktivní. Líné, neaktivní a nepřizpůsobivé už ubývající plátci daní nejsou schopni zaplatit. A pro blaho lidí nestačí jenom tisknout peníze. Nejen senioři, ale i polistopadové generace věří novému socialismu, etatismu, protekcionismu a ekonomickým bludům. Dluhy se neplatí, daně zvýšíme a po nás potopa. Selhali jsme!“
Na závěr emotivně vyzval přítomné, aby se pokusili změnit směřování země a Evropy, které podle něj vede do propasti: „Musíte psát napříč čtverečkovaným papírem. Pokud jste pochopili, že to jde, že to sice bolí, že to jde proti srsti, ale že to je naše společná odpovědnost, nedostal jsem tuto cenu zbytečně.“
Zakládá fond na boj s rakovinou
Na závěr ceremonie Topolánek odpovídal na otázky hostů. Mimo jiné mluvil o tom, že se na sedmdesátníka měsíc po chemoterapii cítí plný sil. „Zakládám nadační fond Štěstí nestačí. Cítím určitý dluh, že jsem měl štěstí. Ale štěstí v boji s rakovinou nestačí.“
Už dříve totiž otevřeně mluvil s médii o tom, že mu byla včas diagnostikována rakovina slinivky v rámci monitoringu kvůli jinému onemocnění. Ale také, že i přes operaci a chemoterapii žije aktivně, lyžuje, hraje golf, přednáší a natáčí podcast Zlámaný Topol.